Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

VAT-u nie będzie

Data publikacji: Autor: Michał Wrzosek

Wygląda na to, że na naszym wejściu do Unii Europejskiej skorzystają przede wszystkim amatorzy używanych samochodów kupowanych za granicą. Zniknie bowiem jeden z zasadniczych elementów podnoszących koszt takiej operacji - 22-procentowy podatek VAT
.

Obecnie kierowca sprowadzający używany pojazd musi zapłacić od niego podatek VAT i akcyzę. Ta druga rośnie z wiekiem sprowadzanego samochodu. Jeśli samochód ma już kilka lat np. osiem, to jego cena po sprowadzeniu do kraju jest dwa razy wyższa niż za granicą. Po naszej akcesji importowane auta zdrożeją tylko o akcyzę. Nieoficjalnie mówi się, że rząd zastanawia się, by znieść podatek akcyzowy dla prywatnych importerów kupujących samochód na własny użytek, ale rzecznik Ministerstwa Finansów stanowczo temu zaprzecza. Opłacalność takiego importu jest tym większa, że na Zachodzie samochody używane, szczególnie te starsze są znacznie tańsze niż w Polsce. Dlaczego? Po prostu, nowy samochód jest dla przeciętnego Europejczyka bardziej dostępny. Fiata Punto z 1994 roku można kupić w Niemczech już za niecałe 5 tysięcy złotych, a w Polsce - za ponad dwa razy więcej. Opel Astra z 1996 roku za Odrą kosztuje około 6 tysięcy złotych - u nas prawie trzy razy drożej. To jednak nie koniec dobrych wieści. Dotychczas importer przy pierwszej rejestracji w Polsce swoich wymarzonych czterech kółek musiał przedstawić świadectwo normy emisji spalin Euro 2, co eliminowało praktycznie samochody z lat osiemdziesiątych. Po 1 maja 2004 takie świadectwo nie będzie wymagane. Łyżką dziegciu może się okazać jedynie rosnący stale kurs Euro, chyba że sami zaczniemy szybko zarabiać w tej walucie.

Wiktor Krzyżanowski - rzecznik Ministerstwa Finansów

Po naszym wejściu do Unii polscy kierowcy kupujący używane auto we Francji czy Niemczech nie będą musieli płacić podatku VAT - ten bowiem na terenie Unii płaci się tylko raz i zrobił to już pierwszy właściciel samochodu. Nie zmienią się natomiast zasady naliczania podatku akcyzowego na importowane auta używane.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości