Wszystko
o samochodach

Porady / Eksploatacja

Uwaga na pedał hamulca

Data publikacji: Autor: Grzegorz Wojtyrowski

Fot. R. Polit: Zbyt miękki lub za twardy pedał hamulca świadczy o uszkodzeniu układu. W prawidłowo działającym układzie hamulcowym auta osobowego, siła hamowania jest proporcjonalna do siły nacisku na dźwignię hamulca.

W prawidłowo działającym układzie hamulcowym samochodu osobowego, siła hamowania jest proporcjonalna do siły nacisku na dźwignię hamulca. Są jednak proste objawy świadczące o niesprawności układu hamulcowego.Fot. R. Polit: Zbyt miêkki lub za twardy peda³ hamulca ¶wiadczy o uszkodzeniu uk³adu.

 

Pedał hamulca jest „twardy”, a siła hamowania mała. Aby zahamować pojazd, trzeba mocno naciskać pedał. Ten objaw może być spowodowany uszkodzeniem układu wspomagania hamulców, uszkodzeniem przewodów hamulcowych, cylinderków lub zacisków. Chociaż hamulce pozornie są sprawne, należy udać się do serwisu celem usunięcia usterki.

 

Pedał hamulca jest miękki lub „wpada w podłogę” bez stawiania oporu. Jest to ewidentny dowód na poważną awarię układu hamulcowego, np. pęknięcie przewodu ciśnieniowego, i nie można tej usterki lekceważyć. Trzeba doholować pojazd do stacji autoryzowanej celem usunięcia przyczyny niesprawności, która zagraża bezpieczeństwu podróżowania.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Komentarze

 • Ja (gość)

  Jak zwykle informacje nie są kompletne - w hydropneumatykach skok pedału hamulca to jakieś 2cm, osoba która pierwszy raz siedzi za kierowanicem takiego auta odnosi wrażenie, że pedał wręcz wcale się nie ugina, jest twardy. A wcale nie oznacza to awarii układu hamulcowego!!!!

 • jjaa (gość)

  tylko dlaczego "trzeba doholować pojazd stacji AUTORYZOWANEJ"?? do innego warsztatu nie mozna??

 • Tomek (gość)

  "Trzeba doholować pojazd do stacji autoryzowanej celem usunięcia przyczyny niesprawności, która zagraża bezpieczeństwu podróżowania" Doholować z niesprawnym układem hamulcowym ? Nie Dodaliście że na motylku lub na lawecie....

 • 4toku (gość)

  To świadczy o tym że autor tego artykułu jest kompletnym ignorantem i nie wie o czym pisze.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości