Wszystko
o samochodach

Porady / Eksploatacja

Usterki silnika cz.2

Data publikacji: Autor: (JGK)

 Właściwa konserwacja elementów może przedłużyć żywotność motoru. W tym tygodniu przyjrzymy się trzem kolejnym elementom.

Silnik to bez wątpienia najważniejszy element samochodu. W nowoczesnych jednostkach usterki zdarzają się rzadko, jednak, gdy już coś się przytrafi, to naprawa przeważnie jest kosztowna.

Właściwa konserwacja elementów może przedłużyć żywotność motoru. W tym tygodniu przyjrzymy się trzem kolejnym elementom.

Zawory - zamykają i otwierają otwory dolotowe do cylindrów, a także otowry, którymi uchodzą spalone gazy. Od ich prawidłowego ustawienia w starych silnikach zależy jakość pracy jednostki. W nowych motorach zawory są regulowane automatycznie. Do ich uszkodzeniam dochodzi najczęściej przy zerwaniu paska lub łańcucha rozrządu. Wtedy tłoki uderzaja w zawory i wyginają je.

Pierścienie - są umieszczone na tłokach. Zapewniają idealne dopasowanie tłoka do cylindra. Jak większość elementów ulegają zużyciu. Jeśli luz pomiędzy pierścieniem a cylindrem jest zbyt duży do cylindra dostaje się olej.

Wałek rozrządu - steruje praca zaworów. Najczęściej dochodzi do pęknięcia wałka (efekty podobne do awari paska rozrządu) lub do zużycia mechanicznego krzywików (wtedy zawory pracują nieprawidłowo).
Zmieniając wałek rozrządu możemy poprawić osiągi auta. Nieraz po wymianie tego elementu moc wzrasta nawet o 20 proc. Tego typu przeróbkami zajmują się wyspecjalizowane firmy tuningowe.

Przeczytaj też: Usterki silnika cz.1

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • RumbleFish (gość)

    Dlaczego po kliknięciu odnośnik w tekście, mający nas zabrać do cz I, wchodzimy na stronę aukcyjną? Czyżby kryptoreklama?

  • RumbleFish (gość)

    Heh, treść artykułu również na poziomie kursu na prawko, może by tak pełniej i ściślej?

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości