Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Używanie telefonu podczas jazdy. Nie zawsze to wykroczenie

Data publikacji: Autor: (mm) TVN Turbo/x-news

Fot. Shutterstock Istnieją sytuacje, w których używanie telefonu komórkowego w samochodzie nie jest wykroczeniem. Kiedy tak może się zdarzyć?

Fot. ShutterstockKierowca nie zostanie ukarany mandatem,  gdy auto nie jest w ruchu oraz jeśli w trakcie prowadzenia pojazdu nie trzyma urządzenia w rękach. Dozwolone jest m.in. włączenie trybu głośnomówiącego i położenie telefonu np. na fotelu pasażera.

Pamiętać należy, że nawet zwykła rozmowa przez telefon, także przez zestaw głośnomówiący, odciąga uwagę kierowcy od sytuacji na drodze. Statystyki policyjne pokazują, że często bywa powodem stłuczki, kolizji. Zdecydowana większość polskich kierowców twierdzi, że prowadząc samochód, nie rozmawia przez telefon bez zestawu głośnomówiącego, nie czyta i nie pisze SMS-ów i e-maili. Ze statystyk wynika, że 1/3 kierowców w ogóle nie rozmawia przez telefon, a 38% twierdzi, że jeżeli rozmawia, to tylko korzystając z zestawu głośnomówiącego.

Za rozmowę przez telefon w czasie prowadzenia pojazdu taryfikator przewiduje 200 zł mandatu i 5 punktów karnych.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Soultys1 (gość)

    Tia. Szczególnie biedacy w BMW i Porsche oraz Audi wiecznie jeżdżą ze słuchawką przy uchu. Pewnie biedaków nie stać na zestaw, a co gorsze, nie wiedzą deb...le, że już taki zestaw mają w samochodzie tyle, że trzeba go zsynchronizować z telefonem. Ale to już zbyt trudne dla takich ludzi.

  • punker (gość)

    Jeżdżę dużo i widzę setki Kenów i Dziuniek pitolących przez telefon w czasie jazdy. Ten błędny wzrok, to zdziwienie reakcją innych normalnych kierowców mówi samo za siebie. Wniosek jest taki, że ci Idioci ci nie panują nad tym co dzieje się na drodze. Stanowią realne zagrożenie dla pieszych i innych użytkowników dróg. Skoro PIS jest takie praworządne i leży jej dobro uczciwych i normalnych ludzi kara za używanie telefonu w czasie jazdy powinna być jedna: mandat 1500 złotych, zakaz prowadzenia pojazdu przez 30 dni, 10 punktów karnych i natychmiastowa konfiskata telefonu. Inaczej to bydło nadal będzie powodować wypadki.

  • Komentarz usunięty.
  • licznik (gość)

    Wszystko się zgadza: mieszkam przy ruchliwej ulicy pod Poznaniem. Wynosząc śmieci do kubła przy płocie, zabawiam się obserwacją przejeżdżających aut. I liczę. Liczę troglodytów ze słuchawkami przy uchu. Bywa, że doliczam się... 30 jeden ze drugim!...

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości