Wszystko
o samochodach

Przepisy / Ubezpieczenia

Ubezpieczenie OC. Prognoza cen na 2019 rok

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Pixabay.com Po dwóch latach podwyżek obowiązkowych polis OC dla właścicieli samochodów miniony rok przyniósł stabilizację cen – wynika z podsumowania multiagencji Superpolisa Ubezpieczenia. Co przyniesie bieżący rok?

Według grudniowych danych Polskiej Izby Ubezpieczeń (za III kwartały 2018 r.) średnia składka z rocznej umowy OC posiadaczy pojazdów mechanicznych wyniosła 568,7 zł – to zaledwie o 0,1 proc. mniej niż rok wcześniej. Trend wzrostowy segmentu obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych nieco osłabł, ale jest nadal widoczny i we wspomnianym okresie wyniósł ok. 3% w porównaniu rok do roku.

- Przed 2016 rokiem ceny systematycznie malały, a ostra konkurencja cenowa pomiędzy ubezpieczycielami połączona z rosnącymi wypłatami odszkodowań niekorzystnie wpłynęła na wyniki i rentowność branży. Opinia publiczna domagała się zakończenia okresu dynamicznych podwyżek i związanego z nimi szybkiego tempa wzrostu przypisu składki. Po 2-letnim okresie rosnących cen nadszedł więc czas stabilizacji, który obserwowaliśmy przez cały 2018 rok – mówi Jakub Nowiński, członek zarządu w multiagencji Superpolisa Ubezpieczenia.

Cena na pierwszym miejscu

Jedno nie ulega wątpliwości – główną motywacją klientów do zakupu OC w danym towarzystwie ubezpieczeniowym wciąż pozostaje atrakcyjna cena. W 2019 roku będziemy najprawdopodobniej obserwowali, jak ubezpieczyciele używają jej w walce o klientów. Będą to jednak robili na wyższym poziomie cenowym, niż przed okresem podwyżek. Raczej nie należy więc spodziewać się powrotu do sytuacji sprzed paru lat, czyli tzw. wojny cenowej, która polegała na przedstawianiu klientom ofert na granicy rentowności lub nawet poniżej niej.

Zobacz także: Problem z uruchomieniem silnika diesla zimą

- Ceny na rynku wprawdzie ustabilizowały się, ale wciąż tak samo mocno widoczny jest inny trend ostatnich lat – różnice w OC dla jednego klienta. Codziennie spotykamy się z tym, że oferty OC w poszczególnych firmach różnią się między sobą. Branżowa praktyka pokazuje, że między najtańszą a najdroższą dostępną na rynku polisą zawsze jest przynajmniej kilkaset złotych różnicy – dodaje Jakub Nowiński.

Monitoring poziomu cen, prowadzony przez Superpolisę Ubezpieczenia dla przykładowego profilu kierowcy, pokazuje, że w Warszawie 32-letni właściciel 3-letniej Skody Octavii, posiadający prawo jazdy i OC od 13 lat (bezszkodowo), zapłaci od 820 zł u jednego z ubezpieczycieli do aż 1800 zł w innej firmie. Różnica w obowiązkowym OC wyniosłaby więc blisko tysiąc złotych.

Różne miasta, różne ceny

Każdy klient, który porówna ceny w kilku czy kilkunastu różnych zakładach ubezpieczeń, znajdzie OC w stosunkowo niskiej, a niekiedy w bardzo wysokiej cenie. Ubezpieczyciele co do zasady stosują te same kryteria w procesie kalkulacji składki, ale różnią się podejściem do jej wyceny. Nigdy nie będzie ona jednolita dla całego rynku, stąd w różnych miastach ten sam kierowca może spodziewać się zupełnie innych cen. Co pokazują kalkulacje, gdyby kierowca z przykładu kupował OC nie w Warszawie, lecz w innym mieście? Z danych Superpolisy Ubezpieczenia wynika, że np. we Wrocławiu zapłaciłby za OC przynajmniej 997 złotych, czyli o 177 zł więcej niż w stolicy. To jedyna w tej lokalizacji dostępna poniżej 1000 zł składka. W Krakowie natomiast takich ofert znalazłby aż siedem. Tu najtańsze OC kosztowałoby go 678 złotych.

- To dobitnie pokazuje, że najskuteczniejszą metodą oszczędzenia na OC jest porównanie składek w kilku, a najlepiej kilkunastu towarzystwach, bo tylko w ten sposób można zyskać pewność, że wybrało się najkorzystniejszą cenowo ofertę – dodaje Jakub Nowiński.

Źródło: multiagencja Superpolisa Ubezpieczenia

Zobacz także: Seat Ibiza 1.0 TSI w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Michał (gość)

  Zgadza się cena to najważniejszy czynnik przy OC proponuję porównać oferty w aplikacji Kupdirect z Google Play https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.kupdirect.app

 • Ubea.pl (gość)

  Ostatnie dane z grudnia pokazują, że doszło do wyraźnych spadków cen OC. Wygląda więc na to, że ubezpieczyciele nastawiają się na kolejną wojnę cenową. Warto zatem sprawdzać w porównywarkach, które towarzystwo w tych warunkach zaproponuje najkorzystniejszą ofertę. Katarzyna ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl

 • bundy (gość)

  to co Ci krwiopijcy wyczyniają z oc od paru lat to jakiś dramat.powinien się za to wziąść uok

 • Michał (gość)

  Tytuł artykułu zachęcił mnie do przeczytania bo niedługo kończą mi się 2 polisy. Po przeczytaniu nadal nie wiem czy bedzie drożej czy taniej niż rok temu...

 • Marekk (gość)

  Na ceny OC mają wpływ różne czynniki. Rynek ubezpieczeń komunikacyjnych jest poza tym bardzo niestabilny. Szukając odpowiedniej polisy warto skorzystać z dobrej porównywarki ubezpieczeń, np. Superpolisy. Ceny warto sprawdzać na bieżąco, a porównanie różnych ubezpieczycieli jednocześnie pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy i czasu.

 • frecz (gość)

  A ceny OC dla kierowców z najmniejszym stażem? Ktoś się tym wgl interesuje? Przecież to są tak ogromne dopłaty w stosunku do podstawowych cen dla osób ze zniżkami, że szok.. Jestem na etapie rozważania zakupu pierwszego auta i wcale nie wiem czy bardziej nie opłaci mi się hulajnoga elektryczna...

 • Kinia (gość)

  Hahahaha no coś w tym jest ! Wszystko fajnie, marzenie prawie w zasięgu ręki, auto już wybrane no ale co z tym OC ? Zapłacić połowę za wartość auta ? No bez takich żartów ;(

 • Marko (gość)

  @frecz haha, świetnie porównanie :D Niestety prawdziwe... Sam miałem ten dylemat, wszędzie było tak drogo, że aż mi się odechciewało własnego samochodu. @Kinia jak się dobrze poszuka to da się znaleźć tańsze ubezpieczenie. Samo OC często nie wystarcza, ale młodych zwyczajnie na coś więcej nie stać...

 • Konrad (gość)

  @Kinia ale co zrobisz? I tak musisz zapłacić i tak. Dlatego trzeba kombinować niestety. Tylko ubezpieczenie na rodzica wcale nie jest dobrym rozwiązaniem. @Marko aa tobie udało się znaleźć coś w odpowiedniej cenie?

 • ja666 (gość)

  Ja mogę polecić stronę www.wyliczenie.pl Mi już kilka razy wyliczyli najtaniej.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości