Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 38235 opinii. Oceń swoje auto Zamknij

Samochody / Testy

Volvo S80

Data publikacji: Autor: Julia Jastrzębska

IC, WHIPS - więcej bezpieczeństwa Fot. Archiwum Volvo S80 to samochód, który w swojej klasie wyznacza standardy bezpieczeństwa i jakości. Zmodernizowany model może być wyposażony w podwozie z aktywną regulacją, takie jak w sportowym S60 R.Nowość w S80 stanowi adaptacja aktywnego podwozia do auta o napędzie IC, WHIPS - więcej bezpieczeństwa Fot. Archiwum na przednie koła. Przyciskiem Four-C kierowca może wybrać nastawy podwozia przystosowane do dynamicznego stylu prowadzenia.

CZYTAJ TAKŻE

Volvo S80 T6

Volvo S80 - pierwsza jazda


 • Aktywne podwozie zapewnia duży komfort, szczególnie gdy droga jest nierówna. Samochód sprawia wrażenie, jakby płynął.
  Zasada czterech C oznacza ciągłą regulację podwozia. Każdy amortyzator jest regulowany elektronicznie. Zmiana parametrów trwa mniej niż dwudziestą piątą sekundy, a kierowca tego nie wyczuwa. Ruchy kół i nadwozia znajdują się stale pod kontrolą różnego rodzaju czujników. Dokonują one ok. 500 odczytów na sekundę. Mierzą m.in. prędkość, przyspieszenie, siłę hamowania, moment obrotowy czy ruchy zawieszenia.

 • Podczas testów zderzeniowych, jakie przeprowadziły niezależne europejskie i amerykańskie instytuty, Volvo S80 uzyskało najlepsze oceny, zarówno pod względem ochrony kierowcy jak i pasażerów. Wszystko dzięki rozwiązaniom technicznym. W modelu S80 zastosowano nadmuchiwaną kurtynę IC (Inflatable Curtian), a także specjalną konstrukcję fotela, która chroni kręgi szyjne (WHIPS, Whiplash Protection System) podczas tylnego uderzenia.

 • Kurtyna IC jest umieszczona w obiciu sufitowym. W momencie bocznego uderzenia jest nadmuchana w 25 milisekund, po czym opada przez specjalne wycięcia. Jej niewątpliwą zaletą jest to, że działa i przy otwartych, i przy zamkniętych szybach. Kurtyna ta może pochłonąć nawet 75 proc. energii uderzenia głową o karoserię.

  więcej zdjęć Volvo S80 w naszej galerii
 • Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

  Zobacz także

  Tagi:

  Brak komentarzy - napisz pierwszy

  Najnowsze motofakty

  Wszystkie artykuły

  Motofakty mazowieckie

  Volvo S80 zdjęcia

  Volvo S80 dane techniczne

  Wszystkie dane techniczne

  Top 5 motofaktów

  Testy i porównania

  Premiery i nowości

  Volvo S80 Cena

  Części dla marki Volvo

  Średnia cena części z Moto.Gratka.pl

  Suma (średni koszt):

  899 zł