Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Unijne dowody w Łodzi

Data publikacji: Autor: (mal) - Express Ilustrowany

Fot. Express Ilustrowany

Unijne dowody rejestracyjne dotarły wreszcie do Łodzi. Otrzymało je już tysiąc kierowców. Kolejne 3 tys. czeka na swoją kolej. W nowym dowodzie jest więcej informacji o aucie i jego właścicielu oraz kod kreskowy umożliwiający szybką identyfikację pojazdu.

 Fot. Express Ilustrowany

– Codziennie wydajemy 300 nowych dowodów – mówi Bogusław Hawryś, dyrektor Wydziału Praw Jazdy i Rejestracji Pojazdów Urzędu Miasta Łodzi. – Wszystkie drukowane i wystawiane są w Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Unijne dokumenty dostają ci, którzy wnioski złożyli po 1 października, od kiedy zaczęły obowiązywać nowe formularze.

 

Dowód rejestracyjny ma teraz 6 stron zamiast dotychczasowych czterech. Zmieniła się również część podawanych w nim danych, np. numer silnika został zastąpiony numerem nadwozia. Jest w nim również podana masa pojazdu (własna i całkowita), wersja nadwozia, rodzaj paliwa, numer świadectwa homologacji. Obok danych właściciela pojazdu są również dane posiadacza auta. Jest to ważne np. przy leasingu. Na nowym dowodzie litery PL są otoczone 12 unijnymi gwiazdkami, a nad napisem Rzeczpospolita Polska znajduje się napis: Wspólnota Europejska. Nowy dokument ma również kilkanaście zabezpieczeń przed sfałszowaniem. Na dodatek wszystkie dane są rejestrowane w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, co ma ograniczyć kradzieże i oszustwa ubezpieczeniowe.

 

Wydawane formularze są droższe. Dotychczas za wydanie dowodu rejestracyjnego trzeba było zapłacić 33 zł, za nowy należy zapłacić 48 zł. Posiadacze starych dowodów mogą spać spokojnie. Nie planuje się na razie ich wymiany na nowe.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości