VAT uderzy w zmotoryzowanych

Tomasz Szmandra
Fot. Andrzej Sadowski
Fot. Andrzej Sadowski
Wyższe ceny paliw, droższe naprawy, dalszy spadek sprzedaży nowych i wzrost importu używanych aut - taki scenariusz przewidują eksperci po podwyżce podatku VAT.
Fot. Archiwum
Fot. Archiwum

Temat VAT-u w motoryzacji to temat wieloaspektowy. Po pierwsze ograniczenie odliczania tego podatku od samochodów posiadających homologacje ciężarową, czyli tzw. aut z kratką, spowodują, że sprzedaż nowych pojazdów znów spadnie. - Ten temat pojawił się już dosyć dawno, ale dopiero teraz zaczął nabierać realne kształty i wszystko wskazuje na to, że od 1 stycznia nie będzie już można odliczać podatku VAT przy zakupie tego typu samochodów, a to oznacza, że koszty dla większości przedsiębiorców znacząco wzrosną - mówi Wojciech Drzewiecki z instytutu "Samar".

Obecnie podatnicy mają prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego przy zakupie samochodów z tzw. "kratką" (tj. pojazdów samochodowych innych niż osobowe, o dopuszczalnej ładowności powyżej 500 kg i dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, a także paliwa do takich samochodów). Natomiast w przypadku samochodów osobowych obowiązuje ograniczenie odliczenia do 60 proc. kwoty podatku na fakturze, nie więcej niż 6 000 zł, a także brak odliczenia paliwa. W wyniku proponowanych zmian doszłoby do zrównania sytuacji firm eksploatujących modele z "kratką" z tymi przedsiębiorstwami, które używają zwykłe auta osobowe, ponieważ bez zmian pozostałyby dotychczas stosowane limity przy nabyciu samochodów osobowych, natomiast po wprowadzeniu opisywanych zmian, analogiczne limity byłyby stosowane do samochodów z "kratką".

Kolejnym tematem, jest ogólna podwyżka podatku VAT w naszym kraju i zapowiadane przejście ze stawki 22 na 23 procent. O ile można przypuszczać, że ceny nowych aut nie muszą ulec zmianie, bo o nich decyduje nie tylko podatek VAT, ale np. także kursy walut, to jednak z pewnością odbije się to na wyższych cenach części zamiennych, olejów i oczywiście paliwa. W efekcie wszystko to przełoży się na przeciętnego "Kowalskiego", a także na importerów i dealerów samochodowych, co najprawdopodobniej poskutkuje zmniejszeniem sprzedaży i tzw. zjawisk niepożądanych na naszym rynku. - Każda podwyższa sprzyja rozwojowi szarej strefy, która będzie istniała dopóki koszty napraw i serwisowania samochodów, będą nieproporcjonalne w stosunku do naszych zarobków. Z drugiej strony podwyżka VAT sprzyja importowi samochodów używanych, które nie są obłożone tym podatkiem. Można się więc spodziewać, że sprzedaż nowych aut będzie spadać, a i tak znaczący popyt na używane samochody z zagranicy, jeszcze bardziej wzrośnie. Ta nieproporcjonalność na rynku, która istnieje od 2004 roku jest bardzo dobrze widoczna i nie sprzyja prawidłowemu rozwojowi motoryzacyjnego w Polsce. Z wyjątkiem handlarzy używanymi autami, cierpią na niej wszyscy: importerzy, dealerzy i zwykli konsumenci, którzy jeżdżą tańszymi, a przy tym mniej sprawnymi i bezpieczniejszymi samochodami. Niestety, zapowiada się na to, że będzie jeszcze gorzej, ponieważ każda podwyżka ogranicza możliwości rozwojowe rynku, a podwyżka VAT w szczególności, bo dotyczy ona niemal wszystkich dziedzin tego sektora - tłumaczy Drzewiecki.

Fot. Andrzej Sadowski
Fot. Andrzej Sadowski

Zdaniem eksperta

Andrzej Sadowski
wiceprezes Centrum im. Adama Smitha

Rządowa propozycja zmiany stawki podatku VAT spowoduje, że większość usług świadczonych w serwisach i warsztatach naprawczych będzie wykonywana bez doliczania tego podatku, tak jak w niektórych przypadkach, ma to już miejsce dzisiaj. Stawka VAT w Polsce jest jedną z najwyższych w Europie, więc przy zapłacie za usługę, klient najczęściej wybiera wariant bez faktury, czyli bez doliczania podatku VAT.

**Zobacz także:

Zmiany w odliczeniach VAT za "kratkę"Sprzeciw wobec zmian podatku VAT

**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty