Wszystko
o samochodach

Przepisy / Ubezpieczenia

Ubezpieczenia. To najczęściej decyduje o zakupie polisy OC

Data publikacji: Autor: Wojciech Frelichowski

Fot. Maciej Jeziorek Większość kierowców wykupujących polisy OC przyznaje, że głównym kryterium wyboru jest cena. Natomiast ubezpieczenia AC uznają za zbyt drogie.

Multiagencja CUK Ubezpieczenia przeprowadziła ogólnopolskie badanie „Polacy o ubezpieczeniach”. Z badania możemy się dowiedzieć nie tylko jakie ubezpieczenia posiadają Polacy, ale także co o nich myślą i czym kierują się podczas wyboru zarówno polisy jak i towarzystwa ubezpieczeniowego.

Ze względu na poszukiwanie najlepszej, najtańszej i najwygodniejszej oferty, Polacy zaczynają coraz częściej zmieniać swojego ubezpieczyciela. 90% z osób, które wzięły udział w badaniu, zmieniły TU chociaż raz. Najwięcej, bo aż 30% respondentów ma za sobą więcej niż 5 takich zmian.

– Coraz częściej Polacy kontrolują ceny ubezpieczeń swoich pojazdów, obserwując przy tym, czy zmiana towarzystwa będzie bardziej opłacalna. Nasi ankietowani niemal jednogłośnie zadecydowali, że kryterium numer jeden podczas poszukiwań ubezpieczenia OC jest stawka jaką proponuje TU. Na kolejnych miejscach interesuje ich czy ubezpieczyciel oferuje jakieś zniżki lub promocje oraz to czy mają możliwość wyboru spośród wielu ofert - informuje Maciej Kuczwalski, ekspert multiagencji CUK Ubezpieczenia.


Choć rozłożenie płatności na raty nie jest kluczowym kryterium w oczach Polaków podczas kupna polisy OC, to aż 56% spośród ankietowanych zdecydowało się w przeszłości na taką możliwość.

Podobnie jak w przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych badani przy wyborze autocasco w pierwszej kolejności stawiają na ceny polisy. Dodatkowo bardzo istotnym dla nich kryterium zdaje się być zakres ubezpieczenia zarówno pod względem ochrony, jak i wszelkich wyłączeń w określonych przypadkach losowych.

Redakcja poleca: Kosztowna pułapka w którą wpada wielu kierujących

– Posiadanie polisy AC zadeklarowało zaledwie 32% badanych. Wśród posiadaczy autocasco 55% nigdy nie musiało korzystać z likwidacji szkody z polisy AC. W przypadku respondentów, którzy mieli już do czynienia z tym procesem, większość doznała szkody w skutek czyjejś winy. Niektórzy badani przyznają się jednak, że likwidacja dotyczyła usterki, która powstała w wyniku ich działań – komentuje ekspert multiagencji CUK Ubezpieczenia.

Większość z tegorocznych respondentów, zdecydowała się na zakup zarówno swojej polisy OC jak i AC w oddziale multiagencji. W obu tych przypadkach suma badanych wyniosła po 60%. Drugim, co do popularności, sposobem zakupu ubezpieczenia był samodzielny agent ubezpieczeniowy (OC – 39%, AC – 33%), a na trzecim miejscu znalazła się siedziba ubezpieczyciela (OC – 34%, AC – 33%).

– Zaskakującym wnioskiem jaki wyciągnęliśmy z naszego tegorocznego raportu jest fakt, że Polacy poruszają się coraz starszymi autami. Wśród naszych respondentów niemalże 70% zadeklarowało, że posiadany przez nich pojazd ma ponad 10 lat. Niestety, w przypadku starszych pojazdów, może się okazać, że składka za ubezpieczenie może być wyższa – informuje Maciej Kuczwalski.

Zobacz także: Testujemy Volkswagena Polo

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Ekspert Superpolisy (gość)

    Poszukiwanie najtańszej oferty obowiązkowego ubezpieczenia OC przez kierowców w ogóle nie dziwi. Decydując się na zakup pierwszej z brzegu oferty mogą przepłacić nawet o kilkaset złotych. Dlatego przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto skorzystać z porównywarki, takiej jak Superpolisa. Umożliwia ona porównanie ofert kilkunastu ubezpieczycieli i wybór najkorzystniejszej dla siebie.

  • Adam (gość)

    Też słyszałam, że przy tym samym zakresie ubezpieczenia różnice między towarzystwami ubezpieczeniowymi są naprawdę znaczne. Ja znów w poradniku na Mubi.pl czytałam o kalkulatorze ubezpieczenia oc pzu. Jakie są stawki, plusy i minusy tego kalkulatora czy jak wypełnić formularz w takim kalkulatorze. Wszystkie informacje bardzo przydatne.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości