Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Uwaga! Blokada obwodnicy Szczecinka

Data publikacji: Autor: redakcja.gdp

Uwaga! Blokada obwodnicy Szczecinka Działacze i sympatycy ekologicznego stowarzyszenia Terra w sobotę na ponad godzinę – wbrew zakazowi burmistrza - zablokowali obwodnicę Szczecinka. I zapowiadają kolejne protesty.

Blokada polegała na chodzeniu w tę i z powrotem po pasach na szczecineckiej obwodnicy koło marketu Sano. Co kilka minut ponad setka demonstrantów w maseczkach, z hasłami proekologicznymi i flagami narodowymi przepuszczała samochody stojące w korku, a że ruch w sobotę na trasie wiodącej nad morze jest olbrzymi, więc i nerwy kierowców były na wyczerpaniu.

Policja puszczała co prawda samochody osobowe objazdami przez centrum Szczecinka, w kolejce stały tylko tiry, ale i tak utrudnienia w ruchu były ogromne. Nie obeszło się bez scysji. Jeden z kierowców osobowego daewoo usiłował wjechać na pasy, ale protestujący zakrzyczeli go.

Po interwencji policji zdenerwowany mężczyzna zaczął cofać i uderzył w stojącą za nim terenówkę tłukąc lampę. Wtedy emocje sięgnęły zenitu. Ludzie zaczęli się śmiać, ktoś kręcił zajście kamerą, ktoś inny krzyknął, że to pracownik Kronospanu. Poleciały grube słowa. – To prowokacja, nie dajmy się sprowokować, jesteśmy tu z dziećmi – wołał Jacek Pawłowicz z zarządu Terry.

W tym czasie centrum Szczecinka było zakorkowane na amen, na szczęście dla zmotoryzowanych blokadę skrócono o prawie godzinę. Burmistrz Szczecinka wydał zakaz zgromadzenia obawiając się zagrożenia dla życia i zdrowia. Ale działacze Terry twierdzą, że oficjalnie zawiadomienia o tym nie dostali i blokady nie odwołano. – Nie możemy się o tym dowiadywać z mass mediów – oświadczył Krzysztof Sobczyk, działacz Terry. Obecny na blokadzie komendant szczecineckiej policji Józef Hatała powiedział nam, że w poniedziałek skieruje przeciwko organizatorom blokady wniosek o ukaranie do sądu. To działaczy Terry nie zniechęca, zapowiadają wyprawę do Brukseli i następne protesty.

O co chodzi? Terra protestuje przeciwko decyzjom marszałka województwa zwiększającym fabryce płyt drewnopochodnych Kronospan limity emisji różnych substancji. Uważają także, że marszałek utajnia raport niezależnego eksperta z oddziaływania firmy na środowisko. Chcą też stałego monitoringu na kominach Kronospanu.

- Wszystkie decyzje podejmowane w Urzędzie Marszałkowskim poprzedza wnikliwa analiza stanu faktycznego i prawnego, jak i merytoryczne argumenty podnoszone przez strony prowadzonych postępowań – informuje Gabriela Wiatr rzecznik prasowa marszałka. - Urząd kieruje się interesem mieszkańców, nie prowadzi natomiast dialogu z organizacją o zabarwieniu politycznym, która podwaja swą aktywność w okresach poprzedzających wybory – nie bez swojego politycznego celu, co udowodniły ostatnie wybory samorządowe.

Zobacz zdjęcia: Blokada szczecineckiej obwodnicy

Wyjaśnia także, że ustalone limity emisji to wielkości maksymalne, jakie spółki Krono mogą emitować, co "nie oznacza, że te maksymalne ilości są emitowane”. Rzeczniczka wyjaśnia, że przy ustalaniu limitów brano pod uwagę informację Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska określające tło zanieczyszczeń dla Szczecinka. - Nałożono na spółki dodatkowe obowiązki, takie jak prowadzenie rejestru czasu pracy źródeł powstawania gazów lub pyłów w cyklu miesięcznym, pomiarów emisji substancji określonych w decyzji przy znanym rodzaju i ilości spalanego paliwa lub składu mieszanki paliw, które pozwalają na bieżącą analizę sytuacji – dodaje G. Wiatr. - Kronospan Szczecinek podjął się też wykonania inwestycji proekologicznych, które mają na celu ograniczenie emisji.

Blokada na szczecineckiej obwodnicy w sobotę spowodowała wielkie perturbacje komunikacyjne. 

Rajmund Wełnic
Fot. Rajmund Wełnic

Uwaga! Blokada obwodnicy Szczecinka
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Uwaga! Blokada obwodnicy Szczecinka

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości