Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Ustawienie świateł w aucie. Darmowe kontrole oświetlenia

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. materiały prasowe Od 21 listopada policjanci w całym kraju poprowadzą działania prewencyjno-edukacyjne w zakresie kontroli świateł w samochodach. Dodatkowo kierowcy zostaną poinformowani w jakich miejscach bezpłatnie sprawdzą prawidłowe ustawienie reflektorów w swoich autach. Wszystko za sprawą trzeciej edycji kampanii „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo”

W akcję aktywnie zaangażowały się: Komenda Główna Policji, Instytut Transportu Samochodowego, Krajowa Rada BRD, komunikator dla kierowców Yanosik, Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów oraz Przemysłowy Instytut Motoryzacyjny.

Niewyregulowane światła w samochodach to niestety bardzo częsta praktyka na polskich drogach. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez Instytut Transportu Samochodowego, z którego wynika, że ponad 90 proc. pojazdów ma niedokładnie ustawione reflektory, a więcej niż połowa z nich nie jest w stanie zapewnić minimum niezbędnego oświetlenia.

– W nocy, na drogach nieoświetlonych, występuje najwyższy wskaźnik osób zabitych w wypadkach. W co czwartym takim wypadku ginie człowiek. W dzień, w co piętnastym. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy zmrok zapada wcześniej, niezwykle ważne jest prawidłowe ustawienie świateł. Zbyt nisko ustawione reflektory mogą niedostatecznie oświetlić jezdnię. W konsekwencji kierowca może nie zauważyć przeszkody bądź pieszego na swojej drodze. Natomiast w przypadku świateł, których strumień pada za wysoko, prowadzący pojazdem oślepia innych uczestników ruchu. Zarówno w pierwszym, jak i drugim przykładzie łatwo o niebezpieczne sytuacje – komentuje podinsp. Radosław Kobryś, Komenda Główna Policji.

Zobacz także: Te modele aut powalczą o tytuł samochodu roku

Podczas akcji „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo” policjanci zwrócą szczególną uwagę na ustawienie reflektorów w samochodach oraz będą rozdawać ulotki edukacyjne w tym zakresie. Aplikacja Yanosik będzie informowała swoich użytkowników o możliwości przeprowadzenia bezpłatnych badań w pobliskich punktach stacji kontroli pojazdów. Kierowcy korzystający z aplikacji będą także kierowani przez nawigację do konkretnych placówek biorących udział w kampanii.

Bezpłatne badania odbędą się w ponad 200 punktach na terenie całej Polski. Kierowcy będą mogli sprawdzić ustawienie swoich świateł w następujących terminach: 24.11, 1.12, 8.12, 15.12.2018 w godzinach pracy poszczególnych stacji kontroli pojazdów. Działania policji w uświadamianiu kierowców rozpoczną się 21 listopada i potrwają do 16 grudnia.

– Za jakość oświetlenia odpowiadają trzy elementy: reflektor, źródło światła i prawidłowe ustawienie. Gdy choć jeden z tych elementów szwankuje, światła oślepiają albo droga jest niedostatecznie oświetlona. Stąd takie statystyki i powszechne narzekania kierowców na stan świateł. Dlatego nawet najnowocześniejszy reflektor z doskonałym źródłem światła, jeśli jest źle wyregulowany może stanowić zagrożenie. Wzrokiem nie sposób tego ocenić i bardzo ważne jest skorzystanie ze specjalistycznego sprzętu używanego przez wykwalifikowany personel. A panuje powszechne, choć mylne przekonanie, że świateł automatycznych nie należy ustawiać. Jeśli jednak będą źle ustawione to automatycznie będą stale oślepiać. Prawdą jest, że niektóre automatyczne systemy mogą bardziej oślepiać niż tradycyjne. Wymaga to udoskonalenia regulacji prawnych i dokładniejszego sprawdzania – zauważa dr inż. Tomasz Targosiński, Instytut Transportu Samochodowego.

Zobacz także: Testujemy Mazdę 6 z silnikiem benzynowym SKyActiv-G 2.0 165 KM

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Lisek (gość)

  moze ludzie w koncu wykorzystaja szansę i poprawia to ustawienie bo to jet bardzo niebezpieczne jak sie kogos oslepia... wiec yanosik i kierowac sie do najblizszej stacji

 • darecki (gość)

  dobra akcja i służb i yanosika. Nie jedemu by się przydało ustawienie świateł

 • lipa (gość)

  "cały kraj" obejmuje też obszar północno-zachodniej polski, ale na próżno szukać punktu uczestniczącego w akcji w Szczecinie czy Gorzowie Wielkopolskim..... cóż jaka akcja taki "cały kraj". Szkoda

 • Pook (gość)

  A ja zmieniłem żarniki bo mi się spalił i pojechałem ustawić światła to ręce mi opadły jak te światła ustawili. Powinny być kontrole stacji czy diagnosci wiedza co mają robić. Teraz jest okazja jade gdzie indziej może sie uda. Wiec nie zawsze to wina kierowcy

 • darecki (gość)

  policja i yanosik łaczy sily? akcja spoko, bo niektorzy mają światła ustawione nie na droge tylko do nieba

 • ALE GDZIE??? (gość)

  Gdzie jest lista stacji, na których można ustawić te światła??? Znów w szklance burza. Ja bym chciał sprawdzić, ale nigdzie słowa gdzie???

 • ha ha haha pic na wodę (gość)

  Warszawa - od Pragi na Wolę, 6 stacji, żadna nic o tym nie wie. Lista gdzie?!

 • miszcz (gość)

  niedawno kupiłem nowe auto, podjechałem do aso forda żeby mi sprawdzili światła, płyny, hamulce, akurat była promocja https://www.ford.pl/serwis/obsluga-i-oferty-serwisowe/promocje-serwisowe/inspekcja więc za całość zapłaciłem 49 zł

 • jrumin (gość)

  Idealna sprawa z tą inspekcją, wiadomo do kiedy ona trwa?

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości