Wszystko
o samochodach

Przepisy / Ubezpieczenia

Ubezpieczenie OC. Co czeka właścicieli aut w 2020 roku?

Data publikacji: Autor: Wojciech Frelichowski

Fot. Mariusz Kapała W 2020 roku zdrożeje m.on. prąd, żywność czy opłaty za wywóz śmieci. Z większymi wydatkami powinni liczyć się też kierowcy. Zdrożeją nowe i używane samochody. Więcej zapłacimy za ubezpieczenie OC, a także wyższa będzie za brak OC tego ubezpieczenia.

Jak informuje internetowa multiagencja ubezpieczeniowa Punkta, wyższe o kilkadziesiąt procent ceny samochodów to efekt m.in. wprowadzenia nowych limitów emisji spalin. Od 2020 roku docelowy poziom emisji dla nowych samochodów będzie wynosić 95 g CO2/km. Jeśli średnia emisja dwutlenku węgla przekroczy cel w danym roku, producent zapłaci karę – 95 euro za każdy gram na km powyżej normy. Producenci aut muszą inwestować w nowe rozwiązania technologiczne, aby spełnić wymogi. Konsekwencją są wyższe ceny nowych aut.

Zwyżki będą odczuwalne też na rynku wtórnym. Analitycy AAA Auto szacują, że w 2020 rok używane samochody zdrożeją średnio o 10 proc. Podwyżki odczują szczególnie kierowcy poszukujący aut w średnim wieku, czyli najczęściej kupowanych.

Droższe ubezpieczenie OC

Wzrost cen, rosnące koszy pracy i inflacja nie będą obojętne dla stawek za OC. Zgodnie z analizami Punkta już na początku grudnia średnie ceny OC po raz pierwszy od dłuższego czasu poszły do góry.

- W 2020 rok wchodzimy ze świadomością, że po raz pierwszy od kilku lat ubezpieczyciele zebrali mniej pieniędzy z OC komunikacyjnego (spadek o 1,3 proc. po III kw. br.). Jeszcze wyraźniej, bo o 10 procent spadł wynik techniczny, za to odszkodowania z tytułu OC wzrosły o 6 procent rok do roku. Może to oznaczać tylko jedno. Sukcesywny wzrost z cen, bo rosnąca wartość odszkodowań nie idzie w parze z drastycznymi obniżkami cen - mówi Bartłomiej Roszkowski, członek zarządu Punkty

Wysokie kary za brak ubezpieczenia

Najwyższa kara za brak OC w 2020 roku wyniesie aż 7800 złotych i grozi ona właścicielom pojazdów ciężarowych. To aż o ponad 1050 złotych więcej niż w roku ubiegłym.

Redakcja poleca: Prawo jazdy. Co oznaczają kody w dokumencie?

Zapominalscy kierowcy samochodów osobowych zapłacą maksymalnie 5200 złotych, czyli o 700 złotych więcej niż obecnie.

Natomiast posiadacze motocykli, motorowerów i skuterów muszą się liczyć z grzywną o 120 złotych wyższą (870 złotych).

- Za takich kierowców płacimy wszyscy, bo koszty, jakie ubezpieczyciele ponoszą w związku z tym, rozkładają się na składki uczciwych. Cena ubezpieczeń dla wielu bywa zaporowa, a to niestety skłania do nieuczciwości. Jednak kary w nadchodzącym roku będą bardzo dotkliwe - stwierdza - Bartłomiej Roszkowski.

Wysokość kar za brak OC jest uzależniona od płacy minimalnej. A ta wzrosła z dniem 1 stycznia 2020 roku z 2250 do 2600 złotych brutto.

Jaka kara za brak OC w 2020 roku?


Wysokość kar za brak OC w 2019 i 2020 roku - porównanie

Samochody osobowe Samochody ciężarowe Pozostałe pojazdy
Czas bez OC 2019 rok
2020 rok 2019 rok
2020 rok
2019 rok
2020 rok
Ponad 14 dni  4 500 zł  5 200 zł 6750 zł  7 800 zł   750 zł  860 zł
4-14 dni  2 250 zł  2 600 zł 3 375 zł  3 900 zł  375 zł  430 zł
Do 3 dni 900 zł 1040 zł  1350 zł  1 560 zł 150 zł  170 zł

Skoda. Prezentacja gamy SUV-ów: Kodiaq, Kamiq i Karoq

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Michał (gość)

  Teraz znajdziesz tanie ubezpieczenie w telefonie to proste i szybkie w aplikacji Kupdirect z Google Play skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu. https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.kupdirect.app

 • Komentarz usunięty.
 • iga (gość)

  mam nadzieje, ze moje OC w Yanosiku zbyt dużo nie wzrośnie...

 • Ekspert Superpolisy (gość)

  Ceny OC różnią się u poszczególnych ubezpieczycieli dlatego zawsze przed zakupem warto sprawdzać oferty dostępne na rynku. Najlepiej skorzystać w tym celu z porównywarki Superpolisa, która umożliwia sprawdzenie produktów kilkunastu ubezpieczycieli i wybór najlepszej z opcji.

 • Marek (gość)

  To bardzo praktyczna opcja to przede wszystkim sprawdzenie ofert z różnych stron. Najczęściej to się najlepiej sprawdza, bo będziesz miał obraz na to jak wyglądają różne oferty. Tak jak na https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/, gdzie masz porównanie od różnych firm ubezpieczeniowych

 • Sławek (gość)

  Dzisiaj opłaciłem astre h 1.4 benzyna przeraził mnie koszt samego gołego OC 730 zł!!!!!! 9lat posiadam uprawnienia, bezwypadkowość w jestem po 40_tce, i to ma być dla mnie najtańsza oferta hmm brak słów!!

 • Teo (gość)

  no niestety, ceny idą w górę. ja się cieszę, że wybrałem ubezpieczyciela (Ergo Hestia), który nie rzucił mi taką ceną, jaką np dostał kumpel od konkurencji. przynajmniej mam z głowy i mogę być spokojny ;)

 • daniel (gość)

  Najszybciej moim zdaniem zrobisz przegląd rynku ubezpieczeniowego za pośrednictwem https://marketubezpieczen.eu/ . Bardzo dobra marka. Mam z nimi podpisane dwie umowy ubezpieczeniowe. Jedna dotyczy polisy na życie , druga zabezpieczenia majątku firmowego. Dość długo się konsultowałem, bo chciałem poznać praktycznie wszystkie warunki ubezpieczenia. Bardzo się przyłożyli.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości