Wszystko
o samochodach

Przepisy / Mandaty

Uwaga radar!

Data publikacji: Autor: Maciej Wośko

Fot. Krzysztof Mystkowski: Fotoradar Radary to zmora kierowców. Okazuje się jednak, że można się przed nimi ustrzec. Policjanci mają bowiem swoje "ulubione" miejsca.

Jedni mrugają światłami. Inni pokazują przez przednią szybę znak kółka, ostrzegając kierowców, że stoją. Są też i tacy, którzy wierzą, że pomoże zawieszona na lusterku płyta kompaktowa. Jeszcze inni ufają kupowanym „spod lady” antyradarom. Sposobów na uniknięcie kosztownego spotkania z policyjnym radarem jest wiele.

 

Kilka tygodni reporterzy „Dziennika Bałtyckiego” na terenie całego Pomorza sprawdzali, gdzie „czają” się policjanci z radarami. Stworzyli mapę miejsc, w których trzeba zdjąć nogę z gazu, żeby nie zapłacić słonego mandatu. Udało im się dotrzeć nawet do informacji o samochodach policyjnych (niezonakowanych!), w których zamontowano wideorejestratory. Dowiedzieli się też, gdzie stoją i gdzie stanąć mają fotoradary - zmora kierowców przekraczających prędkość. Jeśli nie chcecie, by jedyną pamiątką drogich wakacji na Wybrzeżu było zdjęcie z załączonym mandatem - sprawdźcie na mapie, gdzie zwolnić.

 

Zdaniem Zbigniewa Matwieja z Komendy Głównej Policji, ujawnienie miejsc, w których znajdują się fotoradary oraz gdzie jeżdżą samochody wyposażone w wideorejestratory to nie problem. – Tylko ktoś o doskonałej pamięci byłby w stanie zapamiętać wszystkie dane dotyczące stacjonowania radiowozów z urządzeniami rejestrującymi. Od dawna w Internecie można znaleźć mapy, na których naniesiono punkty, gdzie kierowcy są kontrolowani. Nie zmienia to faktu, że nadal łapiemy tam piratów drogowych – powiedział Matwiej. Dodał, że przy dużej prędkości trudno jest prowadzącemu zauważyć, czy jadący za nim pojazd wyposażony jest w wideorejestrator. Utrudnienie stanowi także fakt zmieniania co jakiś czas przez policjantów tablic rejestracyjnych samochodów, a nawet samych aut.

 

 

Fotoradar jest urządzeniem przeznaczonym do pomiaru prędkości pojazdów. Urządzenie montowane zazwyczaj na statywie, może być zasilane z akumulatora (wersja mobilna), lub umieszczone w obudowie na specjalnym słupie, (zasilane z sieci miejskiej - wersja stacjonarna).Fot. Krzysztof Mystkowski: Fotoradar

Fotoradar wykonuje zdjęcia fotograficzne pojazdom które przekroczyły określony próg prędkości. W zależności od tego jak jest zamontowany, może mierzyć prędkość pojazdu zbliżającego się lub oddalającego od niego. Wykonane zdjęcia są zapisywane na nośniku elektronicznym lub na kliszy fotograficznej.

Urządzenie rejestruje następujące elementy: samochód, numer rejestracyjny, wizerunek kierującego, datę i godzinę zdarzenia, miejsce popełnienia wykroczenia, prędkość z jaką jechał kierujący oraz prędkość dozwoloną. Wszystkie te informacje są uwidocznione na automatycznie wykonanej przez urządzenie fotografii.

Właściciel pojazdu, który przekroczył dozwoloną prędkość, jest następnie wzywany do jednostki Policji lub Straży Miejskiej w celu uiszczenia mandatu albo - jeżeli pojazdem kierowała inna osoba - w celu ustalenia jej tożsamości. Obowiązek wskazania kto w danym czasie użytkował pojazd ciąży na właścicielu z mocy art. 78 ust. 4 Ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Przekroczenie prędkości to nie jedyne wykroczenie, za które można zapłacić mandat. Na zdjęciu widać również, czy kierowca rozmawia przez telefon komórkowy, ma zapięte pasy, a pojazd którym kieruje ma włączone światła.

Fot. Krzysztof Szymczak: Wideorejestrator
Widorejestrator montowany jest w radiowozach policyjnych zarówno oznakowanych jak i nieoznakowanych. Mierzy prędkość i rejestruje obraz na kasecie wideo. Przy pomocy tego urządzenia dokonuje się pomiaru prędkości pojazdu z samochodu policyjnego w czasie jazdy. Podobnie jak w przypadku fotoradaru na obrazie uzyskanym z wideoradaru umieszczona jest data, godzina, obraz samochodu, numer rejestracyjny oraz prędkość z jaką pojazd się poruszał.

Do pomiaru prędkości policja wykorzystuje również tzw. radary pistoletowe, które ze względu na ich niewielkie rozmiary i łatwość obsługi używane są bardzo często.

 

Przekroczenie dozwolonej prędkości sankcjonowane jest przez nałożenie następującej grzywny:
od  6 do 10 km/h - 20 - 50 zł, 1 pkt
od 11 do 20 km/h – 50-100 zł, 2 pkt
od 21 do 30 km/h - 100-200 zł, 4 pkt
od 31 do 40 km/h - 200-300 zł, 6 pkt
od 41 do 50 km/h - 300-400 zł, 8 pkt
od 51 km/h i więcej - 400-500 zł, 10 pkt

 

Dane wg. Komendy Głównej Policji

 

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Komentarze

  • Anna (gość)

    Czy stawianie znaku drogowego "Uwaga RADAR na odcinku 200m" bez właściwego urządzenia radarowego jest zgodne z prawem?

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości