Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Ułatwień dla kierowców nie będzie? Ministrowie są na "nie"

Data publikacji: Autor: redakcja.regiomoto

Ułatwień dla kierowców nie będzie? Ministrowie są na "nie" Kierowcy nadal będą musieli wozić ze sobą prawo jazdy i dowód rejestracyjny. Nie będzie też rejestracji auta w dowolnym powiecie.

Jeszcze w kwietniu urzędnicy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji zapowiadali, że w połowie przyszłego roku mają pojawić się duże ułatwienia dla kierowców. Uruchomienie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców miało sprawić, że samochód można będzie prowadzić bez posiadania przy sobie prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia OC.

W razie kontroli drogowej, policjant mógłby sprawdzić w komputerze podłączonym do CEPiK, czy kierowca posiada te dokumenty. Do tego przy kupnie samochodu używanego, zarejestrowanego w Polsce, niepotrzebna byłaby wymiana tablic. A kierowca mógłby zarejestrować samochód w dowolnym urzędzie w kraju.

Jak czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej” proponowane zmiany nie spodobały się jednak niektórym ministrom z rządu Donalda Tuska.

Na rezygnację z obowiązku wożenia w samochodzie prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego i polisy OC nie zgadza się szef służb specjalnych gen. Krzysztof Bondardyk. Jego zdaniem ułatwi to życie przestępcom. Kierownictwo Ministerstwa Skarbu Państwa blokuje z kolei zmiany związane z rejestracją pojazdów. Obawia się bowiem o interes państwowej spółki produkującej blankiety dowodów i tablice rejestracyjne.

W tej sytuacji nie wiadomo, jaki będzie los proponowanej przez MSWiA ustawy o centralnej ewidencji pojazdów oraz centralnej ewidencji kierowców. Plan zakładał, że zostanie ona uchwalona przez parlament jeszcze przed wakacjami i wejdzie w życie w połowie 2012 r.

Nowa ustawa miała także ułatwić walkę z oszustami, sprzedającymi samochody z przękręconymi licznikami kilometrów. Przebieg auta miał być bowiem zapisywany w CEPiK przy okazji każdego przeglądu.

Ułatwień dla kierowców nie będzie? Ministrowie są na "nie"
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Ułatwień dla kierowców nie będzie? Ministrowie są na "nie"

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości