Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Ubezpieczenia. W tych województwach kierowcy powodują najwięcej szkód z OC

Data publikacji: Autor: Wojciech Frelichowski

Fot. Jarosław Jakubiak Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przeanalizował, w jakich województwach notowana jest największa liczba szkód z polis OC. Sprawdzono również miasta.

Ze wstępnego podsumowania UFG wynika, że najwięcej wypadków drogowych powodują właściciele pojazdów zarejestrowanych w województwach: mazowieckim, dolnośląskim i pomorskim. To w tych regionach w 2019 roku odnotowana została największa częstość szkód z polis OC.

Na końcu listy znalazły się natomiast: podlaskie, podkarpackie i lubelskie. Tam z kolei jest najniższe ryzyko kolizji z innym pojazdem, czyli najmniejszy odsetek kierowców, którzy spowodowali wypadki w minionym roku.

- Z kolei listę miast o największej szkodowości otwierają: Wrocław, Sopot, Warszawa, Szczecin i Gdańsk – mówi Wojciech Bijak, dyrektor Ośrodka Informacji Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. - W każdym z nich na sto ubezpieczonych pojazdów zaistniało i zgłoszonych zostało do ubezpieczycieli w 2019 roku ponad sześć szkód - wyjaśnia.

Na końcu rankingu miast znalazły się: Łomża, Biała Podlaska, Krosno, Zamość oraz Tarnobrzeg, jako miasta o najniższej szkodowości w komunikacyjnym OC. W każdym z nich wskaźnik, szkód zgłoszonych do ubezpieczycieli z tych polis, oscylował wokół 3,5 szkody na sto ubezpieczonych pojazdów.

Zobacz także: Samochód z USA. Dokumenty, formalności, opłaty

Sprawcami szkód, a następnie wypłat z ubezpieczeń OC są najczęściej trzydziestolatkowie. Dwunastu na stu kierujących, w tej grupie wiekowej, było sprawcami wypadków w ubiegłym roku. Częstość szkód zależna jest również od rodzaju pojazdu, którym kierował sprawca. I tak największa jest w grupie samochodów ciężarowych – oscyluje wokół 7 procent, co oznacza że siedem szkód zgłaszanych jest z polis OC na sto tego typu pojazdów. Natomiast w przypadku aut osobowych spada poniżej 5 procent.

Największa poprawa bezpieczeństwa nastąpiła w podlaskim. Na liście województw uszeregowanych malejąco pod względem częstości szkód - region ten w ciągu trzech ostatnich lat przesunął się z 12 na 14 pozycję - w 2019 roku. Podobny trend odnotowało również warmińsko-mazurskie: zmiana z 9 pozycji na 11. Natomiast mniej bezpiecznie, na tle pozostałych regionów, jest w województwie małopolskim – skok na 6 pozycję, z miejsca 8 (w 2017 roku); podobnie jak wielkopolskim i łódzkim: zmiana lokaty o jedną pozycję, odpowiednio, na 9 i na 10 miejsce.

Zobacz także: Testujmy Skodę Kamiq - najmniejszego SUV-a Skody

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Michał (gość)

    Teraz znajdziesz tanie ubezpieczenie w telefonie to proste i szybkie w aplikacji Kupdirect z Google Play skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu. https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.kupdirect.app

  • a gdzie to pisze tylko wybrane i niepełne informacje (gość)

    A czemu ma to dowodzić, że porównujecie zadupie do dużego miasta i mówicie o małej ilości wypadków w zadupiach, gdzie samochód przejeżdża raz na rok. Lepiej pokażcie ile jest wypadków w przeliczeniu na m2 i wtedy wyjdzie, że w zadupiach jest najwięcej wypadków.

  • Ekspert Ubea.pl (gość)

    Duża liczba zdarzeń drogowych w takich miastach jak Wrocław, Gdańsk czy Warszawa przekłada się niestety bezpośrednio na ceny OC. Dane zbierane przez porównywarkę Ubea.pl regularnie wykazują, że to właśnie w tych miastach OC jest najdroższe. Kierowcy z tych miejscowości powinni więc tym bardziej porównywać ceny OC, by znaleźć możliwie najtańsze ubezpieczenie.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości