Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

UE zaostrza normy. Co z cenami aut?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Pixabay.com  Unie Europejska zaostrza normy emisji dwutlenku węgla nakładane na producentów aut. Konieczna będzie zmiana strategii sprzedaży pojazdów.

Obecnie poziom emisji dwutlenku węgla na jeden rejestrowany przez producenta samochód wynosi 130 g/km, W 2021 roku średnia emisja każdego producenta ma wynieść 95 g dwutlenku węgla na każdy przejechany kilometr. W praktyce oznacza to, że dopuszczalne będzie produkowanie aut z paliwożernymi silnikami, ale w zamian na rynek musi trafić mały pojazd, który zrównoważy wysoką emisję.

Unia Europejska uchwaliła bardziej drastyczne ograniczenia emisji dwutlenku węgla do 2030 r., niż proponowała Komisja Europejska. Do 2030 roku producenci aut osobowych mają obniżyć emisję tego gazu nie o 30 proc., ale aż 37, 5 proc., natomiast w przypadku pojazdów dostawczych - o 32 proc.

Zobacz także: Ford Kuga. Jaka jest trzecia generacja?

W przypadku przekroczenia norm, konieczne będzie zapłacenie kary za każdy zarejestrowany samochód. Ile? . 5 euro za pierwszy gram ponad limit, 15 za drugi, 25 za trzeci i 95 za każdy kolejny.

Zdaniem ekspertów to może spowodować wzrost ceny popularnych samochodów już w roku 2020 o 10-20 proc.Według Herberta Diessa, szefa Grupy Volkswagena, do 2030 roku samochody mogą podrożeć nawet o jedną trzecią

Zobacz także: Testujmy Mazdę 6

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości