Ubezpieczyciel pokryje spadek wartości auta
Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Wielu właścicieli aut nadal nie zdaje sobie sprawę z możliwości wnioskowania do ubezpieczyciela o rekompensatę za spadek wartości handlowej samochodu. To dość zaskakująca sytuacja zważywszy na fakt, że Sąd Najwyższy (SN) już w 2001 r. potwierdził prawo poszkodowanych kierowców do wspomnianego świadczenia. Mowa o uchwale SN dnia 12 października 2001 r. (sygn. akt. III CZP 57/01). We wspomnianej uchwale można przeczytać, że „odszkodowanie za uszkodzenie samochodu może obejmować oprócz kosztów jego naprawy także zapłatę sumy pieniężnej, odpowiadającej różnicy między wartością tego samochodu przed uszkodzeniem i po naprawie
Redakcja poleca:
Raport awaryjności. Te auta sprawiają najmniej problemów
Cofanie licznika będzie karane więzieniem?
Sprawdzamy czy warto kupić używanego Opla Astrę II
Zobacz także: Seat Ibiza 1.0 TSI w naszym teście
Sąd Najwyższy ponadto uznał, że odszkodowanie jest uzasadnione nawet wtedy, gdy właściciel podczas dalszego użytkowania pojazdu nie odczuje spadku jego wartości handlowej. Najważniejszy polski sąd zwrócił uwagę, że wartość samochodu po naprawie powinna być określana tylko poprzez odniesienie do ceny, jaką właściciel może uzyskać przy sprzedaży pojazdu. „Taka potencjalna cena sprzedaży spadnie na wskutek wypadku (nawet jeśli naprawa została wykonana wzorowo). Zdaniem Sądu Najwyższego, do oszacowania obniżki wartości handlowej i odszkodowania należnego właścicielowi samochodu, trzeba użyć średnich oraz aktualnych stawek pochodzących z rynku” - informuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.
Prawo do odszkodowania (z OC sprawcy lub AC) za utratę wartości rynkowej auta w kolejnych latach potwierdzały sądy powszechne. W tym kontekście można powołać się np. na wyrok Sądu Okręgowego w Białymstoku z dnia 13 lutego 2015 r. (sygn. akt VII Ga 284/14). We wspomnianym orzeczeniu sąd uznał, że: „z chwilą uszkodzenia pojazdu będącego przedmiotem leasingu finansujący nabył w stosunku do ubezpieczyciela roszczenie o naprawę szkody nie tylko związanej z kosztami naprawy pojazdu, ale też z rynkowym ubytkiem jego wartości, jeżeli takowy oczywiście nastąpił”. Cytowane stanowisko białostockiego sądu wskazuje, że właściciele samochodów będących przedmiotem leasingu, również mogą formułować wobec ubezpieczyciela roszczenie związane z utratą wartości handlowej po wypadku.