Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Ubezpieczenia. Ranking ubezpieczycieli za 2019 rok. Co brano pod uwagę?

Data publikacji: Autor: Wojciech Frelichowski

Fot. 123RF Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny podsumował jakość danych przekazywanych w 2019 roku przez towarzystwa ubezpieczeniowe do ogólnopolskiej bazy polis komunikacyjnych.

Ranking ubezpieczycieli komunikacyjnych, w zakresie jakości danych oraz procesów związanych z zasilaniem ogólnopolskiej bazy polis Ośrodka Informacji UFG, przygotowany został już po raz dziewiąty. W zestawieniu wzięto pod uwagę firmy, których udział w rynku ubezpieczeń komunikacyjnych przekracza jeden promil - łącznie dwadzieścia dwa towarzystwa.

Klasyfikację sporządzono w oparciu o osiem wskaźników uwzględniających m.in.: identyfikowalność pojazdów (poprzez porównanie z rejestrem Centralnej Ewidencji Pojazdów) oraz terminowość, kompletność i jednoznaczność przesyłanych danych, a także odsetek unieważnianych rekordów.

Jeżeli wskaźnik końcowy (średnia arytmetyczna tych składowych) przekracza 80 procent - jakość danych, przekazywanych przez firmy do bazy, uznawana jest za satysfakcjonującą. W rankingu za 2019 rok jedenastu ubezpieczycieli przekroczyło tę granicę.

Zobacz także: Opony zimowe. Sprawdzamy najpopularniejsze mity

Na czele rankingu znalazły się PZU, TUW TUW i Link4. Na kolejnych pozycjach uplasowały się Compensa i Ergo Hestia. Cztery pierwsze firmy utrzymały swoje miejsca sprzed roku, natomiast Ergo Hestia wspięła się o trzy pozycje.

- Rynek docenił znaczenie jakości danych z bazie UFG – mówi Małgorzata Ślepowrońska, prezes zarządu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. - Wiele firm ubezpieczeniowych wdrożyło specjalne programy poprawy jakości danych, co przynosi coraz lepsze efekty. Cieszy stabilność liderów rankingu, ale nawet u tych najlepszych obserwujemy poprawę jakości danych o jeden, dwa punkty procentowe – dodaje.

Utrzymanie wysokiej jakości danych leży w interesie, zarówno ubezpieczycieli jak i ich klientów. Udostępniana przez Fundusz informacja o historii ubezpieczenia i szkód danego kierowcy, ma bowiem wpływ na wyliczenia wysokości jego składki za polisy OC i AC, adekwatne do ryzyka. Im ta informacja jest bardziej rzetelna, tym trafniejsza kalkulacja.

Na koniec 2019 roku w bazie OI UFG znajdowały się informacje o aktywnych umowach ubezpieczenia OC – dla blisko 25,4 mln pojazdów (przed rokiem 24,5 mln) oraz AC – dla 5,9 mln pojazdów (odpowiednio 5,5 mln). W ciągu ubiegłego roku firmy ubezpieczeniowe zadały do bazy UFG 466 mln zapytań o historię ubezpieczenia kierowców i posiadaczy pojazdów oraz 406 mln pytań o historię szkód.

Zobacz także: Renault Megane R.S. w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Michał (gość)

  Teraz znajdziesz tanie ubezpieczenie w telefonie to proste i szybkie w aplikacji Kupdirect z Google Play skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu. https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.kupdirect.app

 • sanda (gość)

  Szukam mężczyzny na namiętne spotkania. Mam 24 lat i zgrabne ciało, moje nagie zdjęcia i kontakt na stronie: www.lexlale.com.pl Wyszukaj mnie po niku: Sandra24 napisz do mnie lub zadzwoń o każdej porze, odpisuje zazwyczaj do 5 minut, czekam.

 • Ekspert Ubea.pl (gość)

  Warto pamiętać, że każdy kierowca może bezpłatnie sprawdzić swoją historię ubezpieczeniową w UFG. W ten sposób można się przekonać, czy ubezpieczyciel przekazał rzetelnie wszystkie informacje o zawartych polisach.

 • Ekspert Superpolisy (gość)

  Wybór dobrego ubezpieczenia u zaufanego przedsiębiorstwa to podstawa, aby czuć się bezpiecznie na drodze. Porównywarka Superpolisa w swojej ofercie posiada towarzystwa ubezpieczeniowe, które znalazły się na wysokich miejscach w rankingu ubezpieczycieli za rok 2019. Dlatego jak chcesz znaleźć najlepszą ofertę ubezpieczeniową, skorzystaj z porównywarki Superpolisa, która umożliwia sprawdzenie produktów kilkunastu ubezpieczycieli.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości