Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Uważajcie na dzieci

Data publikacji: Autor: pim

 Jesienią, kiedy pogarsza się widoczność, większym zagrożeniem stają się wypadki z udziałem pieszych.

Zła widoczność powoduje, że kierowcy później ich dostrzegają. Obowiązek jazdy na światłach w dzień, powoduje, że lepiej widoczne są inne samochody. Ale z pieszymi i rowerzystami jest już gorzej.

Mimo gorszej pogody w wielu rejonach nadal podstawowym środkiem transportu jest rower. Wiele rowerów nie ma obecnie świateł, choć wymagają tego przepisy. Nieoświetlony rower na drodze może zostać potrącony przez samochód, którego kierowca zbyt późno go zauważy. Podobnie jest z idącymi jezdnią pieszymi. Brak elementów odblaskowych utrudnia zauważenie idącego pieszego. W przypadku dzieci na ich niekorzyść działa jeszcze ruchliwość i spowodowane często zabawą nagłe zmiany kierunku marszu, czy odskoczenie na bok od kolegów.

Jadąc przy grupie dzieci warto wyobrażać sobie takie zdarzenia, bo wówczas łatwiej ich uniknąć. O bezpieczeństwie dzieci decydują bowiem w dużej mierze dorośli. Z jednej strony kierowcy, którzy powinni odpowiednio reagować mijając grupy pieszych, zwłaszcza w terenie, gdzie brak chodników i utwardzonych poboczy. Z drugiej jednak strony, ciężar odpowiedzialności spoczywa także na rodzicach, którzy powinni nauczyć dzieci odpowiedniego zachowywania się na drodze.

Nie zawsze jednak okazuje się to skuteczne. Co jakiś czas odbywają się więc akcje promujące bezpieczne zachowanie się na drodze. Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Katowicach prowadzi obecnie akcję "Bezpieczna droga", której celem jest dotarcie zwłaszcza do tych dzieci, które miały już niebezpieczne spotkania na jezdni. Pierwsze spotkanie odbyło się w Szpitalu Dziecięcym w Będzinie, gdzie trafiają małe ofiary wypadków. Kolejne odbędą się w szpitalach dziecięcych w Katowicach i Sosnowcu.

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości