Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Uwaga TIR!

Data publikacji: Autor: (mp)

Takie m.in. wypadki są skutkiem zasypiania kierowców TIR-ów podczas jazdy Coraz częściej kierowcy samochodów ciężarowych łamią prawo przekraczając ustalone przepisami normy czasu spędzanego w drodze. Policja apeluje o zaprzestanie tego zagrażającego bezpieczeństwu uczestników ruchu procederu.

Coraz częściej kierowcy samochodów ciężarowych łamią prawo przekraczając ustalone przepisami normy czasu spędzanego w drodze. Policja apeluje o zaprzestanie tego zagrażającego bezpieczeństwu uczestników ruchu procederu.

 

Jak podaje Komenda Główna Policji w zeszłym roku w 4544 wypadkach spowodowanych przez kierowców samochodów ciężarowych na drogach całej Polski zginęły 584 osoby, a 6073 zostało rannych.

 Takie m.in. wypadki s± skutkiem zasypiania kierowców TIR-ów podczas jazdy

Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest, zdaniem Policji, zasypianie kierowców TIR-ów w trakcie jazdy. Chcąc zdążyć z transportem nie przestrzegają oni norm dotyczących maksymalnego czasu pracy. Aby uniknąć konsekwencji prawnych fałszują wskazania tachografów. W tym roku inspektorzy transportu drogowego wykryli już ponad 200 przypadków nieprawidłowego działania tych urządzeń, których celem jest mierzenie prędkości pojazdu, przebytej przez niego drogi oraz ilości godzin, jakie spędza za kierownicą prowadzący samochód.

 

Nie zawsze jednak udaje się zatrzymać kierowcę, nawet jeśli przekracza dopuszczane prawem normy. „W sytuacji, gdy na tachografie widnieje oryginalna plomba kontrolujący kierowcę TIR-a policjant zazwyczaj nie sprawdza, czy wskazania są prawdziwe. Tymczasem spedytorzy coraz częściej „kupują” możliwość przystawienia odpowiedniej pieczątki” – powiedział nam Marcin Szyndler z Komendy Głównej Policji.

 

Innym sposobem na oszukanie tachografu jest instalowanie wyłączników czasowych. Ostatnio na „rynku” pojawiły się nawet sterowane za pomocą pilota.

 

Kierowcy tłumaczą, że wszystkie działania mające na celu jak najdłuższe pozostawanie w drodze wynikają z nacisków spedytorów. Działając zgodnie z dewizą: „Czas to pieniądz” żądają oni jak najszybszego docierania do celu podróży. Nie liczą się przy tym z możliwymi konsekwencjami. Kierowcom nie chcącym stracić pracy nie pozostaje nic innego, jak zastosować się do poleceń szefów. Potrzeba utrzymania rodziny przeważa nad świadomością narażania zdrowia i życia nie tylko swojego, ale i innych uczestników ruchu.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości