Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Volkswagen zapowiada koniec skrobania szyb

Data publikacji: Autor: redakcja.regiomoto

Volkswagen zapowiada koniec skrobania szyb Koncern Volkswagen pracuje nad niezamarzającymi szybami samochodowymi.

Naukowcy z Volkswagena i Audi zaprezentowali po raz pierwszy nieparującą i niezamarzającą szybę samochodową, opracowaną wspólnie z Instytutem Fraunhofera IST z Brunszwiku. Jak na razie jest to jedyną tego rodzaju innowacja na świecie.

Inaczej niż przy szybach ogrzewanych, dzięki prawom fizyki, nie tworzy się na niej warstwa lodu, nawet przy temperaturze minus 18 stopni Celsjusza. Tajemnica tkwi w bardzo cienkiej, przeźroczystej warstwie tlenku cynkowo-indowego, nakładanej na szkło.

- Nazywamy tę warstwę Low E (niska emisyjność termiczna). Powłoka nałożona na zewnętrzną stronę szyby zapobiega emisji ciepła - wyjaśnia Thomas Drescher z Działu Rozwoju Volkswagena.

Przewodząca warstwa Low E chroni szybę przed wychłodzeniem w taki sposób, że woda na zewnętrznej stronie nie może się kondensować ani zamarzać. Nie powstaje warstwa lodu, ponieważ wymiana promieniowania z zimnym powietrzem zewnętrznym jest minimalizowana, co zapobiega schłodzeniu powierzchni do poziomu poniżej punktu rosy. Mimo to warunki atmosferyczne, takie jak na przykład chmury, wilgotność powietrza czy wiatr, odgrywają ważną rolę i wpływają na roszenie szyb. Dlatego warstwa Low E nie zawsze zapobiega całkowicie powstawaniu warstwy lodu lub rosy, tylko znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo jej wystąpienia.

Nie ma rozwiązań bez wad. Nowa powłoka zakłóca fale radiowe, utrudniając pasażerom samochodu korzystanie np. z telefonów komórkowych.

Wojciech Frelichowski
fot. Volkswagen

Volkswagen zapowiada koniec skrobania szyb
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Volkswagen zapowiada koniec skrobania szyb

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości