Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 38848 opinii. Oceń swoje auto Zamknij

Aktualności / Informacje

Volvo. Nowy model XC40 jeszcze w tym roku. Wiemy czym zaskoczy

Data publikacji: Autor: Wojciech Frelichowski

Baterie w elektrycznym Volvo XC40 umieszczono w podłodze. Fot. Volvo Volvo zakończyło prace nad elektryczna wersją SUV-a XC40. Według zapowiedzi ma to być jeden z najbezpieczniejszych aut w historii Volvo.

Prace nad elektrycznym Volvo XC40 trwają już od dłuższego czasu. Na razie firma ujawniła niewiele danych dotyczących jego napędu. Nieco więcej informacji przekazano za to w kwestii bezpieczeństwa auta.

- W pełni elektryczny XC40 będzie jednym z najbezpieczniejszych samochodów, jakie kiedykolwiek zbudowaliśmy - mówi Malin Ekholm, szef ds. Bezpieczeństwa w Volvo Cars.

Całkowicie przeprojektowano i wzmocniono przednią partię płyty podłogowej i nadwozia, aby poradzić sobie z brakiem silnika spalinowego, który jest nie tylko źródłem napędu w klasycznym pojeździe, ale także spełnia rolę strefy zgniotu w przypadku kolizji czołowej.

Baterie służące do zasilania silnika elektrycznego umieszczono w podłodze pojazdu. Ma to tę zaletę, że obniża środek ciężkości samochodu, co polepsza jego stabilność.

Aby w razie kolizji zapewnić bezpieczeństwo pasażerów oraz nienaruszone baterie, opracowano także nową i unikalną strukturę bezpieczeństwa dla pasażerów i akumulatorów. Baterie są chronione przez klatkę bezpieczeństwa, która składa się z ramy z wytłaczanego aluminium i jest osadzona w środku karoserii samochodu, tworząc wbudowaną strefę zgniotu wokół akumulatora.

Zobacz także: Pierwszy samochód hybrydowy Opla

Nadwozie samochodu zostało wzmocnione nie tylko z przodu, ale także z tyłu. Tutaj elektryczny układ napędowy został zintegrowany ze strukturą nadwozia, aby uzyskać lepszy rozkład sił zderzenia z kabiny i zmniejszyć obciążenie osób wewnątrz samochodu.

Elektryczne XC40 jest ponadto pierwszym modelem Volvo wyposażonym w nową platformę czujników Advanced Driver Assistance Systems (ADAS) z oprogramowaniem opracowanym przez Zenuity, spółkę joint venture należącą do Volvo i Veoneer.

Nowa platforma ADAS to nowoczesny, skalowalny system bezpieczeństwa czynnego, który składa się z szeregu radarów, kamer i czujników ultradźwiękowych. Jak podano, system można łatwo rozwijać i stanowi on podstawę przyszłego wprowadzenia technologii napędów autonomicznych.

Elektryczne Volvo XC40 ma zostać publicznie zaprezentowane 16 października tego roku.

Zobacz także: Testujemy Volkswagena Polo

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Volvo XC40 zdjęcia

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Volvo XC40 Cena

Części dla marki Volvo

Średnia cena części z Moto.Gratka.pl

Suma (średni koszt):

899 zł