Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 38934 opinie. Oceń swoje auto Zamknij

Samochody / Testy

Volvo S80 T6

Data publikacji: Autor: Marek Wicher

Volvo S80 po lekkich retuszach. Szwedzki flagowiec uważany jest za jeden z najbez- pieczniejszych samochodów na świecie. Zdj. Marek Wicher Auta serii 80 oznaczone jako T6 to najmocniejsze egzemplarze wyposażone w turbodoładowane silniki o mocach 272 koni mechanicznych.

Po co aż tyle - zapyta ktoś. Ano po to, żeby bez trudu przyspieszać do setki w czasie około 7 sekund, czy to na płaskiej autostradzie, czy też ostrych górskich podjazdach. Świadomość posiadania pod nogą takiego "stada koni" to nie tylko kwestia lepszego samopoczucia. To także większe bezpieczeństwo.


Oferowane od 1998 roku Volvo S80 przeszło w tym sezonie lekką kurację Volvo S80 po lekkich retuszach. Szwedzki flagowiec uważany jest za jeden z najbez- pieczniejszych samochodów na świecie. Zdj. Marek Wicher odmładzającą. Z pokazanych ostatnio aut serii R oraz XC90 zaadaptowano wiele rozwiązań, w tym między innymi zawieszenie stworzone według koncepcji czterech C, materiały obiciowe, czy też zegary w odmianach T6. Na zewnątrz bez trudu dostrzeżemy więcej chromowanych elementów, jak też i przeprojektowaną osłonę chłodnicy, lusterka i tylne światła.

Zmodernizowane S80 prezentuje się bardzo elegancko i sportowo zarazem. O tym pierwszym świadczą chromowane listwy pod oknami oraz klamki drzwiowe. Sportowe aspiracje to z kolei duże tarcze hamulcowe skryte pod siedemnastocalowymi kołami.

CZYTAJ TAKŻE

Volvo S80 - pierwsza jazda

Volvo S80 - wrażenia z jazdy


Włączenie wstecznego biegu uruchamia asystenta parkowania. Aktywacja układu wycisza zestaw audio. Zdj. Marek Wicher Wnętrze wykończono bardzo luksusowo. Tapicerka skórzana roztacza wokół atmosferę ekskluzywności i wyjątkowości, które potęgują dźwięki dobywające się ze znakomitego 9-głośnikowego zestawu audio, wyposażonego w radio oraz odtwarzacz płyt CD. Nawet najdalsze podróże upłyną komfortowo, zwłaszcza że zadba o to zarówno dobrze dobrane zawieszenie, jak też i wygodne fotele.

Wysoka moc zobowiązuje. T6 nie zawodzi i spełnia pokładane w nim nadzieje. Sześciocylindrowy silnik z turbodoładowaniem (w zestawie występują dwie różnej wielkości turbosprężarki) produkuje moc 272 koni mechanicznych. Zastosowanie doładowania spowodowało, że wysoki moment - 370 Nm - dostępny jest w zakresie od 1800 do 5000 obrotów silnika na minutę. Dzięki użyciu dwóch sprężarek udało się do minimum zlikwidować efekt turbodziury. Zadziałanie układu doładowania czuć mocnym wciśnięciem w fotel.

Mimo znacznej wagi, wynikającej z zastosowania wielu udogodnień, stateczne S80 jawi się jako sportowiec mistrzowskiej klasy. Z czasem sprintu do setki 7,2 sekundy śmiało można byłoby startować w Golden League. Nie mniej imponujące są przyspieszenia na wyższych biegach, pozwalające bez stresów wyprzedzać nawet długie "stada" wielkich ciężarówek. Prędkość maksymalną ograniczono do 250 km/h.

Standardowo T6-ki wyposażane są w automatyczną skrzynię Geartronic. Oprócz trybu automatycznego, dostępna jest również możliwość sekwencyjnej zmiany biegów.

Dość dużo pracy ma w tym modelu Volvo układ hamulcowy. Nic dziwnego, Moc z dwóch turbosprężarek - doładowane 272 KM. Zdj. Marek Wicher skoro wskazówka prędkościomierza tak szybko gna w najdalsze zakątki wskaźnika, że co chwila trzeba wyhamowywać jej zapędy. Kontrola stanu okładzin klocków to obowiązkowa czynność podczas każdego przeglądu.

Volvo S80 T6 może służyć jako elegancka limuzyna, może też być jednak szalonym sportowcem. Duże stado koni pod maską przyda się zarówno w mieście, jak i na autostradzie. I to bez względu na koszty z tym związane.

więcej zdjęć Volvo S80 w naszej galerii

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Volvo S80 zdjęcia

Volvo S80 dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Volvo S80 Cena

Części dla marki Volvo

Średnia cena części z Moto.Gratka.pl

Suma (średni koszt):

899 zł