Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Ustawa o biopaliwach

Data publikacji: Autor: Aureliusz Mikos

Proponowana w Polsce paliwowa rewolucja spowoduje poważne problemy dla kierowców. Pojawienie się w paliwach zbyt dużej ilości biokomponentów może psuć silniki.

Rząd wymyślił sobie, żeby od przyszłego roku wszystkie sprzedawane w Polsce paliwa zawierały 4,5 proc. etanolu pozyskiwanego z roślin. Cel jak zwykle bardzo szczytny, chodzi o to by samochody mniej truły i o wsparcie dla naszego rolnictwa. Do produkcji etanolu potrzebne będą rośliny, a więc rolnicy znajdą nowy rynek zbytu. Wszystko byłoby pięknie, gdyby nie... no właśnie.

Mądre głowy w rządzie wymyśliły projekt ustawy wspierający rolnictwo i być może środowisko naturalne, ale zapomniały o 12 milionach użytkowników samochodów w Polsce. Przede wszystkim nie sprawdzono jak taka 4,5 procentowa domieszka etanolu w paliwie wpłynie na jego jakość. A wpłynie źle jak alarmują eksperci i to do tego stopnia, że paliwo z tak dużą domieszką etanolu będzie niszczyć silniki. Obecnie nigdzie na świecie nie stosuje się tak dużej ilości biokomponentów w benzynach. W USA jest to 1,3 proc., w Szwecji 0,7 proc., w Uni Europejskiej 0,25 proc. W Polsce ma być 4,5 proc.
Jakie mogą być więc konsekwencje jeśli projekt ustawy o biopaliwach w obecnej postaci zostanie przeforsowany?

Na pewno niektórzy producenci wycofają się z udzielania gwarancji na samochody. Silniki samochodów będą padać na potęgę, a cena paliw na stacjach benzynowych wzrośnie o przynajmniej 15 groszy na litrze, bo produkcja biopaliw jest droższa. Reasumując: chcą nam zafundować podwyżkę za gorsze paliwo i wzrost kosztów utrzymania samochodu o remont silnika.

Zawsze byliśmy zdania, że rząd ma bardzo dużo pomysłów związanych z motoryzacją i są to na ogół pomysły bez sensu. Póki co nic się nie zmieniło.

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości