Upał? Włącz klimę

Mariusz Urbanke
Większość nowych modeli aut ma klimatyzację. Trzeba ją uruchamiać nawet w... zimie , Fot: Peugeot
Większość nowych modeli aut ma klimatyzację. Trzeba ją uruchamiać nawet w... zimie , Fot: Peugeot
Dziś radzimy, jak przygotować auto i... siebie do drogi. Pogoda i temperatura mają znaczący wpływ na kierowców i trzeba to brać pod uwagę wybierając się w daleką, wakacyjną podróż

Jak przetrwać długą podróż? Jechać spokojnie, niczym po awans i nikogo z kierowców nie traktować jak konkurentów na torze

Większość nowych modeli aut ma klimatyzację. Trzeba ją uruchamiać nawet w... zimie , Fot: Peugeot
Większość nowych modeli aut ma klimatyzację. Trzeba ją uruchamiać nawet w... zimie , Fot: Peugeot

wyścigowym - radzą eksperci. Jednocześnie - dodają - warto zadbać o tak prozaiczne rzeczy, jak sprawna klimatyzacja i częste odpoczynki. Długa droga, zwłaszcza w upale może być bowiem bardzo męcząca.

- Jak wynika z badań, wraz ze wzrostem temperatury wzrasta poirytowanie, zmęczenie, obniża się koncentracja oraz wydłuża czas reakcji - twierdzi Grzegorz Telecki z Renault Polska. Z przeprowadzonych w Danii testów (przez National Institute of Occupational Health) wynika także, że czas reakcji kierowcy wydłuża się nawet o 22%, gdy prowadzi pojazd, w którym temperatura wynosi 27°C w porównaniu do jazdy przy 21°C. A więc potwierdza się, że jazda bez klimatyzacji to nie tylko mordęga, ale i większe zagrożenie dla kierowcy. - Należy pamiętać o zachowaniu komfortowych warunków w czasie jazdy, w tym temperatury. Jeśli samochód wyposażony jest w klimatyzację, wskazane jest jej użycie w upalne dni. W autach bez takiego udogodnienia powinniśmy korzystać z wentylacji lub uchylać okna - radzi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Trzeba też nauczyć się korzystania z klimatyzacji. W przypadku nagrzanego auta, najlepiej najpierw otworzyć wszystkie drzwi lub szyby, żeby przewietrzyć wnętrze. Następnie należy wszystko szczelnie zamknąć, włączyć obieg wewnętrzny i   schładzanie kabiny. Nie należy ustawiać ekstremalnie niskich temperatur - np. 18 stopni przy temperaturze zewnętrznej 30 stopni - ponieważ można łatwo się... przeziębić. Trzeba też stopniowo podnosić temperaturę w kabinie przed końcem podróży, żeby nie doszło do szoku termicznego.

Generalnie, pogoda i temperatura mają znaczący wpływ na kierowców i trzeba to brać pod uwagę. Francuscy badacze, którzy zanotowali wzrost liczby wypadków w czasie fali upałów, jako jedno z wyjaśnień podali krótszy i płytszy sen spowodowany wysoką temperaturą panującą w nocy. - Niewsypany kierowca to zagrożenie na drodze, ponieważ zmęczenie wpływa negatywnie na koncentrację i czas reakcji. Sprawia także, że kierujący może błędnie interpretować sygnały - tłumaczą trenerzy Szkoły Jazdy Renault. Według statystyk, od 10 do 15% poważnych wypadków ma miejsce z powodu zmęczenia kierowcy.

Upał ma wpływ nie tylko na kierowcę, ale także na pasażerów. Przebywanie w zamkniętym, zaparkowanym samochodzie nawet wtedy, gdy na zewnątrz nie panują wysokie temperatury, a jedynie świeci słońce może być bardzo groźne dla zdrowia, a nawet życia. W zaledwie 20 minut temperatura wewnątrz takiego auta może się bowiem podnieść o 30 stopni. - Pozostawienie w zaparkowanym samochodzie dziecka lub zwierzęcia jest niedopuszczalne - ostrzegają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.
Co zrobić, żeby do takich sytuacji nie dochodziło? Najważniejsza rada: dbać o "klimę", włączać ją... nawet zimą.

- Klimatyzacja musi być stale w użyciu, nawet w chłodne dni powinniśmy ją włączać na pewien czas, żeby zapobiec zagrzybieniu - wyjaśnia Jacek Grycman, szef działu w firmie Pietrzak Sp. z o. o. - Nieużywana klimatyzacja może po uruchomieniu wydzielać nieprzyjemne zapachy. W tej sytuacji musimy wykonać kilka czynności, żeby znów była czysta i sprawna. Konieczna jest wymiana filtra przeciwpyłkowego - zalecamy, by robić to regularnie, a nie tylko w przypadku problemów. Niezbędne jest też osuszenie przewodów wentylacyjnych (np. próżniowe), a także dezynfekcja przewodów wentylacyjnych. Zalecałbym również dezynfekcję wnętrza kabiny auta, ponieważ zarodniki grzyba łatwo się rozprzestrzeniają.

Co więcej, nieużywana przez dłuższy czas instalacja jest bardziej narażona na awarię. Dlatego kierowca powinien uruchamiać ją przynajmniej profilaktycznie (minimalnie raz w tygodniu na 15 minut), żeby sprawdzić jej działanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty