Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Ubezpieczenie OC - sprawdź, czy da się je zawiesić?

Data publikacji: Autor: redakcja.regiomoto

Ubezpieczenie OC - sprawdź, czy da się je zawiesić? Nawet jeśli auto od tygodni nie wyjeżdża na ulice, to jego właściciel musi wykupić polisę OC - choćby taką na 30 dni – albo wyrejestrować samochód.

- Może się zdarzyć, że samochód nawet kilka lat stoi i czeka na klienta - pisze pan Józef ze Świecia, który skupuje i sprzedaje samochody ciężarowe. - Nie bierze udziału w ruchu drogowym, ale musi być ubezpieczony (ubezpieczenie ciągnika siodłowego ze zniżkami to około trzy tysiące złotych rocznie, a bez zniżek to nawet 11 tysięcy!). Czy nie można byłoby na czas postoju i oczekiwania na kupca wyłączyć pojazd z ubezpieczenia a polisę wykupić (na przykład na miesiąc) w momencie sprzedaży? Tak by nowy nabywca mógł dojechać samochodem do swojej firmy i załatwić wszystkie formalności.

Czasowe wycofanie z ruchu nie dla handlowców

O wyjaśnienie poprosiliśmy pracowników Biura Rzecznika Ubezpieczonych. - Nie mam dobrych wiadomości dla tego przedsiębiorcy. Jako handlowiec nie ma możliwości czasowego wycofania z ruchu pojazdu - mówi Krystyna Krawczyk dyrektor Biura Rzecznika Ubezpieczonych. - Gdyby sezonowo z niego korzystał, na przykład jak sadownik, który tylko w miesiącach letnich zwozi nim owoce. Wówczas mógłby na czas nie używania pojazdu, zgłosić do wydziału komunikacji odpowiedniego urzędu miejskiego lub starostwa „czasowe wycofanie z ruchu pojazdu”.

Dotyczy ono wyłącznie określonych kategorii pojazdów (patrz art. 78a ustawy prawo o ruchu drogowym). Auto może być wycofane z ruchu na okres 2-24 miesięcy. Okres ten może być przedłużony maksymalnie do 48 miesięcy.

Uwaga. Właściciel na czas wycofania z ruchu samochodu lub motocykla jest zobowiązany do złożenia w depozycie przy starostwie dowodu i tablic rejestracyjnych, zapewnienia postoju poza drogą publiczną i strefą zamieszkania oraz do zabezpieczenia przed możliwością uruchomienia przez osobę niepowołaną oraz zachowania innych środków ostrożności niezbędnych do uniknięcia wypadku.

To, że w okresie czasowego wyłączenia pojazdu z ruchu zmniejsza się znacząco ryzyko wyrządzenia tym pojazdem szkody  – do praktycznie wyłącznie „szkód garażowych” – powoduje, że posiadacz pojazdu powinien negocjować z ubezpieczycielem odpowiednie zmniejszenie wysokości składki na taki pojazd - dodaje Krawczyk.

Ustawa o obowiązkowych ubezpieczeniach nakłada na nas obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia OC przy rejestracji pojazdu. Czasowe wycofanie z ruchu nie jest tożsame z wyrejestrowaniem. - Ubezpieczenie ustaje tylko, gdy pozbywamy się samochodu albo motocykla, tzn. gdy ustaje jego posiadanie (np. poprzez zezłomowanie, kradzież) – dodaje dyrektor Biura Rzecznika Ubezpieczonych. - Samo wystawienie go na sprzedaż nie wystarcza.

Podobnie czasowe wyłączenie go z ruchu nie likwiduje obowiązku posiadania w tym okresie ubezpieczenia. – Składkę, choć z reguły niższą, trzeba nadal płacić – zaznacza Krawczyk.

Możesz ubezpieczyć tylko na miesiąc

Ustawa nie zapomina jednak o osobach, które handlują samochodami. - Dla nich jest specjalnie skonstruowany artykuł nr 27 ust. 2 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych – wyjaśnia Krystyna Krawczyk.

Brzmi on: „Umowę ubezpieczenia krótkoterminowego na czas nie krótszy niż 30 dni, w odniesieniu do pojazdów mechanicznych zarejestrowanych na stałe, może zawrzeć podmiot prowadzący działalność gospodarczą polegającą na pośredniczeniu w kupnie i sprzedaży pojazdów mechanicznych w zakresie pojazdów przeznaczonych do kupna lub sprzedaży lub polegającą na kupnie i sprzedaży pojazdów mechanicznych”.

- Jeśli nie uda się sprzedać auta w tym czasie, handlowiec musi zawrzeć umowę na kolejny okres – zastrzega Krystyna Krawczyk.

(TIK)
Źródło: Pomorska.pl

Ubezpieczenie OC - sprawdź, czy da się je zawiesić?
 • Poprzednie zdjęcie
 • 1 / 1
 • Następne zdjęcie

Ubezpieczenie OC - sprawdź, czy da się je zawiesić?

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Fakt (gość)

  Złodziejski kraj i szajka firm ubezpieczeniowych.

 • zyggi (gość)

  I to jaki zlodziejski nie mowiac jakie psyhole wymyslaja to prawo a bylem w usa to mam porownanie ,pozatym cala ta unia to jedna wielka biurokracja

 • Aliaz (gość)

  Banda gnoii,wieprze sukinsyny Tylko w Polsce takie coś możliwe

 • wpśl (gość)

  Dlaczego w Niemczech można samochód czasowo wyrejestrować i wyłączyć ubezpieczenie .przecież wszyscy kupujący samochody tam Polacy o tym wiedzą.Najwyższy czas aby nacisnąć na Rząd "dobrej zmiany" aby uczynił dobrą zmianę na rzecz dobra obywateli!

 • Kierowa Amator (gość)

  ZŁODZIEJSKA PATOLOGIA I NIESPRAWIEDLIWOŚĆ SPOŁECZNA, ŻE NIE MOŻNA NA PEWIEN OKRES CZASU ZAWIESIĆ OPŁATY ZA POJAZD, JEŻELI W TYM CZASIE STOI W GARAŻU.

 • jan m. 04.january 2020. (gość)

  mieszkam na stale w canadzie .w roku 1916 bylem w polsce w leczycy .kupilem smamochud I wykupilem ubespieczenie.bylem bardzo zaskoczony po pobycie w polsc ,gdy dowidziedzialem sie , ze,nie mogem zawiesic ubespieczenie nienormalny kraj,

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości