Wszystko
o samochodach

Porady / Bezpieczeństwo

"Uspokajanie ruchu"

Data publikacji: Autor: tekst i zdjęcia Piotr Myszor

 Termin "uspokajanie ruchu" nie jest u nas zbyt popularny. Biorąc pod uwagę stan naszych dróg myślimy raczej o przyspieszaniu.

Wysepki nieco zwężają światło jezdni i kierowcy
odruchowo zwalniają. Dla pieszych podzielenie
drogi na 2 etapy jest kolejnym ułatwieniem
- nie muszą czekać, aż będą mieli wolne obie jezdnie.
Inna faktura i kolor nawierzchni w obrębie
skrzyżowań mają obudzić uwagę kierowcy. Wjazd
na skrzyżowanie jest przy tym dość łagodnym
progiem zwalniającym. Jadąc 40-50 km/h ledwo go
czujemy, ale przy wyższych prędkościach wjazdowi
towarzyszy nieprzyjemne uderzenie.

Tymczasem na zachodzie i północy Europy, gdzie system szybkich dróg dobrze działa, coraz więcej uwagi poświęca się zmniejszeniu prędkości i podniesieniu poziomu bezpieczeństwa na terenach zabudowanych. Jeżdżąc po Niemczech czy Austrii można spotkać przy wlotach do miasteczek wysepki, które trzeba ominąć zygzakiem po nieco zwężonej drodze. Skręt i wąska jezdnia to dwa czynniki, podświadomie niemal zmuszające kierowcę do zmniejszenia prędkości.

Wysepki, ronda kompaktowe i różnego rodzaju progi zwalniające są tam już powszechne. U nas dopiero zaczynają się pojawiać. Na razie jako pojedyncze elementy, a nie pełny system. W tym roku niedaleko Międzyzdrojów trafiłem na wioskę Kołczewo, która pod względem uspokajania ruchu może być modelowa.

We wsi zbudowano rondo, wysepki a nawet progi zwalniające, obejmujące całe skrzyżowania. Nie są to takie rozwiązania, jak wysokie, zmuszające niemal do zatrzymania się progi montowane w naszych miastach przed szkołami. Ale powodują nieprzyjemne dobicie zawieszenia, jeżeli jedziemy z prędkością ponad 50 km/h.

W Katowicach tego typu próg zwalniający jest np. na przejściu przy rektoracie Uniwersytetu Śląskiego. W Kołczewie na ruchliwej drodze Kołobrzeg - Świnoujście są 3 skrzyżowania: na jednym zbudowano rondo, a dwa kolejne zamieniono w progi zwalniające. Przy wjeździe do wsi z obu stron są wysepki.

Trudno się spodziewać, żeby wkrótce wszystkie nasze miasta miały tak wyglądać, ale takie rozwiązania będą się coraz częściej pojawiały w tzw. strefach zamieszkania.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości