Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Ubezpieczyciele łatwiej sprawdzą kierowców

Data publikacji: Autor: Wojciech Frelichowski

Ubezpieczyciele łatwiej sprawdzą kierowców 25 czołowych firm ubezpieczeniowych podpisało umowę o udostępnieniu – przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – narzędzia do weryfikacji m.in. zniżek lub zwyżek z polis komunikacyjnych OC i AC.

Rozwiązanie to pozwoli monitorować zawierane umowy OC i AC pod kątem udzielanych zniżek za bezszkodową jazdę. Z programu pilotażowego przygotowującego wdrożenie tego narzędzia wynika, że nawet 10 procent kierowców mija się z prawdą przy podawaniu wysokości takich zniżek.

Nowe rozwiązanie ma przynieść również korzyści samym kierowcom. Tym, którzy jeżdżą bezpieczniej i powodują mniej wypadków – pozwoli płacić niższe składki za polisy komunikacyjne. Z kolei kierowcy z większą liczbą szkód zapłacą drożej. Już dziś właściciele pojazdów mogą otrzymać zaświadczenie o bezszkodowości z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (w skrócie UFG).

Pełne uruchomienie nowego narzędzia nastąpi pod koniec marca. Firmy ubezpieczeniowe będą mogły sprawnie sprawdzać całe grupy klientów – zasięgając informacji w bazie danych Ośrodka Informacji UFG. Na przykład w ilu wypadkach uczestniczyło dane auto i dzięki temu weryfikować zniżki lub zwyżki przysługujące jego właścicielowi za bezwypadkową jazdę.

Podanie przez klienta zaniżonej liczby wypadków może być podstawą do występowania przez towarzystwa o dopłatę składki. W projekcie noweli ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych znalazł się już konkretny zapis umożliwiający im to. Dziś coraz więcej firm występuje o dopłatę na podstawie pisemnego oświadczenia klienta o latach bezwypadkowej jazdy.

Wojciech Frelichowski

Ubezpieczyciele łatwiej sprawdzą kierowców
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Ubezpieczyciele łatwiej sprawdzą kierowców

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości