Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Uwaga! Tu staną nowe fotoradary [mapa]

Data publikacji: Autor: gazeta.pomorska

Uwaga! Tu staną nowe fotoradary [mapa] Strzeż się! Na drogach naszego regionu mają wkrótce działać 32 fotoradary. Część z nich będzie całkowicie nowa.

Publikujemy mapę fotoradarów w województwie kujawsko-pomorskim i powiecie chojnickim (Pomorskie) - tych już działających i planowanych. Właśnie poznaliśmy ich docelową lokalizację na drogach krajowych, choć warszawska centrala Inspekcji Transportu Drogowego może do niej jeszcze wnieść drobną korektę.

Zobacz mapę nowych fotoradarów w powiększeniu

Żyła złota z mandatów
Oficjalnie chodzi o poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego. Główną przyczyną wypadków w naszym kraju jest przede wszystkim nadmierna prędkość i utrata panowania kierowcy nad pojazdem.

Od 1 stycznia do 7 maja w regionie kujawsko-pomorskim wydarzyło się już 381 wypadków. Zginęły w nich 67 osoby, 434 zostało rannych. Przyczyną większości wypadków była nadmierna prędkość - do końca kwietnia było 88 takich wypadków. - Przykłady państw zachodnich, w których powstała nowoczesna sieć fotoradarów, dowodzą, że liczbę wypadków można ograniczyć o 50 procent - mówi podinspektor Robert Olszewski, naczelnik wojewódzkiej "drogówki".
 
Wieść niesie, jakoby minister finansów Jacek Rostowski zaplanował sobie, że tegoroczne wpływy budżetowe z mandatów za przekroczenie dozwolonej prędkości wyniosą aż 1,2 mld zł. Tymczasem rozpisano przetarg na zakup 300 nowych fotoradarów dla Inspekcji Transportu Drogowego, która od 1 lipca ubiegłego roku sprawuje nadzór nad wszystkimi stacjonarnymi miernikami prędkości. Przejęła je od policji oraz od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Policja zaś sukcesywnie otrzymuje szybkie radiowozy z wideorejestratorami i nowe ręczne mierniki prędkości.

Część już działa
Powstały delegatury ITD zarządzające fotoradarami. Delegatura Północna z siedzibą w Bydgoszczy ma pod kontrolą drogi krajowe w województwach kujawsko-pomorskim, pomorskim i zachodniej połowie warmińsko-mazurskiego.

Część fotoradarów wyszczególnionych na naszej mapie jako nowe już działa. Część masztów stoi, ale urządzenia rejestrujące prędkość są przenoszone. Docelowo wszystkie maszty będą pełne - zapewniają inspektorzy. W warszawskiej centrali ITD dowiedzieliśmy się, że przetarg może być zakończony przed wakacjami.

Zgodnie z tzw. ustawą fotoradarową, każda kontrola stacjonarnym miernikiem musi być poprzedzona niebieskim znakiem informacyjnym D-51. Fotoradary będą pomalowane lub oklejone na jaskrawy, żółty kolor.

Zobacz mapę nowych fotoradarów w powiększeniu

Marek Weckwerth
marek.weckwerth@pomorska.pl
tel. 52 32 63 184

Uwaga! Tu staną nowe fotoradary [mapa]
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Uwaga! Tu staną nowe fotoradary [mapa]

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości