Wszystko
o samochodach

Przepisy / Ubezpieczenia

Ubezpieczyciele kapturowi?

Data publikacji: Autor: (pg)

 Nagminna jest sytuacja, w której ubezpieczyciele odmawiają nam wglądu w nasze własne akta. Tak się dzieje, gdy oczekiwania ubezpieczonego nie są tożsame z chęciami ubezpieczającego.

Nagminna jest sytuacja, w której ubezpieczyciele odmawiają nam wglądu w nasze własne akta. Tak się dzieje, gdy oczekiwania ubezpieczonego nie są tożsame z chęciami ubezpieczającego, innymi słowy - gdy np. nie godzimy się z wysokością proponowanego odszkodowania, bo uznajemy je za zbyt skromne.

Żeby móc podjąć dyskusję z zakładem ubezpieczeń, trzeba poznać jego argumenty - zawarte w naszych dokumentach. Tymczasem, prośby o udostępnienie dokumentacji są zbywane stwierdzeniami, że osoby kompetentne już się wypowiedziały, a papiery będą udostępnione tylko w przypadku, gdy wystąpimy do sądu... Z kapturowymi werdyktami trzeba walczyć.

Przyciskani ubezpieczyciele wytaczają 4 argumenty - że nic nie muszą, bo nikt im nie kazał (co nie jest prawdą), że chronią dane osobowe (nasze przed nami), że dane mogą szkodzić ubezpieczonemu (gdy np. nadinterpretuje lekarską opinię), i że ekspertyzy są ich własnością (bo wykonano je za ich pieniądze, co każe zapytać, gdzie się podziała nasza składka?).

Pomińmy teraz obowiązującą w Unii Europejskiej zasadę jawności takich dokumentów, choć to filar konsumenckiego prawa do informacji. Andrzej Zoll - Rzecznik Praw Obywatelskich stwierdził, że przez poinformowanie poszkodowanego o postępowaniu, należy dać szansę ustosunkowania się do każdego "środka dowodowego", a możliwość wglądu w tym przypadku nie wystarcza. Możemy więc - rzecz jasna na piśmie - domagać się kserokopii!

Będą potrzebne choćby po to, by nasi rzeczoznawcy dokładnie wiedzieli z czym się nie godzimy; bo gdy mamy iść do sądu, to na ekspertyzę trzeba odpowiedzieć... ekspertyzą, a sąd być może powoła biegłego rzeczoznawcę. A ponieważ sprawy nie są zwykle aż tak proste, jak nasz schemat, sugerujemy korzystanie z usług niezależnych rzeczoznawców np. Ekspertów Techniczno Motoryzacyjnych "Rzeczoznawcy PZM" S.A., Oddział w Warszawie, tel. 827-27-92 i konsultacje w biu- rze Rzecznika Ubezpieczonych: rzecznik@rzu.gov.pl, www.rzu. gov.pl, tel 333 73 28.

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości