Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Uwaga kierowcy! Będzie więcej punktów karnych za wykroczenia

Data publikacji: Autor: Bartosz Gubernat

Uwaga kierowcy! Będzie więcej punktów karnych za wykroczenia Jeszcze w tym roku ma zacząć obowiązywać nowy taryfikator mandatów. Zmiany to głównie wzrost liczby punktów za poszczególne wykroczenia. Wysokość mandatów nie zmieni się.

Rozporządzenie regulujące liczbę punktów przypisanych do poszczególnych przewinień jest już gotowe. Z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji zostało przesłane do uzgodnień międzyresortowych.

Piesi pod szczególną ochroną

Nowy taryfikator specjaliści z MSWiA przygotowali wspólnie z Policją. Ma być odpowiedzią na nagminne łamanie przepisów przez kierowców. W ubiegłym roku polska drogówka wystawiła aż 2,5 mln mandatów.

- Wielokrotnie przekonaliśmy się, że kierowcy nie boją się kar finansowych, ale właśnie punktów. Dlatego zamiast znowu podnosić stawki mandatów zaproponowaliśmy dotkliwe sankcje za najczęściej popełniane wykroczenia, które do tej pory pod względem punktowym były traktowane dość ulgowo - mówi nadkom. Marcin Książkiewicz z Komendy Głównej Policji.

Nowe przepisy to m.in. pięć punktów karnych za parkowanie auta na miejscu dla niepełnosprawnych. Tyle samo otrzyma kierowca rozmawiający w czasie jazdy przez komórkę. Dzisiaj oba wykroczenia są karane tylko finansowo. Z jednego do czterech punktów urośnie kara dla kierowcy wiozący pasażerów niezapiętych w pasy bezpieczeństwa.

Najwięcej - 10 punktów - jest przypisane wyprzedzaniu innego auta przed przejściem dla pieszych i nieustąpienie pierwszeństwa człowiekowi idącemu przez „zebrę”. Dziś grozi za to 8 punktów karnych

W trosce o dzieci

Specjaliści z MSWiA podkreślają, że zależy im także na poprawie płynności ruchu w miastach. Dlatego punktami karnymi będą karani kierowcy, którzy wjadą na skrzyżowanie wiedząc, że na zielonym świetle nie zdołają go już opuścić.

- Ubiegłoroczna tragedia, kiedy zginęło dziecko holowane przez ojca na sankach za samochodem skłoniła nas do wprowadzenia 5 punktów za podobne wykroczenia. Z trzech do sześciu punktów rośnie kara za przewożenie dziecka bez fotelika – tłumaczy Małgorzata Woźniak, rzecznik MSWiA.

Mimo zaostrzenia kar w tym roku nie zmieni się górny limit punktów karnych (dla młodych kierowców 20 punktów, dla pozostałych 24). Trudniej będzie za to je skasować. Zamiast aktualnego szkolenia, na którym nierzadko wystarczy posiedzieć, resort szykuje droższy i znacznie trudniejszy kurs reedukacyjny.

Zmiany od jesieni?

Kiedy zmiany zaczną obowiązywać? Ministrowie na zapoznanie się z dokumentem i wniesienie do niego ewentualnych uwag mają czas do przyszłego poniedziałku. Potem MSWiA odniesie się do ich podpowiedzi. - Przepisy wejdą w życie po 30 dniach od chwili podpisania rozporządzenia przez szefów resortów spraw wewnętrznych, infrastruktury i sprawiedliwości – mówi Małgorzata Woźniak.

Najbardziej prawdopodobna data to przełom listopada i grudnia.

Bartosz Gubernat
fot. Krzysztof Łokaj

Uwaga kierowcy! Będzie więcej punktów karnych za wykroczenia
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Uwaga kierowcy! Będzie więcej punktów karnych za wykroczenia

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości