Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Używane mniej migrują

Data publikacji: Autor: pim

W ciągu ostatnich miesięcy kupujemy mniej starszych aut z indywidualnego importu. Spadek zaintertesowania nimi, to wynik nowych przepisów dotyczących rejestracji aut.

Producenci i importerzy nowych aut mają się z czego cieszyć. Nie dość, że poprawiają się wyniki sprzedaży nowych samochodów, to jeszcze spada indywidualny import używanych aut. I to spada szybko. We wrześniu sprowadzono 16 234 takie auta, w październiku już tylko 2 422, a w listopadzie 2 110 sztuk. Od początku roku do końca listopada wjechały do Polski 176 043 używane samochody.

To, że import używanych aut między wrześniem a październikiem zmalał aż o 85 proc. nie wynika z naszego dobrego samopoczucia i nagłego zainteresowania motoryzacyjnymi nowościami. Nasze zainteresowania radykalnie zmienił przepis, który zaczął obowiązywać 21 września tego roku. Mówi on, że każdy samochód rejestrowany w Polsce po raz pierwszy, musi spełniać normy emisji spalin Euro 2. W ostatnich miesiącach znaczną część sprowadzanych indywidualnie samochodów stanowiły auta starsze, które ze spełnieniem tego wymogu mogły mieć kłopoty. W listopadzie natomiast 87 proc. aut z indywidualnego importu miało mniej niż 4 lata. Zaledwie 5 proc stanowiły samochody starsze niż 10 lat.

Nadal używane samochody cieszą się popularnością. Największą ilość transakcji używanych aut zawiera się w województwach: wielkopolskim, śląskim i mazowieckim. Według Edyty Wasiluk z firmy Eurotax Polska, zajmującej się monitoringiem rynku używanych samochodów, popyt na te auta od kilku miesięcy rośnie. Wraz z nim w górę idą także ceny samochodów z drugiej ręki. Trudno się dziwić takim statystykom, zwłaszcza, że rośnie udział w rynku aut kupowanych z gwarancją w salonach dealerskich. Te samochody zawsze były droższe niż na giełdach czy przy kupnie za pośrednictwem ogłoszeń. W październiku co czwarty używany samochód był kupowany w salonie dealerskim. Jak widać chcemy zwiększyć bezpieczeństwo zakupu używanego auta.

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości