Wszystko
o samochodach

Przepisy / Ubezpieczenia

Ubezpieczyciele ruszają na wojnę

Data publikacji: Autor: (maj)

Na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych rozpoczyna się gorączka przed przystąpieniem do Unii Europejskiej.

Od maja na polskim rynku swobodę działania będą miały firmy ubezpieczeniowe z krajów Unii. Być może spowoduje to obniżkę stawek (niektórzy specjaliści oceniają, że nawet do 20 - 30 proc.), a na pewno wzrost jakości świadczonych usług. O polskiego kierowcę będą się bowiem bić wielkie i małe firmy ubezpieczeniowe z całej Europy.

Taki stan rzeczy już teraz wymusza na rodzimych ubezpieczycielach wzmożoną aktywność. Tylko patrzeć, jak zasypią nas reklamami, zaczną kusić obniżkami, promocjami i niesamowitymi okazjami. Już teraz pojawiają się oferty zapewniające, że są najtańsze na rynku, że dają najwyższe zniżki ubezpieczeniowe.

- Nie wierzmy pozorom - mówi jeden z doradców ubezpieczeniowych. - Raczej zmieni się taryfa niż wysokość zniżek. Miałem klienta, który był przekonany, że firma dawała mu 85 proc. upustu przy zakupie polisy. W rzeczywistości było to znacznie mniej, bo agent do 60-procentowej zniżki za bezszkodową jazdę doliczył szereg upustów. Te rabaty jednak liczone są nie od podstawowej stawki ubezpieczenia, ale są naliczane kolejno od stopniowo obniżanych kwot.

Doradców ubezpieczeniowych poprosiliśmy o sprawdzenie stawek dla standardowego samochodu. Dla seicento 900 z 1999 roku cena polisy OC wahała się od 775 do 1.295 zł. Od tych kwot nalicza się zniżki i zwyżki, np. za wiek lub staż kierowcy.

Jak zatem "znaleźć się" na szalejącym rynku? Przede wszystkim nie dajmy się ponieść emocjom. Agentów kilku firm, które uznajemy za bezpieczne i solidne, poprośmy o konkretną ofertę dla siebie. Niech wyliczą nam zniżki, upusty, rabaty, a na koniec niech podadzą konkretnie, ile będzie nas kosztować polisa. Nauczymy się, że wreszcie sytuacja się zmienia. To my wybieramy i mamy prawo wymagać. W końcu to z naszych - kierowców - kieszeni utrzymują się firmy ubezpieczeniowe. Niech nas wreszcie zaczną szanować.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości