Wszystko
o samochodach

Premiery / Samochody osobowe

Vosco EV2. Syrena z Kutna. Wkrótce premiera polskiego samochodu elektrycznego

Data publikacji: Autor: Stanisław Rochowicz

Już w październiku ma zadebiutować krajowy samochód elektryczny Vosco EV2, popularnie nazywany Syreną z Kutna. Syren z Kutna już trochę widzieliśmy, ale ta ma być wyjątkowa...
Fot. Vosco Automotive Już w październiku ma zadebiutować krajowy samochód elektryczny Vosco EV2, popularnie nazywany Syreną z Kutna. Syren z Kutna już trochę widzieliśmy, ale ta ma być wyjątkowa...

Jaki jest sposób, by cały czas podgrzewać emocje w jakimś temacie. Regularnie publikować informacje w stylu: "już za chwilę...", "wkrótce wielkie wydarzenie...", "nigdy tego nie zapomnicie..." i podobne dyrdymały.

I - niestety - większość z nas cały czas łapie się na takie, nic nie wnoszące zapowiedzi. Mistrzostwo w tym mają także marki motoryzacyjne, serwując dziennikarzom "pijarowe" komunikaty. Ostatnio normą stało się, że zanim pojawi się jakiś model na rynku, to producent pokazuje szkice - i tu niekoniecznie w kolejności: zderzaka, kierunkowskazu, świateł przednich, zestawu świateł tylnych, jak wygląda felga, itd.

Cały proces rozłożony jest na wiele tygodni i dopiero po nich dowiadujemy się, że auto wygląda... jak wygląda!

Ale do rzeczy. Otóż powinna nas zmrozić informacja, że już na początku października zobaczymy nową Syrenę z Kutna.
Andrzej Stasiak, główny konstruktor z FSO Syrena w Kutnie, potwierdza, że Vosco EV2 (bo tak nazywany jest model, przynajmniej na razie), ma zadebiutować już na początku października i również jeszcze w tym roku ma się rozpocząć jego małoseryjna produkcja.

Vosco EV2. Z nowym wyglądem i wnętrzem

Vosco EV2 bazuje na prototypowym modelu Vosco S106EV. W porównaniu do Syren, które pokazano ponad rok temu (link do materiału tutaj), widać spore zmiany w nadwoziu. Za projekt ten odpowiedzialny jest Damian Woliński, laureat zorganizowanego przez ElectroMobility Poland konkursu na polski samochód elektryczny.

Zobacz także: Wypadek czy kolizja. Jak się zachować na drodze?

Zmianie miało ulec także wnętrze pojazdu, ale spółka na razie nie opublikowała żadnych zdjęć lub rysunków, które mogą sugerować w którą stronę poszedł projekt. Opublikowano za to specyfikację techniczną pojazdu.

Vosco EV2. Auto w segmencie B

Już w październiku ma zadebiutować krajowy samochód elektryczny Vosco EV2, popularnie nazywany Syreną z Kutna. Syren z Kutna już trochę widzieliśmy, ale ta ma być wyjątkowa...
Fot. Vosco AutomotiveWedług specyfikacji producenta Vosco EV2 ma mieć długość 4221 mm, szerokość 1719 mm i wysokość 1513 mm. Elektryczny napęd ma generować standardowo 115 kW (156 KM), a po wybraniu trybu Sport 175 kW (238 KM), a moment obrotowy ma wynieść 450 Nm.

Akumulator ma pojemność 31,5kWh. Auto wyposażone zostało w złącze Combo2 i w możliwość ładowania prądem stałym, co przy standardowej ładowarce o mocy 30 kW ma pozwolić naładować akumulator w ok. godzinę. Dodatkowo pojazd wyposażony jest w ładowarkę pokładową o mocy 3,3 kW, takie urządzenie pozwala naładować samochód z gniazdka sieciowego w domu w ok. 10-11 godzin.

Vosco EV2 ma - według producenta - mieć zasięg ok. 290 km na jednym ładowaniu (wg cyklu WLTP). Realny zasięg w cyklu mieszanym ma wynieść ok. 210-250 kilometrów.

We wnętrzu ma być "minimalistyczny i przemyślany design , poparty badaniami ergonomicznymi". Znajdziemy w nim system multimedialny z wolnostojącym ekranem o przekątnej 9 cali oraz autorski projekt UI wyświetlany na ekranie kierowcy tzw. Instrument Cluster. Kolorystyka wnętrza ma być stonowana i minimalistyczna.

Z wyposażenia standardowego wiemy, że mają znaleźć się "na pokładzie": elektryczne szyby przednie, klimatyzacja A/C, podgrzewana przednia szyba, komputer pokładowy, system multimedialny 9”, sterowanie poziomem rekuperacji, centralny zamek, felgi 17” z oponami 205/50/17, elektryczny hamulec ręczny, wybór 3 trybów jazdy: Normal/Eco/Sport.
Brak na razie informacji o cenie nowości.

Zobacz także: Nie pamiętasz o tej zasadzie? Możesz zapłacić 500 zł

Już w październiku ma zadebiutować krajowy samochód elektryczny Vosco EV2, popularnie nazywany Syreną z Kutna. Syren z Kutna już trochę widzieliśmy, ale ta ma być wyjątkowa...
Fot. Vosco Automotive

Już w październiku ma zadebiutować krajowy samochód elektryczny Vosco EV2, popularnie nazywany Syreną z Kutna. Syren z Kutna już trochę widzieliśmy, ale ta ma być wyjątkowa...
Fot. Vosco Automotive

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Krecik (gość)

  brawo brawo

 • PATRIOTA (gość)

  JEŚLI JUTRO BĘDZIE W SKLEPIE TO BIORĘ W CIEMNO. LEAFY I INNE PEUGEOTY MAJĄ POZAMIATANE. BRAVO POLSKA !!!

 • zainteresowana (gość)

  Ja też kupuję

 • Ałto Moto (gość)

  Fajny projekt a najlepsze jest to że ci jęczączy że polskiego auta nie będzie muszą się do konta schować. Od lat kibicuję temu projektowi, może uda mu się pozbyć z ulic skody fabii której wszędzie pełno niedobrze mi się robi jak patrzę na te fabie które są jakości dacii (fabie z tego roku są już trochę lepsze)

 • Ałto Moto (gość)

  Jak tak se kalkulowałem to vosco powinno kosztować około 90tys zł patrząc po wyposażeniu seryjnym. No i to przecież małe auto klasy b a te auta nie kosztują fortuny (nie mówię o alfie) ale 4 miejsca wystarczą tylkó 2% kierowców wciskałoby 5 osób do klasy b (ta osoba siedząca w środku męczyłaby się). Z programem dopłat cena spadnie do 72tys zł a tyle przecietny Polak da radę wybulić na auto. Taka cena według mnie powinna być (nie kupujesz drogiej fury ani tandety)

 • Miś Yogi (gość)

  Fajne autko raczej będzie to coś gorszego niż id3 no ale dla ych bogatszych Polaków będzie izera.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości