Wszystko
o samochodach

Porady / Eksploatacja

Uszkodzenia szyby przedniej

Data publikacji: Autor: Grzeogorz Wojtyrowski

Fot. Robert Kwiatek: Uszkodzenie mechaniczne szyby może spowodować konieczność jej wymiany, co jest kosztowne. Drobne kamienie, żwir czy piasek wystrzeliwane spod kół samochodów mogą stłuc szybę lub uszkodzić jej powierzchnię.

 Fot. Robert Kwiatek: Uszkodzenie mechaniczne szyby mo¿e spowodowaæ konieczno¶æ jej wymiany, co jest kosztowne.

Aby uniknąć przypadkowego uderzenia kamieniem w szybę, nie należy jeździć za ciężarówkami wożącymi materiał z budowy oraz samochodami ciężarowymi z kołami bliźniaczymi, spod których mogą wypadać kamienie. Na drodze, gdzie prowadzone są roboty lub odbywa się asfaltowanie i jest rozsypany drobny grys, co jest potwierdzone stosownymi znakami, trzeba zmniejszyć prędkość jazdy do poziomu zalecanego przez znak drogowy i nie jechać bezpośrednio za zderzakiem poprzedzającego samochodu.

 

W zimie, przy bardzo niskich temperaturach, nie należy włączać nadmuchu gorącego powietrza na wychłodzoną szybę. Dopóki temperatury między warstwami szyby nie wyrównują się, występują duże naprężenia termiczne powstające w warstwie zewnętrznej. Jeśli znajdują się w niej nawet małe uszkodzenia mechaniczne, może nastąpić samoistne pęknięcie szyby.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Komentarze

  • Marko (gość)

    To rzeczywiście cenne porady, bo zazwyczaj przednie szyby samochodowe ulegają zniszczeniom po uderzeniach kamieni wypadających spod kół innych aut. Szkoda, że takich sytuacji nie da się przewidzieć. Mnie niestety też spotkała taka nieprzyjemność. Szyba pękła. Na początku trochę olałem sprawę i niestety pęknięcie się powiększało. Musiałem pojechać do serwisu, bo naprawić już się nie dało. W nordglass pomogli mi od ręki, wymienili szybę sprawnie. Byłem pozytywnie zaskoczony.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości