Wszystko
o samochodach

Motocykle / Aktualności

Uwaga na motocykle

Data publikacji: Autor: (grad)

Przed laty motocyklami jeździły osoby doświadczone i raczej nieryzykujące nadmiernej prędkości, dzisiaj jazda jednośladami to przeważnie sposób na sprawdzanie, ile jeszcze można z maszyny "wyciągnąć".

Brawura i brak umiejętności
Policjanci z drogówki mówią o motocyklistach "dawcy narządów", ponieważ w statystykach jest to najszybciej rosnąca grupa uczestników wypadków, szczególnie tych kończących się tragicznie. Przyczyn upatruje się w zbyt małych umiejętnościach młodych motocyklistów, ich brawurze i lekkomyślności. Gdy kieruje się szybkim motocyklem, najmniejszy nawet błąd może skończyć się wypadkiem. Kierowca rajdowy Krzysztof Hołowczyc postuluje nawet, by wprowadzić specjalne prawa jazdy na szybsze motocykle. Jego zdobycie poprzedzone miałoby być, zdaniem Hołowczyca, odpowiednim kursem na torze wyścigowym, sprawdzającym umiejętności na wszelkich nawierzchniach.

Warunki drogowe
- Jeśli jazda ma dawać przyjemność, to trzeba pamiętać, że warunki drogowe w naszym kraju, nie najlepsze dla kierowców samochodów, dla motocyklistów mogą być naprawdę złe - mówi nadkomisarz Janusz Staniszewski z KWP w Gdańsku. - Wszelkie nierówności w nawierzchni to dla motoru jadącego z dużą prędkością, fatalna pułapka. Jeśli dodamy do tego duże szybkości i częste zmienianie pasa ruchu, to trudno dziwić się liczbie wypadków z udziałem motocyklistów.

Polscy motocykliści wystosowali nawet specjalną petycję do ministra infrastruktury z prośbą o zmiany w sposobach remontowania dróg. Prosili przede wszystkim o to, by używaną do malowania pasów i znaków na jezdni farbę chlorokauczukową zmieniono na inną, ponieważ ta powoduje poślizg motocyklowej opony. Zwracali też uwagę na to, że śmertelną pułapką dla motocyklisty są posypywane żwirem wyremontowane fragmenty dróg. Efektu petycji, jak twierdzą motocykliści na jednej ze swoich stron internetowych, na razie nie widać.

Samochody
Wypadkom z udziałem motocyklistów winni bywają też, wbrew pozorom, kierujący samochodami. Niewielu z nich pamięta o zachowaniu bezpiecznej dla motocyklisty odległości przy wyprzedzaniu. Przy wykonywaniu manewrów w sąsiedztwie motoru kierowcy aut nie uwzględniają faktu, że droga i sposób hamowania jednośladów są zupełnie inne niż samochodu. Rzadko kto pamięta, że motocykl widać znacznie gorzej niż auto, a jego przyspieszenie jest dużo większe. Motocyklista, niechroniony blachami i poduszkami powietrznymi ma podczas zderzenia z samochodem niewielkie szanse na przeżycie.

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Komentarze

  • PM2Z (gość)

    niestety, często przyczyną wypadków z udziałem motocykli jest znacznie przekroczona dopuszczalna prędkość. sam wiem, jak przyjemnie jest odkręcić manetkę gazu, ale pamiętajmy, że narażamy nie tylko siebie ale i innych uczestników dróg.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości