Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Uważaj! Motocykle są wszędzie!

Data publikacji: Autor: redakcja.nto

Uważaj! Motocykle są wszędzie! Sezon na jednoślady jeszcze się na dobre nie rozpoczął, a na opolskich drogach w ciągu dwu dni zginęło dwóch motocyklistów.

W minioną sobotę rano 59-letni kierowca terenowej toyoty na skrzyżowaniu ulic ks. Koziołka i Ligonia w Krapkowicach nie ustąpił pierwszeństwa jadącemu motocyklem suzuki 27-latkowi.

 

Doszło do zderzenia. Motocyklista zginął na miejscu. To już druga ofiara tegorocznego sezonu motocyklowego na Opolszczyźnie.

Do pierwszego tragicznego wypadku doszło w piątek po południu. Na ulicy Wrocławskiej w Dobrzeniu Wielkim wyprzedzający samochód 23-latek na łuku drogi stracił panowanie nad motocyklem i uderzył w słup energetyczny.

Motocyklista z obrażeniami ciała został przewieziony do szpitala. Niestety, lekarze nie zdołali go uratować. 

- To smutne, że ledwo motocykliści wyjechali na drogi, a już dwóch z nich zginęło - przyznaje młodszy inspektor Dariusz Bernacki z wydziału ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. - Apelujemy zarówno do fanów jednośladów, jak i do kierowców samochodów o rozwagę i wzajemny szacunek. 

Według statystyk policji kierujący jednośladami powodują połowę wszystkich wypadków z udziałem motocykli. Druga połowa to wymuszenia pierwszeństwa przez kierowców samochodów, zajechanie drogi jadącemu motocyklowi itd. Nie bez znaczenia w tych czarnych statystykach jest rosnąca popularność jednośladów w Polsce.

- W ostatnich latach liczba motocykli zwiększyła się aż dwukrotnie. To też przekłada się na statystyki i naturalnie wzrost wypadków z ich udziałem - komentuje Jan Krzysztof, instruktor nauki jazdy, specjalista od bezpieczeństwa w ruchu drogowym, na co dzień zapalony motocyklista. - I to nie tylko o ciężkich motorach jest mowa. Nasze ulice pełne są przecież skuterów i motorowerów.

Wśród głównych przyczyn wypadków, do których dochodzi z winy motocyklistów, policja wymienia nadmierną prędkość i niedostosowanie jej do warunków drogowych.

Zobacz także: Opolscy motocykliści rozpoczęli sezon 2013 [zdjęcia, video]

- Niektórzy jeżdżący na tych motorach za grosz nie mają wyobraźni - uważa Jan Nowak, kierowca tira z Opola. - Nie raz już byłem w takiej sytuacji, że podjeżdżam do głównej trasy, rozglądam się w lewo, w prawo i jeszcze raz w lewo... Nic nie jedzie, więc wjeżdżam na drogę, a tu z wielką prędkością, jak błyskawica, tuż przed zderzakiem śmiga mi motor. Moim zdaniem, gdyby tak nie szaleli, przestrzegali przepisów, a przede wszystkim jeździli wolniej, wielu takich tragedii dałoby się uniknąć.

- Jadący 180 czy 200 km/h motor jest jak strzała. Bardzo trudno ocenić wówczas odległość od niego i trudno zauważyć go w lusterku - potwierdza inspektor Bernacki.

Kierowcy samochodów wyliczają jeszcze inne "wyczyny" motocyklistów. - Jeżdżą na jednym kole, slalomem, wyprzedzają z prawej strony - mówi Andrzej Małek, taksówkarz. - Czasami aż włos się jeży na głowie, jak człowiek widzi coś takiego.

Motocykliści przyznają, że niektórzy "pasjonaci" mają zbyt bujną fantazję. Jednak nie zgadzają się z zarzutem, że to wyłącznie oni są całym złem.

- Ci, co siedzą za kierownicą aut, zbyt rzadko patrzą w lusterka i zajeżdżają nam drogę - punktuje Jacek Nawrocki, motocyklista.

Amatorzy motorów nawet zainicjowali akcję z naklejkami dla kierowców: "Patrz w lusterka. Sprawdź dwa razy. Motocykle są wszędzie".

Nawrocki dodaje, że on i jego koledzy na motorach często przegrywają też z fatalnym stanem niektórych dróg: - Dziury, nierówności, śliska nawierzchnia, brudny asfalt czy leżące na jezdni kamienie to potencjalne przyczyny wywrotki. 

Uważaj! Motocykle są wszędzie!
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Uważaj! Motocykle są wszędzie!

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości