Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Uwaga! Las!

Data publikacji: Autor: Mieczysław Teer

Fot. Arkadiusz Gola: Na drogę leśną można wjechać samochodem tylko wtedy, gdy jest ona oznakowana drogowskazami dopuszczającymi ruch pojazdów. W naszym kraju obowiązuje zakaz wjazdu samochodem do lasu, nawet jeśli na leśnej drodze nie ma szlabanu.

Generalnie w Polsce obowiązuje zakaz wjazdu do lasu pojazdami mechanicznymi. Większość kierowców sądzi, że jeżeli na leśnej drodze nie ma szlabanu albo znaku drogowego zabraniającego wjazdu, to jest to droga, którą wolno się poruszać.

Fot. Arkadiusz Gola:
Na drogê le¶n± mo¿na wjechaæ samochodem tylko wtedy, gdy jest ona oznakowana drogowskazami dopuszczaj±cymi ruch pojazdów.  

W ustawie o lasach sformułowano to w sposób jednoznaczny:

 

Art. 29. ust. 1. Ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach,

Ust. 2. Postój pojazdów, o których mowa w ust. 1, na drogach leśnych jest dozwolony wyłącznie w miejscach oznakowanych.

 

I do kompletu – właściwy przepis kodeksu wykroczeń:

Art. 161. Kto, nie będąc do tego uprawniony albo bez zgody właściciela lub posiadacza lasu, wjeżdża pojazdem silnikowym, zaprzęgowym lub motorowerem do nie należącego do niego lasu w miejscu, w którym jest to niedozwolone, albo pozostawia taki pojazd w lesie w miejscu do tego nie przeznaczonym, podlega karze grzywny.

 

Pomijając inne zagrożenia, jakie dla lasu sprowadza wjazd pojazdów, przypomnijmy, że pozostawienie samochodu, który wjechał na ściółkę lub śródleśną łąkę może doprowadzić do powstania pożaru pod wpływem rozgrzanego katalizatora! Zagrożenie to nie jest wcale wydumane. Przypadki takie miały już miejsce!

 

Jeszcze trzy informacje. Każdy nadleśniczy może wprowadzić na swoim terenie całkowity zakaz wstępu do lasu. Dzieje się tak w przypadku zagrożeń pożarowych oraz zagrożeń epidemiologicznych.

 

Stałym zakazem wstępu objęte są lasy stanowiące m.in.: uprawy leśne do 4 m wysokości (wiadomość szczególnie ważna dla grzybiarzy, termin “uprawy leśne” oznacza po prostu młody las), powierzchnie doświadczalne i drzewostany nasienne oraz ostoje zwierząt.

 

Na terenie lasów i obszarów do nich przyległych Straż Leśna (oraz w niektórych przypadkach także Służba Leśna) ma prawa takie same jak Policja do podejmowania interwencji, legitymowania, wydawania poleceń, nakładania mandatów etc.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Tagi:

Komentarze

 • tomek (gość)

  Niedlugo w ustawach beda nakazywac czy mozna pierdnac dziennie 1 czy wiecej razy bo to w koncu tez zle wplywa na srodowisko (np. podobno od pierdzacych krow powieksza sie dziura ozonowa - DISCOVERY)! Czemu w ustawie nie zabronia w ogole palenia tytoniu (!) przeciez to cholerstwo zatruwa wszystko i wszystkich dookola, bardziej szkodzi niz auta bez katalizatorow itp! Nikt nie zna na pamiec kodeksow drogowych co do joty i jeszcze cale zycie musieliby kierowcy spedzic na obserwowaniu nowinek serwowanych przez ustawodawcow! Jest las, jest "wyryta" droga w lesie czyli oczywiste ze jezdza tedy auta wiec kazdy (bez wyjatkow: czy to polityk czy policjant czy "zwykly" czlowiek itd.) jedzie po niej jak nie ma szlabanu!

 • kierowca (gość)

  a moje auto nie ma katalizatora wiec nie stwarza zagrozenia

 • Jacek (gość)

  A ja lubie jeździć po lesie. Lasy są naszym dobrem, są nasze,twoje, moje, a jak są moje to znaczy na moim jeżdże sobie autkiem.

 • toda (gość)

  U nas przy wjeździe do lasu zamontowano monitoring i teraz robią fotki,sypią mandaty i trzeba jechać do nadleśnictwa się tłumaczyć:(

 • Sarturnin Herman- Legnica (gość)

  W lesie znajduje się miejscowość,do której prowadzi droga bita, częściowo wyasfaltowana oznaczona na mapie samochodowej.Przed wjazdem na nią nie ma znaków zakazu wjazdu ani informacji że jest to droga leśna.Straż Leśna już na odcinku przed oznaczoną wioską po zatrzymaniu groziła mandatem.skończyło się na pouczeniu.Moim zdaniem o ile droga jest na mapie to jest drogą publiczną i powinny obowiązywać zakazy i nakazy określone "kodeksem drogowym".Zdarzenie miało miejsce na terenie Nadleśnictwa Lubin.

 • Henio (gość)

  Właśnie problem polega na tym,że nie ma obowiązku oznakowania jaki jest to rodzaj drogi (leśna czy publiczna) i konia z rzędem temu kto jest na ''obcym'' terenie jest to w stanie określić. A rodzaj nawierzchni dróg publicznych i leśnych ma się tak jak uroda i wiek.

 • Koniarz emeryt 48r. (gość)

  Od czasu do czasu mam ochotę zabrać dwie wnuczki na spacer bryczka zaprzężona w jednego konika ( haflingera). Najchętniej dwa km.boczną drogą do lasu .Mieszkam przy obwodnicy miasta i nie mam innej możliwości jak wyjechac od tyłu zabudowań polną drogą sąsiada i boczną żwirówką. Co stoi na przeszkodzie żeby konnno w siodle lub bryczką zrobić spacer drogami w lesie . Jakie zagrożenie zrobię w takim przypadku .W młodym wieku szkolnym sadziłem społecznie drzew w lesie Zaznaczam że od 7 roku zycia jestem członkiem OSP .Mieszkam w Turku-wielkopolska Czy ktos tam w W-wie nie przegina

 • mirek (gość)

  Kompletnie chory przepis!!!!

 • Teresa (gość)

  wystarczająco dużo lasów zabraliśmy zwierzętom . Dość huku ,smrodu benzyny i rozpasanych władcach świata nie przestrzegających ŻADNYCH PRZEPISÓW -gdzieś trzeba czasami odpocząć ,. Muszą istnieć przepisy , żeby twoja wolność nie zagrażała mojej i vice versa

 • onika (gość)

  natknelam sie ostatnio na artykul ze jesli pracownik nadlesnictwa np lesnik wjedzie do lasu w weekend z rodzino to jest traktowany na takich samych zasadach jak 'zwykly" obywatel wie ktos co so tym?

 • czytac (gość)

  nie od parady jest ten zakaz, po raz kolejny widać że tępakami polska wyłożona, nie jesteście sami na świecie, macie tak posuniętą infrastrukturę drogową, drogi, dróżki, autostrady, i jeszcze żądacie prawa jeżdżenia po lesie??

 • Komentarz usunięty.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości