Wszystko
o samochodach

Przepisy / Ubezpieczenia

Ubezpieczenie auta. Ranking najlepszych ubezpieczycieli 2017

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Grzegorz Dembiński Sprawdzamy jakie towarzystwa ubezpieczeniowe znalazły się na czele w rankingu jakości danych przesyłanych do ogólnopolskiej bazy polis komunikacyjnych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego w 2017 roku*.

Ranking ubezpieczycieli komunikacyjnych, w zakresie jakości danych oraz procesów związanych z zasilaniem ogólnopolskiej bazy polis Ośrodka Informacji UFG**, przygotowany został już po raz siódmy.

Redakcja poleca:

Obowiązkowe naklejki na auta. Nowy pomysł ministerstwa
Ten przepis to bubel prawny
Kierowcy znaleźli prosty sposób na oszczędność

Zobacz także: Dacia Sandero 1.0 SCe. Budżetowe auto z oszczędnym silnikiem

Klasyfikację sporządzono w oparciu o osiem wskaźników uwzględniających m.in.: identyfikowalność pojazdów (poprzez porównanie z rejestrem Centralnej Ewidencji Pojazdów) oraz terminowość, kompletność i jednoznaczność przesyłanych danych, a także odsetek unieważnianych rekordów. W zestawieniu wzięto pod uwagę osiemnaście największych firm, których udział w rynku ubezpieczeń komunikacyjnych przekracza jeden promil***. Dziesiątka najlepszych to:

Miejsce Nazwa firmy
1. PZU
2. Link4
3. Compensa
4. Concordia
5.. Warta
6. InterRisk
7. Ergo Hestia
8. Axa Ubezpieczenia
9. TUW TUW
10. Aviva

 - Wielka szkoda, że część firm, które rok wcześniej szczyciły się wysoką pozycją w naszym rankingu - w tym roku nie utrzymały już tej pozycji i wypadły poza pierwszą dziesiątkę - mówi Elżbieta Wanat-Połeć, prezes UFG. - Taka tendencja może oznaczać, że ubezpieczyciele ci nie traktują perspektywicznie sprawy jakości danych swoich klientów przesyłanych do bazy polis UFG. Z kolei dla części firm - ich własne procesy integracyjne - pozytywne wpłynęły na wzrost jakości danych przekazywanych do bazy Funduszu (np. Axa Ubezpieczenia), inne zaś jeszcze nie poradziły sobie z tym problemem i spadają na niższe pozycje w rankingu - dodaje.

Na koniec 2017 roku w bazie OI UFG znajdowały się informacje o aktywnych umowach ubezpieczenia  OC - dla 23,7 mln pojazdów (przed rokiem 22,9 mln) oraz  AC - dla 5,3 mln pojazdów (odpowiednio 5 mln), a ponadto informacje o ponad 2,6 mln wypłat odszkodowań z tytułu tych polis, zrealizowanych w całym 2017 roku. W ciągu ubiegłego roku firmy ubezpieczeniowe zadały do bazy OI UFG 316,6 mln zapytań o historię ubezpieczenia kierowców i posiadaczy pojazdów i 284,9 mln pytań o historię szkód.

Przypominamy

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich zmotoryzowanych i bez względu na to, w jakiej firmie je kupimy, będzie miało dokładnie taki sam zakres ochrony. Wynika to z Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. Natomiast cena OC nie jest narzucana przez ustawodawcę i ubezpieczyciele, tak jak przedstawiciele innych branż, rywalizują ze sobą przy użyciu cen.

Na cenę OC wpływ ma wiele parametrów dotyczących kierowcy i jego pojazdu. Do najważniejszych należą historia jazdy (liczba i data spowodowanych szkód), wiek kupującego polisę oraz pojemność silnika jego auta. Wszyscy ubezpieczyciele analizują te same kryteria, ale nadają im różną wagę. Poza tym prowadzą mniej lub bardziej restrykcyjną politykę kształtowania cen OC.

Istnieje również szereg innych zmiennych, które ubezpieczyciele mogą – ale nie muszą – uwzględniać przy kalkulacji cen OC. To chociażby wykonywany przez właściciela pojazdu zawód czy kolor karoserii auta. W sumie można wyszczególnić kilkadziesiąt kategorii danych, które w różnym stopniu wpływają na ostateczną składkę za ubezpieczenie.

* w rankingu brane są pod uwagę dane przekazywane przez ubezpieczycieli komunikacyjnych do Ośrodka Informacji UFG (OI UFG); ** OI UFG gromadzi dane o ubezpieczeniach OC i AC oraz o odszkodowaniach wypłaconych z tych polis. Fundusz jest administratorem tej bazy danych. Pełny katalog gromadzonych informacji określony jest w art. 102 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK; *** udział w rynku ustalany jest na podstawie liczby aktywnych umów krajowego OC oraz AC, na koniec badanego okresu; poza klasyfikacją znalazło się dziewięć firm.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Tomek (gość)

  I po raz kolejny wasz portal wyświetla reklamę, dominacja pzu skończyła się dawno temu od kiedy kierowcy mają wybór innych ubezpieczalni, a że wy ich dajecie na pierwszym miejscu to tylko reklama.

 • wojtek (gość)

  kiedy wrescie bede mogl odmeldowac moje niby auto na jakis okres czas wielki skonczyc nabijanie kasy ubezpieczalnia

 • zac (gość)

  No PZU to bym się nie spodziewał... Ja się ubezpieczam przez yanosika i całkiem korzystnie fnansowo to wychodzi

 • Online Ekspert Compensa (gość)

  Warto pamiętać o pełnym ubezpieczeniu. Na przykład NNW do ubezpieczenia samochodu, bo dzięki niemu ubezpieczyciel wypłaci kierowcy i pasażerom odszkodowanie, gdy ucierpią w wypadku komunikacyjnym w Polsce i za granicą. Podobnie jest z assistance, które zapewnia przede wszystkim pomoc w momencie nieplanowanego unieruchomienia auta (np. holowanie lub pomoc w „odpaleniu” silnika, gdy rozładuje się akumulator). Co do AC – ta polisa nie jest obowiązkowa, ale zdecydowanie warto zastanowić się nad jej zakupem. AC pozwala na naprawę tych uszkodzeń auta, które powstały z winy jego właściciela (np. zniszczony przedni błotnik w wyniku „parkowania” na znaku drogowym) lub zostały spowodowane przez niezależne czynniki, takie jak warunki atmosferyczne (m.in. silny wiatr, obfite opady deszczu) czy atak wandali. Polisa AC umożliwia również otrzymanie rekompensaty w przypadku kradzieży samochodu. Warto wspomnieć, że assistance w razie wypadku dodajemy w Compensie gratis do ubezpieczenia AC.

 • kit reklama Online Ekspert Compensa (gość)

  Online Ekspert Compensa nie ciśnij kitu o NNW, ubezpieczyciel gdy ubezpiecza samochód, który jest pięcioosobowy w razie wypadku, gdy nie jest on z twojej winy zobowiązany jest wypłacić odszkodowanie wszystkim osobą znajdującym się w samochodzie z polisy OC sprawcy.

 • Anna9 (gość)

  UWAGA!!!!!!!!!!!!!!!Przestrzegam przed wyliczaniem składki na tronach internetowych Link4 - po dokonaniu kalkulacji przysyłają umowę mailem i każą sobie płacić.

 • Patrycja (gość)

  Ja wolę porozmawiać z agentem o swoich potrzebach jeśli chodzi o ubezpieczenie, czasem porównywarki nie pokazują ofert z pakietami np łączenia ubezpieczenia na auto z ubezpieczeniem na dom. Mi fajnie pomogli w cudubezpieczenia.pl, agenci znają sie na rzeczy :)

 • Kinia (gość)

  Ubezpieczenie samochodu to wcale nie jest taka prosta sprawa. Może dla osoby, które ma zniżki to okej, ale dla młodych kierowców to ciężki orzech do zgryzienia

 • Wanilia (gość)

  @Kinia doskonale Cię rozumiem, za ubezpieczenie dla mojej staruszki musiałam zapłacić prawie połowę wartości. Sic ! I jak tu nie zbankrutować ..

 • wika (gość)

  Patrycja porozmawiać z zaufanym agentem tak owszem, chętnie. Byle by nie wciskał mi kitu. Oprócz tego sprawdzam cenę na porównywarkach. @Wanilia, to co to za auto?:D ja mam niespełna 24 lata i wyszła mi bardzo duża składka. Owszem niedawno robiłam prawo jazdy ale , żeby tak od razu z grubej rury dostać taką ceną w twarz... niespodziewałam się

 • Kinia (gość)

  @Wanilia to współczuje ! Ja się zastanawiam czy po prostu nie wziąć na tatę jako współwłaściciela, bo niestety kwota mnie wręcz wbiła w ziemię @wika niestety młodzi kierowcy mają po prostu przekichane, szkoda że nigdzie nie ma jakiejś fajnej oferty dla świeżakó

 • maciej (gość)

  polecam ubezpieczenie Hestii, dobrze się sprawdza

 • OLA (gość)

  Witam, zapraszam do kontaktu! Mamy w ofercie ubezpieczenia OC/AC wielu Towarzystw(AXA, Allianz, Generali, PZU, Warta itd.) , z chęcią porównamy dla Państwa oferty. Dysponujemy dużym budżetem zniżek, więc oferty są najkorzystniejsze na rynku, dużo lepsze niż w porównywarkach. Zapraszam Ola z www.dom-ubezpieczen.pl Telefon: 572-570-247 Mail: wznowienia@dom-ubezpieczen.pl . Ubezpieczenie można załatwić online bez wychodzenia z domu.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości