Wszystko
o samochodach

Porady / Samochód latem

Usterki auta. Upały niosą za sobą awarie nie tylko akumulatora (video)

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / TVN Turbo / x-news

Fot. TVN Turbo/x-news Zimę i lato łączy jedno. Samochodowe akumulatory nie lubią obu tych pór roku. Ale latem odmówić posłuszeństwa z powodu upałów mogą także inne elementy.

- Może dojść do takiej sytuacji, gdy np. zostawimy samochód na lotnisku. Wrócimy i nie będziemy w stanie go odpalić, właśnie dlatego, że rozładowaniu ulegnie akumulator - mówi Grzegorz Carzasty z Power Factory. Wynika to z samej konstrukcji akumulatora - wysokie temperatury wspomagają parowanie płynu, który znajduje się w akumulatorze. 

Redakcja poleca: Kodeks drogowy. Pierwszeństwo przy zmianie pasa ruchu

Układ elektryczny podczas upałów jest wyjątkowo obciążony, a problemy może stwarzać nie tylko akumulator. Posłuszeństwa może odmówić m.in. klimatyzacja. - Bardzo często podczas upałów w nowych pojazdach zdarzają się usterki zaworów sterujących, kompresorów - wyjaśnia Adam Leonhard z serwisu klimatyzacji.

Nie należy zapominać o kontroli ilości płynu chłodzącego, aby nie doprowadzić do przegrzania silnika. Podczas upałów auta nie lubią także jazdy na zbyt dużej rezerwie. Uszkodzeniu może ulec pompa paliwa. Do tego zbyt gorące gazy mogą zaszkodzić turbosprężarce.

Problemy nie muszą być jednak tylko mechaniczne. Plastik też nie lubi upału i może doprowadzić m.in. do wygięcia elementów deski rozdzielczej.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • nielubielata (gość)

  Jak sie wszystko wymienia na bieżąco to i upał nie straszny. Przed urlopem założyłem nowe klocki delphi, nabiłem klime i podolewałem płynów żeby przez te 500 km w jedną strone nic mnie nie zaskoczyło.

 • kalisz (gość)

  Żona ostatnio dzieciaki do dziadków zabrała, zostawiła samochód pod stodołą na słońcu, a później zdziwiona że problem ma z rozruchem… Samochó nie jest jakaś nówka sztuka, także wszystko się czepia. Akumulator i tak wymieniać mieliśmy, do tego za jefdną paczką klocki i tacze z delph i się będę w nim dłubałna weekendzie.

 • kazyk (gość)

  Przegrzanie główny powód, szczególnie gdy stoi się w korku

 • Mądralińska (gość)

  ....Właściwie to kto lubi skrajne temperatury

 • dorek (gość)

  W mojej hybrydzie auris ryzyko jest znacznie mniejsze, niż w dieslach, one znacznie gorzej znoszą upały

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości