Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 37174 opinie. Oceń swoje auto Zamknij

Aktualności / Informacje

Volvo. Producent ograniczy prędkość maksymalną swoich aut

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Volvo Marka skupiła się na zagrożeniach związanych z drastycznym przekraczaniem limitów prędkości. Od 2020 roku wszystkie modele Volvo będą miały ogranicznik prędkości maksymalnej do 180 km/h.

Volvo Cars ma ambitny program dotyczący bezpieczeństwa w całej branży motoryzacyjnej. Wizja 2020 zakłada, że dzięki nowym systemom bezpieczeństwa już niedługo w Volvo przestaną ginąć ludzie. Firma uznała, że osiągnięcie tego celu nie będzie możliwe bez właściwych postaw samych kierowców.

Badania przeprowadzone przez Volvo Cars wykazały trzy poważne obszary stojące na przeszkodzie osiągnięcia takiego poziomu bezpieczeństwa, by ograniczyć ofiary wypadków do zera. Najważniejszą z nich jest poważne przekraczanie prędkości.

- Volvo zawsze było i zawsze będzie liderem w zakresie bezpieczeństwa. Nasze badania wyraźnie pokazały, jakie problemy uniemożliwiają dzisiaj ograniczenie liczby ofiar wypadków drogowych do zera. Ograniczenie prędkości maksymalnej nie jest lekarstwem na wszystkie zagrożenia związane z bezpieczeństwem, ale jeśli możemy ocalić w ten sposób choćby jedno życie ludzkie – to chcemy to zrobić – powiedział  Håkan Samuelsson, prezes Volvo Cars.

Firma rozwija także systemy, które w przyszłości mogą automatycznie ograniczać prędkość aut w bliskiej okolicy szkół, czy szpitali. Te technologie mają wykorzystywać pozycjonowanie samochodu. 

Zobacz także: Skoda Kamiq. Najmniejszy SUV marki

Chcemy rozpocząć dyskusję na temat zaangażowania producentów samochodów w walkę z takimi problemami jak drastyczne przekraczanie prędkości, prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu, czy błędy za kierownicą związane z rozproszeniem uwagi. Nie mamy na dziś gotowej odpowiedzi, jak daleko powinniśmy ingerować w te tematy, ale chcemy być firmą, która zainicjuje taką dyskusję i zabierze w niej głos – dodał Hakan Samulesson. 

Nowoczesne technologie, czy rozwiązania infrastrukturalne nie wystarczą, by podnieść poziom bezpieczeństwa drogowego, jeśli kierowcy nadal będą drastycznie przekraczać ograniczenia prędkości. Mimo, że ograniczenia prędkości obowiązują w większości państw, nadal zbyt szybka jazda jest najczęstszą przyczyną tragicznych w skutkach wypadków.

Dane Amerykańskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego pokazują, że 25% wszystkich śmiertelnych wypadków, do których doszło na terenie USA w 2017 roku, było spowodowanych nadmierną prędkością. Co roku Amerykanie otrzymują miliony mandatów za przekraczanie ograniczeń prędkości.

Ludzie bagatelizują zagrożenia związane z przekraczaniem prędkości. Często boimy się dużych wysokości, węży, czy nawet pająków, a dla odmiany szybka jazda wcale nie budzi w nas wielkiego lęku. Wielu kierowców nie dostosowuje prędkości do bieżących warunków drogowych i nadmiernie przecenia swoje umiejętności za kierownicą. Dlatego chcemy wszystkim uświadamiać, jak groźne są skutki łamania ograniczeń prędkości – powiedział Jan Ivarsson, jeden z głównych ekspertów bezpieczeństwa w firmie Volvo Cars.

Drugim poważnym problemem, który zbiera na drogach tragiczne żniwo, jest jazda pod wpływem alkoholu i narkotyków. Mimo usilnych starań wielu Państw i stosownych przepisów, ten problem nigdy nie został wyeliminowany i jest widoczny w statystykach wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym.

Trzecim obszarem do poprawy jest rozproszenie uwagi kierowcy, na co mają wpływ m.in. telefony komórkowe i inne urządzenia mobilne. Pod wieloma względami kierowcy sprawdzający coś w telefonie, stanowią na drodze podobne zagrożenie, jak osoby pod wpływem alkoholu.

Zobacz także: Kia Stonic w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Prosty czlowiek (gość)

  I slusznie! Sprzedaz za duza, trzeba oddac pola biednej konkurencji spod znaku MB, BMW, Audi, Porsche, ktora marzy o tym aby miec tak wspaniale wyniki sprzedazy aby moc sobie pozwolic ograniczac predkosc maksymalna swych nowych pojazdow.

 • Pepr (gość)

  Zgadzam się, że telefony rozpraszają uwagę kierowcy. Dlatego uważam że powinno się przemyśleć działanie tych wszystkich systemów multimedialnych w obecnych samochodach. Wg mnie jest to równie niebezpieczne jak telefon komórkowy, jeżeli aby np. zmienić temperaturę w aucie musimy najpierw znaleźć taką opcję w menu, a potem nacisnąć w odpowiednim miejscu na ekranie. To wszystko powoduje że kierowca przynajmniej na v przynajmniej ułamek sekundy musi oderwać uwagę od tego co sie dzieje na drodze.

 • rex (gość)

  Tak trzymać! Po Volvie zostanie tylko wspomnienie.

 • Krzysztof (gość)

  Jezeli Volvo rzeczywiscie ograniczy predkosc maksymalna w produkowanych przez siebie samochodacjh,to ta marka NIE BEDZIE w ogole przeze mnie brana pod uwage jezeli chodzi o zakup auta.Jedynym ogranicznikiem czegokolwiek w MOIM aucie,jestem JA SAM i NIKT INNY.Tak samo jak NIE toleruje zadnych wyskakujacych informacji na pulpicie mojego komputera czy telefonu.To sa MOJE rzeczy,za ktore ja sam ZAPLACILEM i ja nimi rzadze !!!

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Volvo zdjęcia

Volvo dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Volvo opinie

Oceń swoje auto

Ogłoszenia z gratka.pl

Volvo Cena

Części dla marki Volvo

Średnia cena części z Moto.Gratka.pl

Suma (średni koszt):

899 zł