Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Używane auta coraz droższe

Data publikacji: Autor: (w)

 Więcej za pewność i gwarancję

Od początku roku do końca listopada sprowadzono do Polski z zagranicy prawie 176 tys. używanych aut, jednak w listopadzie zaledwie 2110.

Nadal wzrastają w naszym kraju ceny samochodów używanych, podczas gdy w Europie na ogół maleją. Z raportu firmy Eurotax, która bada ceny zakupu przez dilerów od prywatnych właścicieli, firm oraz instytucji leasingowych 3-letnich aut wynika, że poszły one ostatnio w górę, osiągając największy w stosunku do poprzedniego kwartału wzrost, bo aż o 5,6 proc. Tym samym wzrosły ceny ich sprzedaży klientom.

Zdaniem Edyty Wasiluk z Eurotaxu sytuacja ta jest wynikiem zmian polityki podatkowo-celnej. Od września, gdy wprowadzono obowiązek spełniania przez importowane auta normy emisji spalin Euro 2, prywatny import starych aut wyraźnie zmalał. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się samochody liczące 5-7 lat, serwisowane, w dobrym stanie technicznym, kupione jako nowe w Polsce. Takich aut jest mało na giełdzie, a zdecydowanie więcej właśnie u autoryzowanych dilerów, którzy często dają jeszcze na oferowane przez siebie pojazdy kilkumiesięczną gwarancję. W krajach Europy Zachodniej ceny aut używanych w tym kwartale spadają. Mimo że w Wielkiej Brytanii i we Włoszech są one wysokie, właśnie tam obserwuje się największy ich spadek. Np. w Wielkiej Brytanii, w porównaniu z poprzednim kwartałem, spadek ten wyniósł 3,5 proc. a we Włoszech 2,2 proc. Wzrastają natomiast nieco ceny aut używanych na Węgrzech, w Niemczech i Austrii. Osiągają one tam wartości wyższe od średniej europejskiej. Także w Hiszpanii, mimo wcześniejszego spadku, ceny wzrosły o 0,5 proc.


Coraz większym zainteresowaniem cieszą się używane samochody w dobrym stanie technicznym, kupione jako nowe w Polsce. Najwięcej takich aut sprzedają autoryzowani dilerzy.

Fot. Archiwum

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości