Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Ubezpieczenie OC. O ile wzrośnie cena OC po stłuczce?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Jacek Babicz Szkodowi kierowcy wydali średnio 722 zł na OC – wynika z raportu multiagencji Punkty. To zaledwie o 53 zł więcej niż wynosi średnia cena tego ubezpieczenia dla ogółu kierowców (669 zł).
Fot. Punkta.pl Kierowcy “wypadkowi” już na starcie są w trudnej sytuacji. Historia szkodowości  - obok takich czynników jak model, wiek auta czy miejsce jego używania - jest jednym z istotnych czynników, które ubezpieczyciele biorą pod uwagę przy wycenie ubezpieczeń komunikacyjnych. Co do zasady więc ten, kto spowodował przynajmniej jedną kolizję, zapłaci więcej za kolejne OC.

Z danych własnych multiagencji Punkta zebranych na podstawie rzeczywiście sprzedanych polis wynika, że kierowcy z jedną szkodą mają małe powody do zmartwień. Stawka za OC w ich przypadku jest zaledwie o 1 proc. wyższa niż przeciętna (+25 zł). Im więcej szkód, tym różnica staje się jednak większa. I już kierowcy z dwiema szkodami płacą o 11 proc. (+88 zł) więcej, z trzema o 25 proc. (+167 zł), a z czterema o 37 proc. (+246 zł).  Zmotoryzowani mający na swoim koncie 5 szkód zapłacą za OC średnio 1021 zł, czyli o 252 zł więcej niż wynosi średnia cena tego ubezpieczenia. Dla porównania, kierowcy bezszkodowi mają stawkę zaledwie o 3 proc. niższą od przeciętnej kwoty za OC.

Ubezpieczenie OC. To koniec złych wieści?

Fot. Punkta.pl Analiza cen OC dla  szkodowych kierowców zaskakuje. Okazuje się, że w ciągu ostatnich 9 miesięcy tym właśnie kierowcom stawki spadały - od 3 do nawet 15 proc. (bezkoszodowym kierowcom tylko o 1 proc.). Można uznać, że jedna kolizja nie decyduje jeszcze o stylu jazdy. Gdy jednak ta sama osoba popełnia tych szkód więcej, to znaczy że mamy do czynienia z nieostrożnym kierowcą. Tymczasem największy procentowo spadek dotyczył kierowców z 4 szkodami. Na początku tego roku płacili oni za OC średnio 976 zł, ale już w trzecim kwartale cena ta wynosiła 820 zł, czyli o 15 proc. mniej. Odwrotnie mieli tylko kierowcy po pięciu i więcej szkodach – im ceny wzrosły o jedną czwartą w porównaniu do początku roku (806 zł wobec 1007 zł w III kw. br).

- System wyceny polis OC zaskakuje. Jeszcze w 2017 roku szkodowi kierowcy musieli liczyć się z wydatkiem za OC wyższym nawet o 80 proc. niż przeciętna cena. Obecnie, nie dość, że różnica znacząco się zmniejszyła, to właśnie tym kierowcom stawki spadły bardziej niż bezpiecznie jeżdżącym. Wygląda więc na to, że ubezpieczyciele zaczynają walczyć ceną o każdego klienta. To dlatego opłaca się sprawdzać stawki OC przed zakupem - komentuje Bartłomiej Roszkowski, członek zarządu Punkty

Ubezpieczenie OC. Kierowcy w dolnośląskim mają najlepiej?

Fot. Punkta.pl Najwięcej za OC szkodowi kierowcy płacą w województwach: pomorskim (813 zł), dolnośląskim (800 zł) i mazowieckim (778 zł). Z kolei najniższe składki w przypadku kierowców ze szkodami na koncie notujemy w województwie podkarpackim (587 zł), świętokrzyskim (623 zł) i opolskim (628 zł).

Zobacz także: Jak oszczędzać paliwo?

Interesująco wygląda za to zmiana średnich składek OC szkodowych kierowców w poszczególnych województwach. Po trzech kwartałach paradoksalnie w najlepszej sytuacji są mieszkańcy województwa dolnośląskiego (choć to im przypada jedna z najwyższych składek w Polsce), którym (porównując stawki OC z pierwszego kwartału do trzeciego) cena spadła aż o 11 proc. Wzrost ceny OC zanotowano natomiast w województwie podkarpackim, którego szkodowi właściciele aut w trzecim kwartale płacą średnio 602 zł, czyli o 7 proc. więcej niż w pierwszym kwartale tego roku.
"Wypadkowy" rekordzista pochodzi z dolnośląskiego i za obowiązkową polisę zapłacił 9 517 zł. Z kolei  posiadacz najtańszej polisy  w tej grupie przeznaczył na nią zaledwie 240 zł. Mieszka w województwie małopolskim.

Zobacz także: To musisz wiedzieć o akumulatorze

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Ekspert Superpolisy (gość)

    Rosnąca składka OC bywa problematyczna. Poruszając się po drogach prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanego zdarzenia jest niestety spore. Dlatego tak istotne jest zakupienie OC w korzystnej cenie, bez zbędnego przepłacania. Prawdą jest, że ceny OC mogą znacznie się różnić dla tego samego kierowcy, dlatego przed zakupem warto porównywać oferty. Pomocna może okazać się porównywarka Superpolisa, dzięki której przeanalizujemy oferty kilkunastu ubezieczycieli i wybierzemy najlepszą dla nas opcję.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości