Wszystko
o samochodach

Przepisy / Dokumenty

Umowa sprzedaży samochodu 2021. Wzór do druku (PDF)

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Pixabay.com Zakup auta wiąże się z koniecznością podpisania umowy. Co powinno znaleźć się w takim dokumencie i o czym pamiętać podczas jego spisywania? Dla ułatwienia zamieszczamy wzór umowy do druku (PDF).

Zgodnie z ustawą z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę.

Kodeks cywilny nie reguluje formy, w jakiej umowa kupna-sprzedaży samochodu powinna zostać zawarta. Wobec tego może być ona zawarta ustnie. Warto jednak zachować formę pisemną np. dla celów dowodowych.

POBIERZ PLIK UMOWY KUPNA SPRZEDAŻY SAMOCHODU

Umowna kupna - sprzedaży samochodu 2021. Co powinna zawierać?

 • datę i miejsce zawarcia umowy - data wpływa na termin rejestracji samochodu, a także ma związek z jego ubezpieczeniem,
 • dane identyfikacyjne sprzedającego oraz kupującego, 
 • markę samochodu, 
 • rok produkcji, 
 • numer nadwozia,
 • numer silnika, 
 • numer rejestracyjny, 
 • numer karty pojazdu, 
 • aktualny przebieg, 
 • kolor, 
 • cenę sprzedaży samochodu,
 • oświadczenie kupującego o znajomości stanu technicznego pojazdu, 
 • informację o tym, kiedy samochód zostanie przekazany kupującemu,
 • określenie, która ze stron ponosi koszty związane z zawarciem umowy,
 • podpisy obu stron

Standardowo w każdej umowie kupna-sprzedaży auta znajduje się zapis, że kupujący zna stan techniczny auta i nie będzie rościł sobie żadnych praw w tym względzie wobec sprzedającego. Taki zapis jest korzystny dla sprzedającego, bo chroni go przed ewentualnymi roszczeniami nabywcy z tytułu wad ukrytych. Nabywca może jednak skorzystać z przepisów o rękojmi. Ma na to rok od daty podpisania umowy, chyba że sprzedający umyślnie zataił przed nim wady samochodu. Jednak jest to długa i trudna droga, rzadko stosowana w przypadku obrotu samochodami używanymi. Kupujący powinien wiedzieć czy samochód jest powypadkowy, czy przechodził naprawy blacharsko-lakiernicze i najlepiej, aby adnotacja na ten temat także znalazła się w umowie pisemnej.

Konieczne jest również, dla bezpieczeństwa kupującego, zawarcie w umowie kupna-sprzedaży pojazdu oświadczenia sprzedającego, że pojazd będący przedmiotem umowy stanowi jego własność, jest wolny od wad prawnych oraz praw osób trzecich, że nie toczy się żadne postępowanie, którego przedmiotem jest ten pojazd, że nie stanowi on również przedmiotu zabezpieczenia.

Cała kwota określona w umowie kupna-sprzedaży samochodu używanego przeważnie jest przekazywana „z ręki do ręki” lub przelewem na konto bankowe sprzedającego. Bywają jednak sytuacje, że strony umawiają się na zaliczkę lub zadatek. Są to dwie formy, które niosą za sobą różne skutki dla stron umowy, w tym wypadku przedwstępnej.

Umowna kupna - sprzedaży samochodu 2021. Zaliczka a zadatek

Jeśli w umowie nie pojawia się słowo „zadatek”, to wpłacone pieniądze są zaliczką. I zadatek i zaliczka będą wliczone w cenę pojazdu, gdy dojdzie do ostatecznej transakcji. Lecz w pozostałych przypadkach wywołują zupełnie odmienne skutki prawne. Przy zaliczce zasada jest taka, że strona, która zrywa umowę, traci wpłaconą kwotę. Jeśli z zakupu zrezygnuje nabywca – sprzedający zatrzymuje sobie jego zaliczkę. Będzie musiał ją zwrócić w odwrotnej sytuacji, czyli gdy sam się rozmyśli. Natomiast przy rozwiązaniu umowy przedwstępnej za zgodą obu stron, zaliczka jest zwracana niedoszłemu nabywcy.

Wpłacone pieniądze są zadatkiem wtedy, gdy zostaną tak nazwane w umowie przedwstępnej i zostaną wręczone sprzedawcy przy zawieraniu tej umowy. Kwota zapłacona wcześniej lub później nie może być zadatkiem. Warto zdawać sobie z tego sprawę, bo w razie sporu przed sądem trudno będzie udowodnić, że wpisano zadatek, choć zgodnie z wolą obu stron była to zaliczka albo odwrotnie.

Uwaga na fałszerstwa przy zawieraniu umowy 

Ocenia się, że rocznie nawet kilkaset tysięcy aut sprowadzonych do Polski ma sfałszowaną umowę zakupu i jest sprzedanych na umowy „in blanco” czyli popularnie „na Niemca”.

Na czym polega sprzedaż samochodów używanych z umową „na Niemca”? Nierzetelni handlarze (najczęściej nie prowadzący oficjalnej działalności gospodarczej) kupują samochód za granicą (najczęściej właśnie w Niemczech) i od sprzedającego – osoby prywatnej bądź firmy - pośrednika otrzymują fakturę lub umowę zakupu wystawioną na siebie. Następnie, by uniknąć płacenia podatków, nie rejestrując auta, szukają w Polsce nabywcy, któremu odsprzedają auto na podstawie umowy „in blanco”, fałszując informacje o transakcji, bo w umowie widnieje, że sprzedawcą jest mityczny „Niemiec”, a umowa została zawarta poza granicami Polski. Oczywiście w zdecydowanej większości przypadków dane i podpisy „Niemca” na umowie są sfałszowane…

Dlaczego klienci zgadzają się na takie fałszerstwo? Bo oszczędzają kilkaset złotych opłaty akcyzowej na zaniżonej wartości pojazdu i nie płacą 2 proc. podatku od czynności cywilnoprawnych

Kara za fałszerstwo umowy

Podpisując umowę, na której widnieje podpis nieprawdziwej osoby, kupujący bierze udział w łamaniu prawa poprzez podrabianie dokumentu i używanie takiego dokumentu jako autentycznego, jeżeli wie że widniejący na nim sprzedawca nie istnieje (czasami handlarze specjalnie się z tym nie kryją). Zgodnie z art. 270 § 1 KK takie działania zagrożone są karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo, działania polegające na wypełnianiu blankietu, opatrzonego cudzym podpisem, niezgodnie z wolą podpisanego i na jego szkodę albo na używaniu takiego blankietu (art. 270 § 2 KK) zagrożone są karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.

Poniżej znajduje się plik umowy kupna-sprzedaży. Ściągnij plik na dysk i wydrukuj.

POBIERZ PLIK UMOWY KUPNA SPRZEDAŻY SAMOCHODU

Zobacz także: Toyota Camry w nowej odsłonie

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • kierowca (gość)

  Wprowadzanie potrzebującego blankiet wzoru kupna sprzedaży jak widać jest celowe, bo chyba płacą wam za wierszówkę nie mającą nic wspólnego z tytułem. To nieuczciwe.

 • zp (gość)

  A gdzie są te blankiety do ściągnięcia? Zawracacie ludziom głowę.

 • kerim (gość)

  POBIERZ PLIK UMOWY KUPNA SPRZEDAŻY SAMOCHODU Szukaj takiego napisu w kolorze niebieskim jak wyżej napisałem to pobierzesz plik z umową kupna- sprzedaży.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości