Wszystko
o samochodach

Przepisy / Ubezpieczenia

Ubezpieczyciel pokryje spadek wartości auta

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Maciej Jeziorek Powypadkowa przeszłość auta często zniechęca kupujących, a ślady naprawy są trudne do ukrycia podczas dokładnego badania pojazdu. Właśnie dlatego mamy do czynienia ze spadkiem wartości handlowej powypadkowego auta (nawet jeśli zostało ono wzorowo naprawione). Rzecznik Finansowy niedawno przypomniał, że właściciele pojazdów mechanicznych mogą domagać się od ubezpieczyciela odszkodowania za obniżkę ceny możliwej do uzyskania przy sprzedaży.

Wielu właścicieli aut nadal nie zdaje sobie sprawę z możliwości wnioskowania do ubezpieczyciela o rekompensatę za spadek wartości handlowej samochodu. To dość zaskakująca sytuacja zważywszy na fakt, że Sąd Najwyższy (SN) już w 2001 r. potwierdził prawo poszkodowanych kierowców do wspomnianego świadczenia. Mowa o uchwale SN dnia 12 października 2001 r. (sygn. akt. III CZP 57/01). We wspomnianej uchwale można przeczytać, że „odszkodowanie za uszkodzenie samochodu może obejmować oprócz kosztów jego naprawy także zapłatę sumy pieniężnej, odpowiadającej różnicy między wartością tego samochodu przed uszkodzeniem i po naprawie

Redakcja poleca:

Raport awaryjności. Te auta sprawiają najmniej problemów
Cofanie licznika będzie karane więzieniem?
S
prawdzamy czy warto kupić używanego Opla Astrę II

Zobacz także: Seat Ibiza 1.0 TSI w naszym teście

Sąd Najwyższy ponadto uznał, że odszkodowanie jest uzasadnione nawet wtedy, gdy właściciel podczas dalszego użytkowania pojazdu nie odczuje spadku jego wartości handlowej. Najważniejszy polski sąd zwrócił uwagę, że wartość samochodu po naprawie powinna być określana tylko poprzez odniesienie do ceny, jaką właściciel może uzyskać przy sprzedaży pojazdu. „Taka potencjalna cena sprzedaży spadnie na wskutek wypadku (nawet jeśli naprawa została wykonana wzorowo). Zdaniem Sądu Najwyższego, do oszacowania obniżki wartości handlowej i odszkodowania należnego właścicielowi samochodu, trzeba użyć średnich oraz aktualnych stawek pochodzących z rynku” - informuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Prawo do odszkodowania (z OC sprawcy lub AC) za utratę wartości rynkowej auta w kolejnych latach potwierdzały sądy powszechne. W tym kontekście można powołać się np. na wyrok Sądu Okręgowego w Białymstoku z dnia 13 lutego 2015 r. (sygn. akt VII Ga 284/14). We wspomnianym orzeczeniu sąd uznał, że: „z chwilą uszkodzenia pojazdu będącego przedmiotem leasingu finansujący nabył w stosunku do ubezpieczyciela roszczenie o naprawę szkody nie tylko związanej z kosztami naprawy pojazdu, ale też z rynkowym ubytkiem jego wartości, jeżeli takowy oczywiście nastąpił”. Cytowane stanowisko białostockiego sądu wskazuje, że właściciele samochodów będących przedmiotem leasingu, również mogą formułować wobec ubezpieczyciela roszczenie związane z utratą wartości handlowej po wypadku.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Komentarz usunięty.
  • J.K/ (gość)

    Pisałem o tym wielokrotnie. lobby ubezpieczeniowe blokowało temat. Blokowały też temat niektóre media współpracujące i współfinansowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe. A sprawa warta jest bardzo dużych pieniędzy. I stąd ta bojaźń a właściwie strach. Agent o tym nie powie, broker tym bardziej. Oczekuję na kontakt wszystkich zainteresowanych jarek.kras@interia.eu

  • Maciek (gość)

    A jak to wygląda w przypadku leasingów? Podczas wypadku (nie z mojej winy) posiadając AC/OC i obowiązkowy serwis ASO tracę na wartości auta, które zamierzam odkupić, następnie odsprzedać ale mieć większy budżet przy wyborze nowego samochodu. Czy leasingodawca ma obowiązek w takim wypadku zejść z kwoty wynajmu? Przeglądam oferty ing, elf, mbanku i bzw bk a te artykuł dał mi trochę do myślenia i zastanawiam się nad rynkiem wtórnym.

  • Komentarz usunięty.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości