Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Uszkodziłeś auto przez zły stan drogi? Masz prawo do odszkodowania!

Data publikacji: Autor: gazeta.pomorska

Uszkodziłeś auto przez zły stan drogi? Masz prawo do odszkodowania! W ubiegłym roku 32 kierowców, których auta doznały uszczerbku na drogach powiatu świeckiego, domagało się odszkodowania. Prawie co trzeci otrzymał pieniądze.

Uszkodziłeś auto, np. wpadając do dziury? Masz prawo domagać się od zarządcy drogi odszkodowania. W 2011 roku Powiatowy Zarząd Dróg przyjął 32 takie wnioski. Z tego 10 zostało odrzuconych już na wstępie, ponieważ opisywane zdarzenie nie miało miejsca na drodze powiatowej. Podobny los spotkał pisma kolejnych 12 autorów, których roszczenia uznano za niezasadne.
- Niektóre z nich dotyczyły np. zniszczeń spowodowanych przez zwierzynę leśną - wyjaśnia Katarzyna Kwiatkowska, straszy referent PZD w Świeciu. - Można z tego tytułu otrzymać rekompensatę, ale w przypadku autostrad czy dróg ekspresowych, a nie powiatowych czy gminnych.
W kilku przypadkach eksperci orzekli, że przyczyną uszkodzenia podwozia bądź pęknięcia szyby było ewidentne niedostosowanie prędkości do warunków jazdy. - Nie może liczyć na zrozumienie ktoś, kto mimo ostrzeżeń o prowadzonych robotach i wyraźnym ograniczeniu prędkości do 30 km jedzie trzykrotnie szybciej - tłumaczy Kwiatkowska.

Pisma, które przejdą wstępną weryfikacje w PZD, kierowane są do ubezpieczyciela. Ten dziewięciu kierowcom wypłacił łącznie 7,65 tys. zł. W jednej sprawie, zgłoszonej pod koniec grudnia, wciąż trwają czynności wyjaśniające.
Większość uszkodzeń dotyczy: kół, zawieszenia oraz szyb pękających od odłamków wydobywających się spod kół.
Od początku 2012 roku z możliwości pokrycia straty z ubezpieczenia powiatowych dróg zamierzało skorzystać pięć osób. Na razie powiodło się tylko jednej. Wypłata wyniosła 234 zł. Pozostałe przypadki są w trakcie załatwiania bądź odrzucono je.
Identyczne procedury dotyczą dróg i obiektów gminnych. W Nowem w 2011 roku takie sprawy były cztery. Z czego tylko jedna drogowa. Ubezpieczyciel nie uznał jednak racji osoby twierdziła, że uszkodziła auto na zaniedbanej gminnej drodze i w związku z tym domaga się 1 tys. zł. Nie wiadomo też, jak się zakończy sprawa mieszkańca, który doznał urazu na źle utrzymanym chodniku. W tym przypadku chodzi o 5 tys. zł.

Autor: Andrzej Bartniak

Uszkodziłeś auto przez zły stan drogi? Masz prawo do odszkodowania!
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Uszkodziłeś auto przez zły stan drogi? Masz prawo do odszkodowania!

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości