Wszystko
o samochodach

Przepisy / Ubezpieczenia

Ubezpieczenie dla rowerzystów. Ile kosztuje?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Pixabay.com Według danych Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego w 2018 roku sprzedano ponad 1,1 mln jednośladów. Więcej uczestników ruchu na ulicach wymaga zachowania szczególnej ostrożności i zaopatrzenia się w dodatkową ochronę, warto o tym pamiętać w przeddzień rozpoczęcia sezonu rowerowego. Wielu ubezpieczycieli zauważa wyraźny wzrost zainteresowania ubezpieczeniami rowerowymi. CUK Ubezpieczenia w 2019 roku odnotowało 15-sto krotny wzrost sprzedaży ubezpieczeń rowerowych w stosunku do roku poprzedniego.

Ekologiczne trendy, troska o środowisko, ale też chęć oszczędzenia czasu i pieniędzy. To najczęstsze powody, dla których Polacy coraz chętniej zamieniają cztery kółka na dwa. Zwłaszcza w dużych miastach, gdzie dojazd do pracy w porannych godzinach szczytu bywa problematyczny, a rower jest doskonałą alternatywą dla samochodu czy komunikacji miejskiej. Przejażdżki rowerowe są również niesamowitą frajdą dla dzieci. Zawsze jednak należy pamiętać o sprawdzeniu sprzętu, zwłaszcza gdy dopiero rozpoczynamy sezon rowerowy.

Powinniśmy zaopatrzyć się w kaski, ochraniacze i inne środki bezpieczeństwa. To ważne, szczególnie jeśli spojrzymy na policyjne statystki, według których z roku na rok przybywa nie tylko rowerzystów, ale wzrasta również liczba wypadków z ich udziałem. Według danych warszawskiego ZDM w 2018 roku ruch rowerowy wzrósł o 28%, w ostatnich 3 latach aż o 88%. Jak podaje stołeczna policja, w porównaniu rok do roku liczba zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów wzrosła o 15%. Łącznie było ich 1018.

Zobacz także: Jak oszczędzać paliwo?

Aż w 75% przypadków sprawcami wypadków byli kierowcy pojazdów mechanicznych, głównym powodem kolizji najczęściej było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu. Zdarzenia drogowe z udziałem rowerzystów najczęściej miały miejsce w godzinach szczytu, pomiędzy 8-9 rano, oraz w porach powrotów z pracy, czyli pomiędzy 15 a 18. Potwierdza to tezę o tym, że coraz więcej osób do pracy dojeżdża rowerem.

Biorąc pod uwagę wszystkie te aspekty, przed rozpoczęciem sezonu rowerowego warto pomyśleć o zakupie ubezpieczenia rowerowego.

– „Od kilku lat zauważamy coraz większe zainteresowanie ubezpieczeniami dla rowerzystów. W 2019 roku odnotowaliśmy rekordowy, 15-sto krotny wzrost sprzedaży, a liczba klientów wzrosła o niemal 20%. Po pierwszych prawie 3 miesiącach widzimy, że w 2020 roku mamy szanse pobić ubiegłoroczny rekord i ubezpieczyć kolejne tysiące rowerzystów. Gorący okres jeszcze przed nami. Największe zainteresowanie ubezpieczeniami rowerów zauważamy pomiędzy majem a sierpniem, czyli miesiącami letnimi, kiedy rowery są najpopularniejsze. Wzrost zainteresowania ubezpieczeniami rowerowymi wynika z jednej strony z rosnącej popularności jednośladów, ale też z większej świadomości zagrożeń jakie czekają na drodze. Chociaż rowerzysta jest takim samym uczestnikiem ruchu jak każdy inny kierowca, nie jest zobowiązany do zakupu ubezpieczenia OC, my jednak z troski o bezpieczeństwo zachęcamy do zainwestowania w nieobowiązkową polisę. Koszt samej polisy nie jest wysoki, o zakupie warto jednak pomyśleć przed rozpoczęciem sezonu, właśnie wtedy ceny są najkorzystniejsze. W zeszłym roku średnia cena ubezpieczenia rowerowego wynosiła około 174 PLN, po pierwszych 3 miesiącach tego roku kwota jest niższa i wynosi ok. 150 PLN. Pakiet ubezpieczenia rowerowego składa się z ubezpieczenia OC, które pokrywa szkody wyrządzone przez nas, casco, które wypłacane jest w przypadku kradzieży lub zniszczenia jednośladu, oraz NNW, które chroni nas w razie nieszczęśliwego wypadku. Co ważne, składka takiego ubezpieczenia nie jest wysoka, a zapewni poczucie komfortu w czasie rowerowych wojaży” – wyjaśnia Maciej Kuczwalski ekspert multiagencji CUK Ubezpieczenia.

Zobacz także: Tak prezentuje się Golf nowej generacji

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Ubezpieczenie (gość)

    Ubezpieczenia to najlepszy na świecie interes. Przekonali się o tym klienci Westy. W przypadku rowerzystów masowo rozjeżdżanych przez auta jest to interes lepszy niż średni, gdyż przepada ewentualny świadczeniobiorca.

  • Ekspert Ubea.pl (gość)

    Warto pamiętać, że OC w życiu prywatnym, które często obejmuje także szkody poczynione w trakcie jazdy na rowerze, jest zwykle dołączane przez ubezpieczycieli do polisy mieszkaniowej. W ten sposób można załatwić dwie sprawy za jednym zamachem.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości