Wszystko
o samochodach

Porady / Eksploatacja

Układ wydechowy

Data publikacji: Autor: (gw)

Warto pamiętać o skromnym układzie biegnącym pod podłogą samochodu, który narażony jest na stały kontakt z różnymi agresywnymi substancjami pochodzącymi z otoczenia.

Układ wydechowy to skomplikowany technicznie zespół, który spełnia wiele funkcji.

Po pierwsze, jego zadaniem jest skuteczne odprowadzenie spalin. Po drugie, musi wyciszyć hałasy związane z wylotem spalin z głowicy silnika. Wreszcie po trzecie, w układzie wydechowym odbywa się oczyszczenie gazów spalinowych ze szkodliwych związków chemicznych.
Warto więc pamiętać o skromnym układzie biegnącym pod podłogą samochodu, który narażony jest na stały kontakt z różnymi agresywnymi substancjami pochodzącymi z otoczenia, a także produktami działającymi korozyjnie zawartymi w spalinach samochodu. Dodatkowo, układ wydechowy jest narażony na uszkodzenia mechaniczne wywołane przez uderzenia przez kamienie lub nieostrożną jazdę. Kolejnym czynnikiem, wpływającym destrukcyjnie na ten zespół, są różnice temperatur pomiędzy rozgrzanym materiałem a otoczeniem. Układy wydechowe, nawet te najdroższe, podlegają zużyciu korozyjnemu. Proces korozji przebiega od wewnątrz tłumika, na zewnątrz blachy jest on najszybszy, gdy auta się nie eksploatuje przez długie okresy, a wewnątrz tłumików kondensuje się woda. Wymienione trudne warunki i narażenia sprawiają, że trwałość układu wydechowego jest ograniczona i wynosi z reguły 4-5 lat. Nieco większą żywotność wykazują układy wydechowe silników wysokoprężnych.
Integralną częścią nowoczesnych układów wydechowych jest katalizator. Jak podaje literatura, jego trwałość wynosi 80-100 tysięcy km przebiegu i po tym okresie należy je wymienić. Zapchanie wąskich kanalików katalizatora, przez które przepływają spaliny, może powodować spadek mocy silnika, zakłócenia jego pracy i wzrost zużycia paliwa. Całkowicie zapchany katalizator uniemożliwi pracę silnika.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości