Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Uwaga, będzie kontrola

Data publikacji: Autor: (mp)

Fot. Grzegorz Mehring Opuściłeś stację kontroli pojazdów z przeświadczeniem, że twój samochód jest sprawny? Możesz się mylić. W ponad 40 proc. stacji w Polsce, w których Główny Urząd Miar (GUM) przeprowadził kontrole, zanotowano nieprawidłowości.

 

Urzędnicy GUM zakwestionowali działanie 83 spośród 298 zbadanych urządzeń pomiarowych (analizatorów spalin, manometrów do pomiaru ciśnienia w ogumieniu pojazdów oraz mierników poziomu dźwięku) wykorzystywanych w stacjach kontroli pojazdów. Fot. Grzegorz Mehring

 

Powodem zastrzeżeń zgłaszanych przez GUM jest brak ważnych dowodów legalizacji urządzeń. Na właścicieli stacji winnych naruszenia przepisów ustawy Prawo o miarach nałożono 26 mandatów karnych na łączną kwotę 5 350 zł oraz udzielono 15 pouczeń ustnych. W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami kontrole stacji będą kontynuowane.

- Samochody badane za pomocą urządzeń niezalegalizowanych mogą wyjeżdżać ze stacji niesprawne. Kierowca nie ma gwarancji, że przeglądu auta dokonano rzetelnie. Możliwe, że w przypadku przeoczenia na stacji usterek i zatrzymania pojazdu przez policję, funkcjonariusze odbiorą prowadzącemu dowód rejestracyjny – stwierdza Marcin Kisielewicz, rzecznik Głównego Urzędu Miar.

 

Od stycznia do końca września tego roku na terenie Polski policjanci zatrzymali ponad 276 tys. dowodów rejestracyjnych. Według nieoficjalnych informacji przyczyną ponad 80 proc. zatrzymań był zły stan techniczny pojazdów.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości