Wszystko
o samochodach

Przepisy / Punkty karne

Uwaga kierowcy! Koniec z kasowaniem punktów karnych

Data publikacji: Autor: TVN Turbo / x-news / Mariusz Michalak

fot. TVN Turbo / x-news Koniec z kasowaniem kilku punktów karnych. Od czerwca 2018 roku nastąpią zmiany zasad ich likwidacji. Mówiło się o tym od dawna, ale już jest znana konkretna data. Nowe zasady likwidacji punktów karnych wejdą w życie w przyszłym roku.

Od 4 czerwca 2018 roku nie będzie można kasować kilku punktów karnych. Kurs reedukacyjny stanie się obowiązkowy i będzie obejmował jedynie tych, którzy przekroczyli limit punktów karnych. Po odbyciu szkolenia ich konto się wyzeruje.

 

W przypadku popełnienia wykroczenia w ruchu drogowym, policjant wypisuje nie tylko mandat, ale nakłada także odpowiednią liczbę punktów karnych. Prawo jazdy stracą kierowcy, którzy przekroczą limit 24 punktów karnych, a jego odzyskanie jest możliwe dopiero po ponownym sprawdzeniu kwalifikacji w zakresie wszystkich posiadanych kategorii. Jeśli kierowca posiada prawo jazdy krócej jak rok, limit punktów wynosi 20. 

Obecnie osoby, które posiadają na swoim koncie punkty karne, mogą na własny koszt odbyć szkolenie, aby zmniejszyć ich liczbę. Nie dotyczy to tylko kierowców w okresie jednego roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy. W ten sposób można pomniejszyć konto o sześć punktów, a takie szkolenie można odbyć nie częściej niż raz na sześć miesięcy. Szkolenie organizowane przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego to wydatek 300 zł.

Od 4 czerwca 2018 roku kiedy w życie mają wejść zmiany, po przekroczeniu 24 punktów karnych, kierowca automatycznie nie straci uprawnień. Zostanie skierowany na specjalne szkolenie, natomiast jeśli w ciągu miesiąca od doręczenia decyzji administracyjnej nie weźmie w nim udziału, wtedy pożegna się z prawem jazdy.

Szkolenie ma trwać łącznie 28 godzin, a kierowca musi zarezerwować sobie na nie cztery dni. Koszt wynosi 500 zł, a po jego odbyciu konto z punktami karnymi, wyzeruje się. Uczestnicy zapoznają się z teorią i zostaną poddani badaniom psychologicznym. Trzeba wiedzieć, że od skierowania na kurs do odzyskania dokumentu nie może minąć więcej niż 6 tygodni. Po odbyciu kursu nie będzie można wziąć w nim udziału przez następne pięć lat. Jeśli w tym czasie kierowca ponownie przekroczy limit 24 punków, straci uprawnienia. Będzie musiał udać się na kurs i zdać egzamin.

Po zmianach policjant jednorazowo będzie mógł ukarać kierowcę maksymalnie 10 punktami karnymi, niezależnie od liczby popełnionych wykroczeń.

Jak sprawdzić liczbę punktów karnych?

Od 24 kwietnia 2017 roku na stronie obywatel.gov.pl kierowcy mogą zweryfikować swój stan konta z punktami karnymi.

  • W przeglądarce internetowej należy otworzyć stronę obywatel.gov.pl i wybrać opcję sprawdzenia punktów karnych przez internet
  • Następnie trzeba kliknąć opcję „Sprawdź swoje punkty karne".
  • Kliknąć w przycisk „Zaloguj się", a następnie zalogować się na profil zaufany
  • Gdy wyświetli się „Wniosek o dostęp do usługi online na platformie obywatel.gov.pl", kliknąć w „Podpisz profilem zaufanym".
  • Pojawi się prośba o autoryzację. Trzeba potwierdzić chęć podpisania wniosku o sprawdzenie liczby punktów karnych, klikając w przycisk „Autoryzuj i podpisz dokument".
  • W następnym kroku wprowadzić trzeba jednorazowy kod. 
  • Po wpisaniu kodu nastąpi powrót na stronę obywatel.gov.pl, gdzie można sprawdzić punkty

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Gogi (gość)

  Nie umiem czytać ze zrozumieniem takich tekstów. Czy nadal będzie że po upływie 12-tu miesięcy punkty się kasują , czy nie ?

 • jac (gość)

  nie

 • Gogi (gość)

  Czyli możemy chodzić piechotą wszyscy kierowcy, bo jak zrobisz 24 przykładowo w ciągu 1,5,10,i nawet 15 lat to nie skasujesz ich i czeka cię ponowny kurs.Nie normalne.

 • Gosc (gość)

  Co za debile to wymyślają ?

 • Ob (gość)

  Na zachodzie jak elity posuwają się za daleko to kierowcy wyjeżdżają na ulicę. Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Wszystko byście wprowadzili tylko zarobki tragiczne. Dajcie w końcu ludziom zarobić a potem wprowadzajcie absurdalne przepisy. Nie ma się co dziwić że ludzie wyjeżdżają za granicę bo tu państwo patrzy jak więcej miesięcznie z obywatela ściągnąć niż zarabia. Kto lobbował za tymi przepisami?

 • Mario (gość)

  Trzeba spierdalac z tego "kraju"

 • kierowca (gość)

  jak ktos jezdzi normalnie to te przepisy nie powinny go martwic

 • Yo (gość)

  To chodzi o te 500 zł. Wzrośnie ilość skorumpowanych Policjantów w drogówce (w ten sposób problem podwyżek płac też się rozwiąże) i egzaminatorów też to dotyczy.

 • Gogi (gość)

  Do-kierowca. Wielu jezdzi normalnie ale przytrafi ci się parę razy głupstwo w przedziale n.p 20 lat i "mamy CIĘ". Kursik , a jak nie zdasz to po tobie. Zawsze wiedziałem że przy tej władzy nie pociągniemy długo.

 • nieznajomy (gość)

  i gdzie tu ,,walka'' o bezpieczeństwo na drodze???

 • Mirek (gość)

  a jak miałem 6 punktów zarobionych w lipcu 2017 to się skasują ??? w 2018 roku ???

 • Bogdan (gość)

  jak zawini drogówka i będzie ślisko i wpadniesz w poślizg a będziesz się poruszać 10na godzinę to masz pecha i masz samochód rozbity i punkty karne

 • Kierman (gość)

  Tak naprawdę wystarczy jeździć 50 km/h w terenie zabudowanym i nie łamać rażąco innych przepisów (wyprzedzanie na podwójnej ciągłej, przejazd na czerwonym świetle itp.). I wtedy szansa dostania mandatu jest bliska zeru. Więc nie wiem, skąd te lamenty. Piszecie co najmniej tak, jakby źli policjanci te punkty karne dowalali wam za siedzenie w domu.

 • arturrooo (gość)

  Z tego tekstu wynika że nie skasujemy 6 punktów co pół roku. Nie ma natomiast mowy o nie kasowaniu punktów po upływie roku od wykroczenia.

 • Borja (gość)

  Dla Tych, którzy nie rozumieją co się do nich mówi albo co jest napisane, czyli dla elektoratu PIS. Po 12 miesiącach punkty będą się kasowały (12 miesięcy od daty ich otrzymania). Artykuł jest o kursach, które pozwalały na skasowanie punktów przed upływem 12 miesięcy, czyli dla kierowców znad krawędzi. TE ZOSTAJĄ ZLIKWIDOWANE. Pozdrówcie Jarka! Kierowcę państwa bez prawa jazdy

 • JWK (gość)

  Artykuł dotyczy wszystkich KIERUJĄCYCH, a nie tylko KIEROWCÓW. Warto wiedzieć, o czym się pisze, REDAKTORZE...

 • Dj (gość)

  Czy Wy naprawde nie potraficie czytac ? Chodzi tylko i wylacznie o kasowanie punktow przez kursy w wordach... dalej po roku punkty beda sie kasowaly

 • Solonaryba (gość)

  Bojra, z komentarzy wynika że raczej stronnicy po/kod nie rozumieją treści tego artykułu.

 • Keyter (gość)

  Nie rozumiem tych Waszych żali, przecież punktów karnych nie dostajesz ot tak z przydziału tylko za wykroczenia,wystarczy jeździć ostrożniej i problemu nie ma.jeszcze nigdy nie przekroczył em 10,tak więc można jeździć bez obaw o utratę prawa jazdy.

 • Kk (gość)

  A nie można po prostu tylko zapłacić odpowiedniej osobie? Przecież chodzi tu tylko o kasę a te szkolenia to tylko pretekst żeby z ludzi kasę wyciągnąć

 • Wojciech (gość)

  Skąd to narzekanie, przecież ta zmiana jest korzystna dla tych, którym zdarzyło się zebrać komplet punktów w ciągu roku. Notoryczni zbieracze będą się musieli trochę ograniczyć w jeździe dowolnej.

 • pol (gość)

  Debilny tekst- nieuki do szkoły!

 • garrett (gość)

  I znowu nie chodzi o bezpieczeństwo tylko o wyrywanie od nas kasy !!!

 • SS (gość)

  Nie rozumiem tego całego zamętu. Mam prawo jazdy od 10 lat i w calej mojej karierze zarobilam 1 pkt za parkowanie na zakazie. Uwierzcie, nie jeźdzę 50 w zabudowanym zawsze trochę ponad, więc naprawdę wystarczy jeździć uważnie, a nie wyprzedzać na zakręcie i podwojnej ciągłej. Na drodze w dwoma pasami w jedną stronę wyprzedzać z prawej strony. Wyprzedać na szerokiej drodze tak że dwa samochody muszą zjechać na pobocze, bo Pan i Wladca postanowil wyprzedzic ciągnik, no bo przeciez droga szeroka, wiec jak ten z przeciwka mu troche zjedzie na pobocze to sie zmiesci miedzy ciagnikiem a samochodem. Kierowcy ciężarówek na autostradzie którzy nie patrzą do lusterek tylko wrzucają kierunek i dawaj na lewy pas, bo ten tir przed nim jedzie dosłownie 2km/h szybciej i potem to sie wyprzedzaja 10 minut. I takich niebezpiecznych sytuacji na drodze jest cala masa.

 • zorro (gość)

  Jeśli tak to już po PISie

 • julian (gość)

  to jest pojebany kraj jak i ich rządy szukają na siłę pinendzy żeby od ludzi wyrwać nigdzie tak niema na świecie że są jakieś punkty pojebane tylko są wysokie mandaty Polska to kraj jak koreja północna dyktatura kaczora .

 • A. (gość)

  W Wlk Brytanii punkty kasują się PO TRZECH LATACH a jak masz powyżej 6-ciu na koncie to zapomnij człowieku o pracy jako kierowca zawodowy - żadna firma cię nie przyjmie bo ubezpieczenie takiego "kierowcy" jest zbyt drogie...

 • Wykształciuch (gość)

  No i odezwały się gimnazjalne goowna, POplecznicy nie-rządu... Najpierw przeczytać 12cie razy - wówczas pojawi się rozumienie a potem sprawdzić jak to wygląda na waszym uwielbianym Zachodzie (chyba że chcecie spierniczać na Ukrainę albo do Rosji - adios pomidores!).

 • Patriota (gość)

  Coraz więcej pieniędzy zedrzeć z obywatela i nie mieć z tego żadnego efektu. To tylko w Polsce.

 • damian461 (gość)

  Do wszystkich pieniaczy którzy pieprza ze wystarczy przepisowo jezdzic... Jezdze zawodowo zestawem i skoro tu jest taka masa przepisowych "drajveruf " to czemu ja was na drodze nie widze? Gdy osobowe widzi tira ktory sie zbliza do skrzyżowania to musi się z podporzadkowanej wjeb...c pod koła , bo co? Wtedy Nie chce jechać za takim te przepisowe 50 -40 km /h ? . po drugie zobaczcie w jak absurdalnych potrafią być linie ciągłe i ograniczenia 30-70-40-80km /h w na odcinku 1km ... Nie popieram piractwa ale jeździć trzeba sprawnie , żwawo i z życiem , a nie jak ślimak, po dobrym joincie

 • damian461 (gość)

  A jak chcecie mieć przepisy jak w innych krajach to weźcie przykład z Włochów. Za zabawe / rozmowe przez tel. Biorą prawko na kilka tygodni... Bo dobrze z góry widać co niektórzy odwalają za kierownica z telefonami ..

 • A. (gość)

  Gimbaza nie ma zielonego pojęcia, jak surowo w Europie traktowane są wszelkie wykroczenia drogowe - zwykle punktom towarzyszą takie wysokie mandaty i wzrost składki ubezpieczeniowej przy odnowieniu, że odechciewa się jeździć. A w Polsce dzicz i róbta co chceta na drodze.

 • Jarek (gość)

  Artykuł trochę nie kompletny. Chodzi o sytuacje gdy w ciągu JEDNEGO ROKU przekroczymy 24pkt karne. Punkty po roku kasuję się, tak jak dziś. Potwierdzenie w artykule poniżej. https://www.auto-motor-i-sport.pl/porady/W-2018-roku-nowe-zasady-redukcji-punktow-karnych,32345,2

 • No i macie swoje 500+ (gość)

  No i macie swoje 500+ Kiedy przejrzycie na oczy i zwolnicie tych z wiejskiej z pracy. Nieszczęście za dwa lata wybory !

 • zgred (gość)

  Ty : gościu : se mordy nie wycieraj 500+ ! Jak by w Polsce były wysokie mandaty pobierane od PIT-ów tak jak jest w kilku państwach skandynawskich to byś jeździł zgodnie z przepisami i do dyscyplinowania nie potrzebne by były punkty karne . Szkoda w tym przepisie tego , że policjant nie może jednorazowo nałożyć więcej punktów karnych niż dziesięć bo co niektórzy tracili by prawo jazdy po jednym popisie na drodze a takich jeżdżąc po drogach widzę po kilku dziennie . Najczęściej wyprzedzanie przed przejściami dla pieszych z przekroczeniem linii ciągłej bez użycia kierunkowskazów i z przekroczeniem dopuszczalnej prędkości - i wystarczy aby pożegnać się z prawem jazdy a tak tylko -10 .

 • mmll (gość)

  zgred ma rację, popieram

 • Waldemar (gość)

  Ludzie ! Piszecie na temat nowelizacji , której nie przeczytaliście. Zmiany dotyczą tylko możliwości wyzerowania "zarobionych" punktów karnych przed upływem roku , przez zaliczenie kursu reedukacyjnego , czyli tak naprawdę to za kasę. Pozostaje w mocy zapis , który mówi że punkty karne "zarobione" przez kierowcę w ciągu 12 miesięcy zostają wyzerowane. Ponadto za maksymalną , ustawową ilość punktów nikt nie straci prawka automatycznie. W sumie nowelizacja nie jest restrykcyjna. Wszyscy tutaj dyskutują , jak wcześniej o Konstytucji , której nikt nie trzymał nawet w ręce , ale WSZYSCY wiedzieli LEPIEJ ...Gratuluję eksperckiego podejścia. A co do zawodowych Tirowców to wszyscy widzą jak większość z nich jeździ. Wielu powinno stracić prawko a'priori.

 • Prawdomówny Jan (gość)

  Większość Tirowców jest po podstawówce he

 • x (gość)

  Bezpieczeństwo - TAK? Nowe auta ostatnio bardzo oślepiają z naprzeciwka - niech Ci pieszy wyjdzie na zebrę jak doznasz olśnienia. Przez parę sekund nic nie widzisz a będziesz winien wypadku-czyja wina? Moja czy tego co mnie oślepił...

 • jan-emeryt (gość)

  przejeżdziłem ponad 40 lat różnymi pojazdami po kraju i za granicą w tym okresie udało mi się zarobić 2 punkty karne nie dyskutował bym obowiązującymi jak i nowymi przepisami ale miałbym prośbę do wymyślających te nowe przepisy nich wpierw zajmą się absurdalnym oznakowaniem naszych dróg reklamami które skutecznie zasłaniają znaki rozpraszają uwagę oślepiają skutecznie farbami odblaskowymi nie żal mi tych którzy potrafią w ciągu roku zdobyć t.z. oczko bo wiadomo bezkarność prowadzi do nieliczenia się z innymi na drodze a to z kolei do fatalnych skutków p.s. kto będzie dawał punkty policji bo na ich wybryki napatrzyłem się dość przez te 40 lat za kółkiem. POZDRAWIAM.

 • Bozon (gość)

  O rany co za głupota i wyciąganie kasy z ludzi! Jak można komuś kto jeździ już od lat (zazwyczaj przepisowo) cofną uprawnienia do poziomu "młodego kierowcy"? Takie durnoty jak widać tylko w Polsce. Upadlać i znieważać obywateli oto cele które założyli sobie rządzący tym krajem!

 • Paweł (gość)

  Chyba pora tak od niczego kupić prawko z clubcardu!

 • Deratyzator (gość)

  Tekst dotyczący zmiany w przepisach jest napisany debilnie!. Zabrakło jednego zdania wprowadzenia a mianowicie: Zasada redukcji punktów karnych po upływie roku od wykroczenia zostaje utrzymana (jeśli to jest prawdą?), natomiast zmianie ulegają zasady ich redukcji w przypadku przekroczenia limitu w krótszym okresie niż rok, i tu dopiero należało wprowadzić opis i wyjaśnienie tych nowych zasad. W przeciwnym wypadku należało napisać: dotychczasowa zasada redukcji punktów po upływie roku od wykroczenia nie jest już aktualna, i opisać nowe zasady. Po co denerwować ludzi, narażać na stratę czasu i generować ruchu na Forach w internecie.

 • Gosc (gość)

  Teraz to nawet na kuriera czlowiek nie pujdzie pracowac czy listonosza bo zle zaparkujesz i punkty zyskujesz , chore , w tym kraju czlowiek lezy ale oddycha, to trzeba go dobić jeszcze

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości