Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 38443 opinie. Oceń swoje auto Zamknij

Motociekawostki / Warto wiedzieć

Volvo V90 jako radiowóz. Jakie testy musiało przejść auto?

Data publikacji: Autor: (ip)

Na początku przyszłego roku szwedzka policja odbierze pierwsze egzemplarze nowych V90. Samochód osiągnął najwyższą notę podczas wymaganych przez szwedzką policję testów.

Fot. Volvo Na początku przyszłego roku szwedzka policja odbierze pierwsze egzemplarze nowych V90. Samochód osiągnął najwyższą notę podczas wymaganych przez szwedzką policję testów.

Wymaganie dotyczące samochodów specjalnych w tym radiowozów są znacznie wyższe niż w przypadku normalnych samochodów drogowych. Władze szwedzkiej policji traktują ten aspekt bardzo poważnie. Radiowóz to w końcu miejsce pracy policjantów, więc musi on spełnić szereg stawianych przed nim wymagań takich jak osiągi, komfort, jakość i ergonomia. Policyjny test składa się z pięciu kluczowych elementów: test hamulców, ominięcie przeszkody, test zwrotności z użyciem hamulca i bez oraz jazda z dużą prędkością. Wynik jaki osiągnął model Volvo to 9.2 na 10, najwyższy wynik w historii osiągnięty przez jakikolwiek samochód.

Końcowy protokół po teście nowego modelu przedstawiony przez szwedzkie władze podsumowywał go tak: Niezmiernie ciężko jest znaleźć jakiekolwiek wady, nadwozie, zawieszenie, układ kierowniczy, kontrola trakcji i napęd są wzorowe. Zmiana pasa ruchu przy wysokich prędkościach jest niemal nieodczuwalna i zwodniczo prosta. Samochód słucha się kierowcy i bez najmniejszych protestów wytrzymuje duże obciążenia.

Szwedzka policja, jako pierwsza na świecie będzie używała V90 jako radiowozów, Volvo Cars, produkowało również radiowozy bazujące na innych modelach sprzedawane do wielu krajów takich jak Norwegia, Włochy, Wielka Brytania czy Holandia. Volvo V90 w wersji specjalnej będzie dostępne w przyszłości dla wszystkich zainteresowanych służb na całym świecie.

Redakcja poleca:

Czy nowe auta są bezpieczne?
Okres próbny dla kierowców. To trzeba wiedzieć
Sposoby na tańsze OC

Aby zamienić duże kombi segmentu premium na samochód specjalny, dział Volvo Car Special Products przekonstruował samochód tak, aby spełnić wymagania policji.

W wersji specjalnej wzmocniono zawieszenie, hamulce i całe nadwozie, aby było zdolne wytrzymać obciążenia niespotykane w normalnym samochodzie. Poza tym, dodano wszystkie systemy łączności i narzędzia. Samochód jest produkowany w Torslandzie w Szwecji.

Volvo ma długą historie, jako dostawca samochodów dla policji. Już w 1929 roku szwedzka władza pilnowała porządku i prawa za kierownicą Volvo. Przez dekady takie ikony motoryzacji jak Amazon, 144 dzielnie służyły szwedzkim służbom. Do niedawna policja używała XC70 i V70, do czasu testu V90 model XC70 był najwyżej ocenionym samochodem w policyjnym teście.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Volvo V90 dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Części dla marki Volvo

Średnia cena części z Moto.Gratka.pl

Suma (średni koszt):

899 zł